نابغه رفت که رفت | اتاق خبر
کد خبر: 400172
تاریخ انتشار: 11 مهر 1396 - 08:13
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست
دختر شطرنج‌باز ایرانی که به‌دلیل حضور بدون حجاب در چند رقابت‌ بین‌المللی از تیم ایران اخراج شده بود، به تیم ملی آمریکا پیوست.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از همدلی، درسا درخشانی، شطرنج‌باز ایرانی‌الاصل و استاد بزرگ و بین‌المللی شطرنج که به‌دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، از این پس در تیم ملی آمریکا در مسابقات شرکت می‌کند. روز گذشته اکثر خبرگزاری‌های داخلی نوشتند درخشانی در دو سال اخیر در چند رقابت بین‌المللی بدون حجاب شرکت کرده بود که درنهایت حضور بدون حجاب او در اوایل سال ۲۰۱۷ و در مسابقات شطرنج جبل‌الطارق سبب اخراج او از تیم ملی ایران شد. او پس از سارا خادم‌الشریعه، دومین شطرنج‌باز زن ایرانی بود که علاوه‌ بر کسب درجه استاد بزرگ بانوان، در ۱۸سالگی و در هشتاد و هفتمین کنگره شطرنج جهان عنوان استاد بین‌المللی را به‌دست آورد. وی سابقه قهرمانی شطرنج نوجوانان آسیا در سال ۲۰۱۲ و کسب مقام ششمی شطرنج جوانان جهان در سال ۲۰۱۵ را برای ایران در کارنامه خود دارد. درسا درخشانی حدود سال ۹۴ با یک پیشنهاد از باشگاه بارسلونای اسپانیا برای ادامه تحصیلات دانشگاهی و شطرنج به آن کشور رفت و برای آن تیم بازی کرد.
واکنش رئیس فدراسیون شطرنج به حضور درسا درخشانی در تیم آمریکا
در همین رابطه دیروز رئیس فدراسیون شطرنج ایران در واکنش به پیوستن درسا درخشانی به تیم آمریکا گفت: این بازیکن عضو تیم ملی ایران نبود. ضمن این‌که این‌گونه جابه‌جایی‌ها در شطرنج عادی است. 
مهرداد‌پهلوان زاده در گفتگو با مهر گفت: انتقال شطرنج‌بازان بین فدراسیون‌ها انجام می‌شود، درخشانی نیز در واقع فدراسیون خود را از ایران به آمریکا تغییر داده است. وی با یادآوری این‌که این شطرنج باز در دو سال گذشته در آمریکا حضور داشت خاطرنشان کرد: طبق قوانین شطرنج‌بازی که کشور خود را تغییر می‌دهد، بعد از دو سال می‌تواند برای فدراسیون شطرنج آن کشور بازی کند، درسا درخشانی هم از این قانون به‌نفع خود استفاده کرده است. رئیس فدراسیون شطرنج با تاکید بر اینکه درخشان تنها سال ۲۰۱۴ و یک‌بار برای تیم ملی شطرنج ایران بازی کرد اظهار داشت: وی جزو ملی‌پوشان شطرنج کشورمان به‌حساب نمی‌آمد، به‌خصوص اینکه در دو سال گذشته هیچ دیداری برای ایران و به نام کشورمان انجام نداده بود. ضمن اینکه این نوع جابه‌جایی بازیکنان در شطرنج امری عادی و متداول است. پهلوان‌زاده به نمونه‌های دیگری از این دست اشاره کرد و افزود: امین باقری جزو شطرنج‌بازان ایرانی بود که مدتی فدراسیون خود را تغییر داد و برای فرانسه بازی کرد. بعد از چهار سال دوباره به فدراسیون ایران بازگشت. بردیا دانشور هم برای گرجستان به میدان رفت، سپس از تصمیم خود بازگشت. الشن مرادی هم از جمله شطرنج‌بازانی است که به خاطر تحصیل در آمریکا، فدراسیون خود را تغییر داد و هم‌چنان برای آمریکا بازی می‌کند. رئیس فدراسیون شطرنج تاکید کرد: بازیکنان شطرنج بعد از تغییر فدراسیون خود می‌توانند مجددا تصمیم خود را تغییر دهند.

 
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید