رفع مشکلات نظام بانکی در گرو استقلال عمل بانک مرکزی | اتاق خبر
کد خبر: 397145
تاریخ انتشار: 9 مرداد 1396 - 11:08
عضو هیئت‌ رئیسه اتاق تهران مطرح کرد
عضو هیئت‌ رئیسه اتاق تهران می‌گوید: استقلال ناکافی بانک مرکزی از دولت، یکی از عوامل مؤثر در تشدید مشکلات بانک‌های کشور است و در صورت استقلال عمل بیشتر بانک مرکزی، بسیاری از این مشکلات رفع خواهد شد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از اتاق ایران، عضو هیئت‌ رئیسه اتاق تهران گفت: درباره تأکیدهای اخیر برای کاهش نرخ سود بانکی در حمایت از تولید گفت: نرخ سود بانکی باید کاهش یابد اما این کاهش نباید یک‌شبه اتفاق بیفتد بلکه باید به‌صورت پلکانی و تدریجی باشد.

سید حامد واحدی با تأکید بر اینکه کاهش نرخ سود بانکی یک‌شبه اتفاق نخواهد افتاد، گفت: نرخ سود بانکی تابعی از نرخ تورم، واقعیت‌های تولید ملی و تولید ناخالص داخلی است.

وی ادامه داد: درصورتی‌که نرخ سود بانکی به‌یک‌باره کاهش یابد، سپرده‌های بانکی به دلیل در دسترس بودن بازارهای ارز، طلا و مسکن به این بازارها هدایت می‌شود و در آخر به سمت تولید می‌رود.

خزانه‌دار اتاق تهران تأکید کرد هر زمان تولید افزایش یابد، نرخ تورم با  کاهش مواجه می‌شود بنابراین هر زمان این دو  به سطح تعادلی برسند، روند آن متوقف می‌شود.

عضو هیئت‌ رئیسه اتاق تهران گفت: نرخ سود بانکی دستوری نیست و شورای پول و اعتبار نیز توان بالایی برای نظارت بر اجرای مصوبات خود در نظام بانکی ندارد.

واحدی تأکید کرد که برای کاهش نرخ سود بانکی علاوه بر بانک مرکزی، نیاز است تا وزارتخانه‌های اقتصاد و صنعت و همچنین مجلس شورای اسلامی با شورای پول و اعتبار همکاری کنند.

وی تصریح کرد: اینکه بگوییم بانک مرکزی چرا نرخ سود بانکی را کاهش نداده است، آدرس غلط است زیرا نرخ سود تنها در اختیار بانک مرکزی نیست و تابعی از شرایط، مقتضیات و قراردادهای زمانی و مکانی است.

عضو هیئت‌ رئیسه اتاق تهران خاطرنشان کرد: بانک‌های کشور در طول سال‌های تحریم با چالش‌های جدی مواجه شدند و در حال حاضر نیز مطالبات بالایی از بخش دولتی و غیردولتی دارند.

واحدی استقلال ناکافی بانک مرکزی از دولت را از دیگر عوامل مؤثر بر مشکلات بانک‌های کشور و نرخ سود بالا عنوان کرد و افزود: برخلاف کشورهای توسعه‌یافته، بانک مرکزی در ایران زیر نظر دولت است و تمام ضربه‌هایی که در طول سال‌های تحریم متوجه نظام بانکی کشور شد، ناشی از دستوراتی بود که دولت به بانک مرکزی و نظام بانکی کشور می‌داد.

خزانه‌دار اتاق تهران ادامه داد: اگر می‌بینیم که در شرایط کنونی بانک‌های کشور به دلیل تنگنای مالی توان پرداخت تسهیلات به متقاضیان، تولیدکنندگان و صنعتگران را ندارد، این امر ناشی از تأثیرات دستوراتی است که در گذشته از دولت‌ها گرفته‌اند.

وی تأکید کرد که در صورت استقلال عمل بیشتر بانک مرکزی، بسیاری از مشکلات در نظام بانکی رفع خواهد شد.

 
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید