آغاز به کار رسمی دولت دوازدهم تا ساعاتی دیگر | اتاق خبر
کد خبر: 397395
تاریخ انتشار: 14 مرداد 1396 - 10:46
مراسم تحلیف حسن روحانی بعدازظهر امروز برگزار می‌شود
عصر امروز مراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در بهارستان برگزار می‌شود. در این مراسم طبق اصل 121 قانون اساسی، رئیس‌جمهوری سوگند یاد می‌کند. رئیس‌جمهوری برای معرفی کابینه دو هفته زمان دارد.

به گزارش اتابق خبر، به نقل از اتاق ایران، ۱۱ سال بعد از امضای فرمان مشروطه، حسن روحانی ریاست دوازدهمین دولت جمهوری اسلامی را به‌طور رسمی برعهده می‌گیرد. عصر امروز، ساختمان بهارستان شاهد مراسم به‌جاآوردن سوگند دوازدهمین رئیس دولت جمهوری اسلامی ایران است. حسن روحانی با ۲۴‌ میلیون رأی، صبح پنجشنبه حکم تنفیذش را با امضای مقام معظم رهبری گرفت تا به فاصله یک‌روز بعد در صحن مجلس و مقابل نمایندگان مردم به انجام وظایفش در پست ریاست‌جمهوری سوگند بخورد.

طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی، رئیس‌جمهوری سوگند یاد می‌کند که همه استعداد و صلاحیت خویش را در راه ایفای مسئولیت‌هایی که برعهده گرفته است، به کار گیرد و در پایان سوگندنامه را امضا می‌کند.

میزبان مراسم تحلیف، مجلس شورای اسلامی است و علی لاریجانی، رئیس قوه مقننه ریاست این مراسم را برعهده دارد. پس از پخش سرود ملی، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی، رئیس قوه قضائیه همراه رئیس‌جمهوری در جایگاه قرار می‌گیرند و رئیس‌جمهوری سوگند یاد می‌کند. پس از ادای سوگند، رئیس‌جمهور قسم‌نامه را امضا و فعالیت‌های دوره چهارساله خود را آغاز می‌کند. رئیس مجلس و رئیس‌جمهوری هر دو در این مراسم سخنرانی می‌کنند.

در سال 1392، حسن روحانی برای اولین‌بار فهرست کابینه خود را در روز تحلیف به رئیس مجلس تحویل داد، به‌نظر می‌رسد امسال احتمال این کار کم است؛ البته قانون نیز به او دو هفته فرصت داده تا فهرست وزرای پیشنهادی خود را برای گرفتن رأی‌اعتماد، به مجلس ارائه کند.

۱۳۱ میهمان خارجی

مراسم تحلیف شاهد میهمانان پرشمار خارجی است که از عصر پنجشنبه کم‌کم وارد تهران شده‌اند. گفته‌شده ۱۳۱ شخصیت از ۸۵ کشور و هشت سازمان بین‌المللی برای شرکت در تحلیف دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری حاضر می‌شوند. چهار سال پیش مراسم تحلیف با حضور ۵۵ هیئت خارجی از ۴۷ کشور برگزارشده بود که ۱۱ هیئت آن در سطح سران و بقیه از وزرا یا رؤسای مجالس بودند.

شاید این حضور پرشمار را می‌توان نزدیک‌ترین نتیجه برجام و دیپلماسی فعال دولت یازدهم دانست. اغلب هیئت‌هایی که در این مراسم حضور پیدا می‌کنند برنامه ملاقات با مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهوری و رئیس مجلس و وزیر خارجه را دارند که اغلب این دیدارها از عصر دیروز (جمعه) آغازشده است.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه که ریاست ستاد مراسم تحلیف را برعهده دارد، در این مورد توضیح داده که «لیست ملاقات‌هایی را که آنها از مقام معظم رهبری خواستند منتقل کردیم و با رئیس‌جمهور هم بیش از ۱۵ ملاقات برنامه‌ریزی، زمان‌بندی و نهایی شده است و ملاقات با رئیس مجلس شورای اسلامی هم از جمعه آغازشده که حدود ۳۰ ملاقات شامل ۱۸ رئیس مجلس و برخی دیگر از شخصیت‌ها در سطح رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر است». وزرایی هم با همتایان ایرانی خود درباره مسائل دوجانبه ملاقات خواهند کرد.

همچنین اروپایی‌ها در مراسم تحلیف امسال حضور پرشماری دارند. معاون وزیر خارجه آمار آنها را ۳۰ شخصیت از ۲۳ کشور اروپایی اعلام کرده و آن را بی‌سابقه خوانده است. «رئیس مجلس اسپانیا و خانم موگرینی و در رده‌های دیگر، وزیر و قائم‌مقام وزیر خارجه و فرستاده ویژه در این مراسم شرکت می‌کنند». لرد لامونت، فرستاده ویژه نخست‌وزیر انگلیس، در این مراسم است که در دولت یازدهم رابطه بین تهران و لندن از وضعیت قطع خارج شد. اروپایی‌ها در حالی با این تعداد و سمت در این مراسم حاضر می‌شوند که یکی از اهداف دیپلماسی دولت یازدهم، بازگرداندن تعامل مثبت با اروپایی‌ها بود. دستیابی به برجام این هدف را تسهیل کرد و هیئت‌های مختلف اقتصادی و سیاسی تلاش کردند تا به ایران سفر کرده و روابط تجاری با ایران برقرار کنند.

همسایگان حاضر در مراسم تحلیف

 از بین همسایگان و کشورهای منطقه نمایندگان کشورهای عربستان، بحرین و مصر در این مراسم حضور ندارند. از ترکیه وزیر اقتصاد این کشور و رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های تجاری ترکیه با ایران در این مراسم شرکت می‌کنند. اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان برای حضور در این مراسم به تهران آمده است. سال ۹۲ حامد کرزی در این مراسم حضور پیدا کرده بود که اکنون جایش را به اشرف غنی داده است. در سال ۹۲، آصف علی زرداری رئیس‌جمهوری وقت بود، اما امسال به دلیل مشکلات داخلی پاکستان، از رئیس مجلس سنای پاکستان برای شرکت در این مراسم، دعوت شده است. حیدرالعبادی، نخست‌وزیر عراق اما در گفت‌وگوی تلفنی با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از عدم حضور در مراسم تحلیف عذرخواهی کرده است. او گفته فؤاد معصوم، رئیس‌جمهور عراق به‌عنوان نماینده عراق در این مراسم شرکت خواهد کرد. از روسیه قرار است «دیمیتری راگوزین»، معاون نخست‌وزیر روسیه در این مراسم حضور پیدا کند.

وزیر کار و امور بازنشستگی کرواسی، دمبا فادیگا معاون رئیس مجلس گینه، انور محمد، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری سورینام (کوچک‌ترین و کم‌جمعیت‌ترین کشور آمریکای جنوبی)، صفت سوفتیچ نایب‌رئیس پارلمان اقوام بوسنی‌وهرزگوین به نمایندگی از شورای ریاست‌جمهوری این کشور، سیلوستر بوش و ایشتوان یاکوب معاونان وزیر خارجه و رئیس مجلس مجارستان، احمد جبرئیل مسئول جبهه شعبیه قیاده العامه (فرمانده کل)، ابواحمد فؤاد از جبهه شعبیه و ابونضال از مسئولان گروه‌های فلسطین، کانر اورایلی، معاون رئیس‌جمهور ایرلند و یحیی عمر، معاون رئیس مجلس کشور نیجر، شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان و رمضان عبدالله دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین، تان سری پاندیکار مولیا، وزیر امور خارجه مالزی، ژوزه فوتسکا سیلوا، رئیس گروه دوستی کشور پرتغال و حسن شریف معاون رئیس مجلس سیرالئون، ریچارد بیکن رئیس گروه دوستی انگلیس و رابرت موگابه رئیس‌جمهور زیمبابوه از جمله میهمانانی هستند که عصر پنجشنبه وارد تهران شدند. تان سری مولیا رئیس مجلس مالزی، چانگ سی کیون، رئیس مجلس ملی کره‌جنوبی، ژان ماکس راکوتوماموجی رئیس مجلس ماداگاسکار و انگُل انهل نایب‌رئیس دوم مجلس کامبوج نیز جزء میهمانان دیگر تحلیف هستند که اغلب از فرودگاه امام خمینی وارد تهران شدند.

لستی سوم، پادشاه لسوتو، لحاجی بادومیا معاون اول رئیس‌جمهوری غنا، ربینیو بودلو وزیر خارجه سائوتومه و ایسکا سیدیبه رئیس مجلس مالی از جمله دیگر میهمانان هستند. عزت رشق، صالح عاروری، زاهر جبارین و اسامه حمدان هیاتی از جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس از دیگر میهمانانی هستند که از روز جمعه برای حضور در مراسم تحلیف وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شده‌اند. همچنین عبدالله سامبی رئیس‌جمهور سابق کومور، زبیر علی مولد رئیس مجلس زنگبار از دیگر میهمانان این مراسم هستند. کیم یونگ نام رئیس کنگره ملی خلق کره‌شمالی و مرد شماره دو این کشور از طریق روسیه به ایران سفر کرده، بارناباس سیبوسیو دلامینی، نخست‌وزیر پادشاهی سوازیلند، مؤسس علی، معاون نخست‌وزیر اوگاندا، «ژان ماکس راکو تو ماموجی»، رئیس مجلس ماداگاسکار، «جاب ایندوگایی» رئیس مجلس ملی جمهوری متحده تانزانیا و هیئت دیپلماتیک جمهوری نامیبیا، میهمانانی محسوب می‌شوند که پنجشنبه وارد تهران شده‌اند. همچنین آلبرتو اورتگا نماینده ویژه پاپ فرانسیس - اسقف رم و رهبر کلیسای جهانی کاتولیک و آدریوس بروزگا، نماینده جمهوری لیتوانی، نیز از دیگر میهمانان روز پنجشنبه‌اند که به منظور شرکت در مراسم تحلیف دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری وارد تهران شدند. سرژ سرکیسیان، رئیس‌جمهوری ارمنستان هم به‌منظور شرکت در مراسم تحلیف همتای ایرانی خود به تهران سفر کرده است. این مراسم عصر امروز در بهارستان برگزار خواهد شد.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید