لبخندهای دیپلماتیک! | اتاق خبر
کد خبر: 397245
تاریخ انتشار: 11 مرداد 1396 - 10:35
وزرای خارجه ایران و عربستان در حاشيه نشست سازمان همكاري كشورهاي اسلامي با یکدیگردیداركردند
دیروز استانبول، سه‌شنبه‌ای ایرانی-سعودی را در تاریخ خود ثبت کرد؛ شهری که میزبان وزرای امورخارجه ایران و عربستان بود. دو کشوری که در سال‌هاي اخیر تا پای قطع روابط دیپلماتیک پیش رفته‌اند و اکنون، سفارتخانه‌های این دولت‌های همسایه، بسته است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از قانون، خبر دیدار محمد جواد ظریف و عادل‌الجبیر به سرعت و همراه با عکس‌های مربوط به آن در فضای مجازی منتشر شد كه رويدادي غیرمنتظره بود. دو دیپلمات ارشد پارسی و عربی در ماه‌های اخیر به شدت طرف مقابل خود را مورد انتقاد قرار داده بودند اما دیروز لبخندهای آن‌ها در دیداری از پیش تعیین نشده، روزنه‌های امید برای از سرگیری روابط را به وجود آورد.

تفسیر «زبان بدن» دو وزیر امورخارجه

دیدار ظریف و الجبیر از لحاظ مواجهه کلامی و رفتاری بسیار مهم بود. نکته بارزی که در این برخورد وجود داشت، لبخندهایی طبیعی بود. چهره هر دو طرف عاری از خنده‌های مصنوعی بود. همان لبخندهایی که برای وانمود کردن استفاده می‌شود و فقط برای حفظ ظاهر است. هم الجبیر و هم ظریف دیروز صادقانه در مقابل دوربین‌ها لبخند زدند و حرکات دست‌ها برای مصافحه از الگوهایی محترمانه و حرفه‌ای، تبعیت می‌کرد.

اگر یک مخاطب بی‌اطلاع، این دیدار و نحوه برخورد ظریف با الجبیر را می‌دید، هرگز نمی‌توانست حدس بزند که این دو، نماینده دو کشور رقیب و البته متخاصم هستند! شاید اگر بخواهیم تیتر یا عنوانی برای دیدار دیروز ظریف و الجبیر انتخاب کنیم، بهترین عبارت، «مواجهه برادرانه» باشد.

واکنش ظریف به یک دیدار صمیمی

جالب است که وزیر امورخارجه کشورمان دیروز پس از اینکه با سوالی درباره علت در آغوش کشیدن الجبیر مواجه شد، این‌گونه توضیح داد:«اقدام همتاي سعودی، عادي و حركتي در عرف ديپلماتيك است.دليل اين كار هم احترام متقابل و هم دوستي ديرينه‌اي بود كه با جبير داشتم».

حضور وزرای امورخارجه ایران و عربستان بیش از اصل این نشست مورد توجه رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفت و تقریبا همه خبرنگاران با این دو نفر مصاحبه گرفتند.

سخنان مهم ظریف در اجلاس سازمان همکاری های اسلامی

وزیر امورخارجه ایران که یکی از دعوت‌شدگان مهم اجلاس اضطراری سازمان همکاری‌های اسلامی بود، محورهای مهمی را در سخنرانی خود مطرح کرد. وزیر امور خارجه کشورمان گفت که مسلمانان با ژست توخالی و سراب غیرواقعی صهیونیست‌ها گمراه نشوند. محمد جواد ظریف در بخشی از صحبت‌های خود این‌گونه دغدغه‌های جمهوری اسلامی ایران را بیان کرد: «رژیم صهیونیستی همچنان به تمامی درخواست‌های جهانی برای توقف و تغییر در سیاست‌ها و اقدامات نژادپرستانه‌اش علیه مردم فلسطین بی‌اعتنایی می کند. ما امت اسلامی باید ابتدا و بیش از هر چیز، با هم برای پویشی جهانی و یکپارچه، متحد شده و تلاش‌های صهیونیستی را برای مخفی نگاه داشتن برنامه‌ها و اقدامات مجرمانه‌شان خنثی کنیم. همه ما باید با هر گونه تلاشی که توجه جمعی ما را از هدف اصلی که ما را در سازمان همکاری اسلامی گرد هم آورده دور می کند، مقابله کنیم. ما نباید به هیچ چیز و هیچ‌کس اجازه دهیم تا آرمان اصلی این سازمان را که ارتقاي وحدت امت اسلامی، مقابله با توسعه‌طلبی و اشغالگری صهیونیستی و حمایت از تاسیس دولت مستقل و پایدار فلسطینی به پایتختی قدس شریف است، منحرف کند. ما نباید به صهیونیست‌ها اجازه دهیم تا برای ما دستورکار تعیین کنند یا مسائل جدیدی خلق کنند و در نتیجه آن، از جنایاتی که علیه همه ما مرتکب شده‌اند، مصونیت یابند. کشورهای اسلامی نباید با ژست‌های توخالی و سراب غیرواقعی وعده و وعیدهای آن‌ها گمراه شوند. ضروری است تا ما با یک صدا با جامعه بین‌المللی به ویژه شورای امنیت ملل متحد سخن بگوییم و از آن‌ها بخواهیم تا به فرهنگ بی‌کیفری برای رژیم صهیونیستی پایان داده و این رژیم را مجبور کند تا برنامه‌ها و جنایاتش را متوقف کند».

درباره نشست استانبول

نشست یک روزه و فوق العاده سازمان همکاری اسلامی که برای بررسی آخرین تحولات بیت‌المقدس و با حضور کارشناسان ارشد 38 کشور اسلامی و وزرای امور خارجه تعدادی از این کشورها برگزار شد، بازتاب فراوانی در رسانه‌های منطقه ای و بین المللی داشت.

در این اجلاس وزرای امور خارجه 14کشور اسلامی از جمله محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان حضور داشتند.

دکتر ظریف پیش از آغاز این نشست با مولود چاووش اوغلو، همتای ترک خود و نیز وزیر امور خارجه اندونزی در خصوص مساله فلسطین و روابط دوجانبه دیدار و مذاکره کرد.

تحولات روزهای اخیر در بیت‌المقدس و محدودیت‌های ایجادشده توسط رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی در هفته‌های اخیر و رویدادهای اخیر در سرزمین‌های اشغالی و افزایش فشار بر مردم فلسطین به‌ویژه در قدس شریف، از جمله علل برگزاری این نشست فوق‌العاده است. وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در این نشست با بیان دیدگاه کشور خود در خصوص مساله فلسطین و تاکید بر همکاری کشورهای اسلامی در این خصوص به هم‌اندیشی و بررسی در خصوص تحولات سرزمین اشغالی می‌پردازند.

در پایان این نشست بیانیه کشورهای شرکت‌کننده در خصوص تحولات محدودیت‌های ایجاد شده توسط رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی و رویدادهای اخیر در سرزمین‌های اشغالی و افزایش فشار بر مردم فلسطین صادر می‌شود.

ترکیه که ‏ریاست دوره‌ای سازمان همکاری ‏اسلامی و کمیته اجرایی آن را ‏بر ‌عهده دارد، چند روز پیش در پی تشدید درگیری‌ها و محدودیت‌های رژیم صهیونیستی در قدس شریف، پیشنهاد برگزاری این نشست را داده و برای اول آگوست برنامه‌ریزی کرد.

سخنان الجبیر درباره بیت المقدس

عادل الجبیر که در حاشیه نشست حمایت از مسجد الاقصی در استانبول با خبرنگار شبکه تلویزیونی الاخباریه عربستان سخن می‌گفت، تصریح کرد: «پیام های این نشست شفاف و ثابت است. جایز نیست حرمت مسجدالاقصی هتک شود. نمازگزاران نباید از ورود به مسجدالاقصی منع شوند و حق مسلمانان برای اقامه نماز در مسجدالاقصی نباید محدود شود». وی افزود: «همچنین پیام این نشست جدیت کشورهای اسلامی برای حل درگیری‌های فلسطینی-اسرايیلی براساس قطعنامه‌های بین‌المللی و طرح صلح عربی است که هدف از آن تشکیل کشور مستقل فسلطین به پایتختی قدس شریف است». عادل الجبیر کنفرانس استانبول را کنفرانس اضطراری سازمان همکاری اسلامی در سطح وزیران امور خارجه خواند و گفت: «هدف این کنفرانس تاکید بر مواضع کشورهای اسلامی درباره قدس و مسجدالاقصی است». وی افزود: «در این نشست بیانیه‌ای صادر می‌شود که در آن بر این مواضع تاکید خواهد شد. در واقع ماهیت این نشست، مشابه با نشست وزرای امور خارجه اتحادیه عرب است که هفته گذشته در قاهره برگزار شد».

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید