امضای توافق‌نامه ۳جانبه راهگذر خلیج فارس- دریای سیاه | اتاق خبر
کد خبر: 394439
تاریخ انتشار: 17 خرداد 1396 - 13:04
توسط روسای راه‌آهن سه کشور صورت گرفت؛
توافق‌نامه چگونگی فعال‌سازی راهگذر خلیج فارس ـ دریای سیاه توسط روسای راه‌آهن ایران، جمهوری آذربایجان و گرجستان در شهر تفلیس پایتخت این کشور امضا شد.
 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، این توافق پس از گفت‌وگو و تبادل نظر پیرامون ابعاد مختلف فنی، اقتصادی و هماهنگی تسهیل انتقال کالا توسط سعید محمدزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس راه آهن ایران، بختادزه و قربانف رئیسان راه آهن گرجستان و جمهوری آذربایجان امضا شد.

 در این نشست که با برنامه‌ریزی سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان برگزار شد، طرفین بر همکاری و اجرای برنامه‌های مشترک سه کشور و زودتر عملیاتی شدن راهگذر تاکید کردند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در جریان مذاکرات بر اهمیت استفاده هماهنگ و برنامه‌ریزی شده از توانمندی‌های سه کشور برای فعال‌کردن راهگذر خلیج فارس ـ دریای سیاه و ضرورت توسعه زیرساخت‌ها در مراحل بعدی این طرح بین‌المللی تاکید کرد.

وی همچنین گفت که با بهره‌برداری ازاین راهگذر نه تنها سه کشور مشارکت کننده، بلکه تمام کشورهای مسیر و شرکت‌هایی که از آن استفاده می‌کنند، از منافع ناشی از جمله کاهش هزینه‌ها و تسریع در انتقال بار بهره‌مند خواهند شد.

محمدزاده همچنین پیشنهاد کرد برای هماهنگی بیشتر میان طرفین و تسریع امور مرتبط، اتاق مشترکی در تهران تاسیس شود که با استقبال نمایندگان آذری و گرجی روبه‌رو شد.

تعیین تعرفه‌ها و انتقال کالا با خطوط ریلی و جاده‌ای در مسیر رفت و برگشت اروپا به خلیج فارس و سپس هند نیز از محورها و اولویت اصلی این راهگذر است.

دریای سیاه یکی از راهبردی‌ترین پهنه‌های آبی جهان است که از تنگه بسفر و دریای مرمره با دریای مدیترانه و از تنگه کرچ با دریای آزوف پیوستگی دارد و در کناره این پهنه آبی کشورهای روسیه، ترکیه، رومانی، بلغارستان، اوکراین، و گرجستان قرار دارند.

ایجاد ارتباط ترانزیتی از این منطقه به ایران و سپس خلیج فارس می‌تواند زمینه تحول بزرگی را در همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین‌المللی و فراقاره‌ای ایجاد کند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید