افزایش حجم تجارت ایران و برزیل پس از توافق برجام به 3/2 میلیارد دلار | اتاق خبر
کد خبر: 399821
تاریخ انتشار: 1 مهر 1396 - 12:28
سفیر ایران در برزیل اعلام کرد
سفیر جمهوری اسلامی ایران در برزیل اعلام کرد : پس از توافق برجام حجم تجارت بین دو کشور ایران و برزیل در سال 2016 به 3/2 میلیارد دلار افزایش یافته است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا ،سید علی سقائیان  در دیدار تعدادی از دانشجویان برزیلی با وی در محل اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در برازیلیا ، به تاریخچه روابط دو کشور اشاره  کرد و گفت: روابط دو کشور به سال 1903 و سفر اسحاق خان مفخم الدوله وزیر مختار ایران در واشنگتن به آمریکای جنوبی و عقد عهدنامه مودت و تجارت با برزیل باز می گردد که با تاسیس سفارت ایران در ریو دو ژانیرو در 1943 رسمیت یافته و این روابط در یک قرن گذشته تداوم داشته و بیش از 50  سند در حوزه های مختلف از سال  1336تاکنون به امضا رسیده است.

سفیر کشورمان در برزیل ، روابط اقتصادی ایران و برزیل را در چارچوب سیاست های کلان دو دولت بین سالهای 2002 تا 2013 دستخوش تحولات قابل توجه ذکر کرد و افزود : حجم روابط تجاری دو کشور از حدود 400 میلیون دلار در اواخر دهه 90، به بیش از 4/2 میلیارد دلار در سال 2011 رسید که در دولت خانم روسف (2014-2011) با اتخاذ برخی سیاست های انقباضی و اولویت مسائل داخلی برزیل و تاثیر پذیری از تحریم های ظالمانه علیه ایران  به 4/1 میلیارد دلار در 2014 تنزل یافت اما پس از توافق برجام حجم تجارت دو کشور در سال 2016 به 3/2 میلیارد دلار افزایش یافت. که اقلام عمده صادراتی برزیل به ایران شامل غلات حدود 45% ، گوشت گاو و مرغ 23 % ، شکر حدود 10 % ، روغن سویا  حدود 7 % و کنجاله سویا حدود 7 %  و اقلام عمده صادراتی ایران به برزیل شامل میوه جات 37% ، شیشه 23%، پلاستیک و رزین 10% ، فرش 9% سنگ و گچ و سیمان 5% است .

در ادامه این نشست سفیر کشورمان به پرسش های دانشجویان در خصوص نحوه بازنگری قانون اساسی ایران ، انتخاب رهبری ، شان و جایگاه زنان در ایران ، ازدواج و ... پاسخ داد.

در جریان این دیدار پرفسور «گومز »  یکی از اساتید همراه این دانشجویان طی سخنانی ضمن ابراز خوشحالی خود و دانشجویانش از حضور در سفارت ایران و گفت‌وگوی صمیمی با سفیر ایران در برزیل ، گفت : ایران کشور قدرتمندی است  که در عرصه جهانی حضور فعال داشته و شریک اقتصادی قوی برزیل است .

یکی از دانشجویان برزیلی نیز ضمن اشاره به پخش مستند «ایران» از شبکه «گلوبو تی وی » در هفته های اخیر و تاریخ کهن و زیبائی های طبیعی فراوان ایران گفت : من و دوستانم علاقه‌مند هستیم به ایران سفر کنیم تا این زیبائی ها را از نزدیک مشاهده کنیم .

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید