عراق و امارت به توافق کاهش تولید کمتر پایبند هستند | اتاق خبر
کد خبر: 397425
تاریخ انتشار: 14 مرداد 1396 - 18:17
رویترز گزارش داد؛
منابع آگاه اعلام کردند، تولید نفت عراق و امارات بر اساس منابع ثانویه که اوپک به آنها استناد می کند، حاکی از آن دارد که این دو کشور عربی به نسبت سایرین، کمتر پایبند توافق کاهش هستند.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، منابع آگاه اعلام کردند، در حالیکه پایبندی کشورها به توافق اوپک از اجرای آن  تاکنون از سطح بالایی برخوردار بوده است؛ اما در این میان عراق و امارات متحده عربی به دلیل در پیش گرفتن اهداف نفتی خود از پایبندی به این توافق به نسبت کشورهای دیگر جا مانده اند.  

بر اساس آمار منابع ثانوی که از نهادهای دولتی، بخش های صنعتی و مشاوره ای منتشر شده و اوپک از آنها برای رصد تولید نفت کشورها استفاد می کند، می توان به این نتیجه رسید که این دو کشور مهم تولید کننده نفت تقریبا پایبندی کمتری را در مورد توافق اوپک از خود نشان داده اند.  

این در حالی است که عراق و امارت هر دو به تعهد خود در مورد توافق کاهش تولید، تاکید می کنند و بر این باور هستند که کاهش تولید نفت آنها بیشتر از تعهد این دو کشور است؛  در حالیکه واقعیت گواه این مطلب نیست.

در همین حال مقامات رسمی صنعت نفت عراق می گویند که آمار منابع ثانوی همچنان برای ما مشکل آفرین هستند و عراق از خود پایبندی زیادی را نشان داده است.

از سویی دیگر وزیر انرژی امارات متحده در بیانیه ای اعلام کرد، امارات متحده عربی متعهد به کاهش تولید خود تا ۱۳۹ هزار بشکه در روز است و این روند را اعمال و ادامه خواهیم داد تا به تعهدات خود پایبند باشیم.  

 مقامات عراقی در مورد کاهش خود به طور رسمی اظهار نظر نکرده اند و فقط اعلام کرده اند که کشورشان به توافق کاهش به طور کامل پایبند است.

البته عراق به دلیل مبارزه با گروهای تروریستی و تامین مخارج خود در ابتدا مخالف کاهش تولید بود؛ ضمن اینکه عراق و امارات در سال های اخیر ظرفیت تولید خود را افزایش داده اند.  

یک منبع نزدیک به اوپک گفت: در نشست کمیته فنی اوپکی ها و غیر اوپکی ها که در هفتم و هشتم ماه جاری میلادی برگزار خواهد شد، رسیدن به پایبندی ۱۰۰ درصدی در میان کشورها در مورد توافق اوپک، یک نیاز است.

امارات درماه «می» تولید خود را به ۲ میلیون و ۹۸۱ هزار بشکه در روز افزایش داد که بیشتر از سطح از پیش تعیین شده آن از سوی اوپک یعنی ۲ میلیون و ۸۷۴ هزار بشکه در روز است؛ ضمن اینکه آمار تولید نفت عراق هم گویای این موضوع است که عراقی ها در تولید خود فراتر از سطح از پیش تعیین شد قدم برداشته اند.  

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید