درخواست برای بازگشایی خط لوله نفت عراق-عربستان | اتاق خبر
کد خبر: 397723
تاریخ انتشار: 20 مرداد 1396 - 17:49
وزیر نفت سابق و عضو پارلمان عراق اظهار کرد بغداد به دسترسی دوباره به خط لوله‌ای نیاز دارد که در گذشته برای صادرات نفت خام این کشور از طریق عربستان مورد استفاده قرار می‌گرفت.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، رویترز به نقل از ابراهیم بحرالعلوم نوشت: این مسئله پیش از این با مقامات سعودی مورد بحث قرار گرفته است.

خط لوله عراق در عربستان از زمان تهاجم این کشور به کویت در سال ۱۹۹۰، برای انتقال نفت مورد استفاده قرار نگرفته است. این خط لوله در دهه ۱۹۸۰ پس از اینکه در جنگ ایران و عراق نفتکش‌های دو طرف در خلیج فارس هدف حمله قرار گرفتند، در خاک عربستان احداث شد اما سعودی‌ها در سال ۲۰۰۱ این خط لوله را در قبال بدهی‌های عراق مصادره کردند.

عربستان سعودی در سال ۲۰۱۱ خط لوله عراق را آماده ساخت تا در صورت مسدود شدن تنگه هرمز، به عنوان یک مسیر جایگزین برای صادرات نفت مورد استفاده قرار گیرد.

بر اساس گزارش روزنامه سعودی "الحیات"، وزیر نفت سابق عراق امیدوار است که عربستان ممکن است واکنش مثبتی در خصوص بازگشایی این خط لوله در جهت بهبود روابط سیاسی میان تولیدکننده شماره یک و تولیدکننده شماره دو اوپک داشته باشد.

جبار العیبی، وزیر نفت کنونی عراق در خصوص روابط نفتی دوجانبه به عربستان سفر کرده و در دیدار با مقامات نفتی سعودی به بررسی وضعیت بازارهای نفت پرداخته است.

خالد الفالح، وزیر نفت عربستان اظهار کرده است که این مذاکرات پیرامون ضرورت مضاعف کردن تلاش برای فراخواندن همه مشارکت کنندگان در توافق کاهش تولید برای تقویت پایبندی به این توافق و حفظ توازن بازارهای انرژی جهانی متمرکز شده است.

عراق که دومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک است، درمیان اعضای این سازمان بدترین سطح پایبندی به توافق کاهش تولید را از زمان آغاز اجرای آن در ژانویه داشته است. اگرچه تولید عراق در ژوییه ۳۳ هزار و ۱۰۰ بشکه در روز کاهش یافت و به ۴.۴۶۸ میلیون بشکه در روز رسید اما این کشور همچنان نفت بیشتری از سقف توافق شده تولید می‌کند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید