افزایش ۲۵ برابری هزینه‌های سلامت در ۱۵ سال | اتاق خبر
کد خبر: 399932
تاریخ انتشار: 5 مهر 1396 - 22:15
مرکز آمار اعلام کرد
اطلاعات مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که هزینه‌های سلامت در ایران در سال ۱۳۸۵ معادل ۴۲۸۷ میلیارد و ۲۳۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان برآورد شده است. این میزان در سال ۱۳۹۴، ۲۷ برابر شده و به عدد ۱۰۸ هزار و ۷۱ میلیارد و ۷۱۸ میلیون تومان رسیده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، اطلاعات مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۴ مجموع هزینه‌های سلامت در ایران معادل ۱۰۸ هزار و ۷۱ میلیارد و ۷۱۸ میلیون تومان بوده است که بررسی هزینه‌های ملی سلامت برحسب عاملین تامین مالی آن نشان می‌دهد از این میزان ۴۰ هزار و ۶۹ میلیارد و ۹۴۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آن را خانوار تامین کرده‌اند که ۳۷ درصد از هزینه‌های کل سلامت را شامل می‌شود.

گفتنی است سهم دولت عمومی معادل ۵۷ هزار و ۳۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان یا ۵۲ درصد کل هزینه‌های درمان بوده است.

بیمه تکمیلی اعم از شرکت‌های بیمه تکمیلی دولتی و خصوصی نیز سهمی معادل ۵۹۴۴ میلیارد و ۳۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان داشته‌اند که نیم درصد از کل هزینه‌های سلامت را تشکیل می‌دهند.

بررسی هزینه‌های سلامت در سال ۱۳۸۵ نشان می‌دهد که کل هزینه‌های سلامت در آن سال معادل ۴۲۸۷ میلیارد و ۲۳۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده است که از این میزان سهم خانوار به عنوان عامل تامین مالی آن معادل ۲۲۹۸ میلیارد و ۴۶۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بوده است که سهم ۵۳ درصدی از کل هزینه‌های سلامت را به خود اختصاص داده است.

تامین مالی دولت عمومی نیز معادل ۱۸۵۳  ملیارد و ۴۸۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده که سهم ۴۳ درصدی را به خود اختصاص می‌دهد.

در آن سال تامین مالی هزینه سلامت توسط بیمه‌های تکمیلی نیز معادل ۶۴ میلییارد و ۱۱۰ میلیون تومان بوده است که سهم ۱.۴ درصدی را از کل هزینه‌های سلامت آن سال به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید