معرفی سرویس‌های هوشمند جدید در شبکه پستی کشور | اتاق خبر
کد خبر: 400509
تاریخ انتشار: 18 مهر 1396 - 12:39
در راستای تحقق اهداف از پیش تعیین شده در زمینه نوآوری و ارائه سرویس‌های جدید به مشتریان،‌شرکت ملی پست چند سرویس جدید هوشمند به شبکه خود اضافه کرد.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، با فرا رسیدن ۱۷ مهر روز جهانی پست و در راستای تحقق اهداف از پیش تعیین شده در زمینه نوآوری و ارائه سرویس های جدید به مشتریان، روز گذشته ۱۱ پروژه هوشمندسازی و  عمرانی به همراه سه سرویس جدید پستی، طی مراسمی با حضور مهندس آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به بهره برداری رسید.

سرویس اعتبارسنجی نشانی شهروندان

این سرویس خدمت نوین پستی است که به اشخاص حقیقی یا حقوقی (دولتی و خصوصی) این امکان را می دهد تا بر اساس ساز و کارهای اجرایی که تلفیقی از خدمات الکترونیکی و فیزیکی است، نسبت به اعتبارسنجی نشانی پستی مشتریان و مخاطبان خود اقدام کنند.

 سرویس ویژه فرودگاهی

به منظور افزایش سطح رضایتمندی مشتریان و با بهره گیری از توان و امکانات بخش خصوصی نسبت به راه اندازی سرویس سریع «ویژه فرودگاهی» اقدام گردیده است. از طریق این سرویس مرسولاتی که در استان های دارای مراکز فرودگاهی با تعهد توزیع در روز قبول پذیرش می شوند، مطابق برنامه ریزی انجام شده از سریع ترین مسیرهوایی به فرودگاه مهرآباد تهران ارسال و برابر تعهد سرویس به صورت رستانت و یا در نشانی گیرنده توزیع می شوند. این سرویس در فاز نخست در ۱۸ استان که دارای پرواز مستقیم به تهران می باشند ارائه خواهد شد.

 پست من (Post Man)

در راستای پاسخگویی بهینه به نیاز مشتریان سرویس «پست من» راه اندازی گردید. پست من یک پلت فرم چند جانبه آنلاین در حوزه خدمات لجستیکی شامل موتور، وانت بار و... است که علاوه بر اپلیکیشن موبایل دارای سایت اینترنتی نیز هست.

این اپلیکیشن به مشتری کمک می کند که در کمترین زمان ممکن نزدیک ترین پیک موتوری به خود را پیدا کند. پرداخت آنلاین و یا نقدی هزینه، پیگیری مرسوله از طریق نقشه، دست یابی به گزارش تراکنش های مالی، ذخیره آدرس‌ها، ثبت سرویس چند مقصده و پرداخت به صورت پیش و یا پس کرایه از جمله مزیت های این برنامه نرم افزاری است.

در این سرویس متقاضی می تواند به صورت آنلاین به خدماتی چون حمل و نقل کالا (ارسال و مراسلات) با دریافت سفارش مستقیم، ارسال اتوماتیک سفارشات مربوط به فروش انجام شده در فروشگاه های اینترنتی و دریافت سفارش خرید کالای مورد نیاز مشتری و تحویل در محل اقدام کند.

پروژه های هوشمندسازی و عمرانی هم شامل موارد زیر است:

راه اندازی سامانه هوشمند صنادیق شخصی

این سیستم به صورت متمرکز جهت مدیریت صنادیق شخصی و ثبت مکانیزه اطلاعات مشتریان و مرسولات تحویل شده به آنها در صنادیق شخصی تولید و راه اندازی گردیده است. در این سامانه علاوه بر ایجاد دسترسی الکترونیک مشتریان به کارتابل مرسولات، امکان اطلاع رسانی وضعیت مرسولات مشتریان در بستر ایمیل و پیامک میسر می باشد. این سامانه به صورت یکپارچه جهت تبادل اطلاعات لازم با سایر سیستم های عملیاتی پستی در ارتباط است. امکان ارائه گزارشات مالی، آماری و عملکردی متنوع به مشتریان و متصدیان پستی از دیگر امکانات این سامانه است.

از مزایای این سامانه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 امکان رهگیری مرسولات صنادیق شخصی به صورت یکپارچه از طریق سامانه رهگیری مرسولات پستی،   امکان رصد الکترونیکی مرسولات وارده و صادره صنادیق به صورت برخط،   اطلاع رسانی لحظه ای از سرنوشت مرسولات صنادیق شخصی به مشتریان از طریق ارسال پیامک و ایمیل،   یکپارچگی اطلاعاتی با سیستم های عملیاتی پستی جهت پیگیری وضعیت مرسولات، اتصال به درگاه های پرداخت الکترونیک بانکی جهت تسهیل در پرداخت هزینه های مترتب،   امکان ثبت نام برخط درخواست متقاضیان صنادیق شخصی و عدم نیاز به حضور فیزیکی جهت احراز هویت مشتریان،   کاهش پیچیدگی های فرایندی و اداری در مدیریت مرسولات صنادیق، ارائه گزارش های متنوع مالی، آماری و مدیریتی جهت بهره برداری مشتریان و متصدیان پستی و کاهش خطاهای مرتبط با عوامل انسانی در مدیریت مرسولات صنادیق.

 آغاز فاز دوم پروژه G-NAF در ۷۶ شهر و ۱۰۰۰ روستا

پروژه مدیریت نشانی مکان محور و استعلامات میان دستگاهی اماکن که از طرح های کلان ملی و اقتصاد  مقاومتی به شمار می رود. در فاز نخست در سال گذشته در شهر تهران، مشهد، اصفهان، قزوین و قم به عنوان پایلوت انتخاب و اجرا گردید و امسال در فاز دوم در ۷۶ شهر و ۱۰۰۰ روستا که دارای نقشه های پارسل بندی مناسب بودند شروع و در حال انجام است.

آغاز عملیات اجرایی (کارگاه آموزشی) پروژه سیماک در ۱۳ استان

با استقرار سامانة یکپارچه مدیریت املاک کشور (سیماک) تشکیل پرونده‌ تکراری و جداگانه برای املاک در هر دستگاه به حداقل می رسد.

 متقاضیان اعم از شهروندان و روستاییان از بسیاری از مراجعات برای پیگیری کارشان بی‌نیاز می‌شوند، زیرا می‌توانند به صورت اینترنتی در بستر شبکه ملّی اطلاعات، وضعیت پرونده خود را دنبال کنند.

 دستگاه‌های اجرایی و نظارتی مسئول می‌توانند مستقیماً جریان پرونده املاک را رصد کنند.   انواع گزارش‌های آماری و مدیریتی، به ویژه گزارش های مقایسه‌ای، می‌تواند اطلاعات با ارزشی را در اختیار برنامه ریزان شهرها و استان‌ها و نیز در سطح ملّی، قرار دهد.

صدور بسیاری از مجوزهای غیرقانونی در حریم منابع حیاتی مانند رودخانه‌ها، جنگل‌ها، آثار طبیعی و تاریخی شفاف و طبعاً دشوار می شود زیرا فرآیندهای صدور مجوزهای ساخت و ساز در داخل و خارج شهرها و روستاها به صورت مستقیم و برخط، برای دستگاه‌های اجرایی و نظارتی مسئول در دسترس و قابل مشاهده است.

محاسبات انواع عوارض ساخت و ساز به صورت مکانیزه امکان‌پذیر خواهد شد. وضعیت مالی (پرداخت/ عدم پرداخت عوارض) صدور مجوزهای ساخت و ساز روشن و قابل مدیریت و پیگیری خواهد بود. همچنین با اجرای این پروژه، کشور از زیرساخت نرم‌افزاری مبادله امن، یکپارچه، نظارت‌پذیر و مقایسه‌پذیر مکاتبات میان ‌دستگاهی اماکن و املاک برخوردار خواهد شد و امکان تبادل الکترونیکی سالانه ده ها میلیون فقره استعلام‌های مربوط به ملک و پاسخ آنها میان دستگاه‌های ذیربط (مبادی و مراجع استعلام) در قالب‌های از پیش ‌آماده Stemp ‌ که از ویژگی های منحصر به فرد زیرساخت نرم افزاری دانش بنیان دولت الکترونیکی حوزه املاک است، در بستر شبکه ملی اطلاعات و بدون نیاز به سامانه یا واسط، فراهم می شود.

بهره برداری از سامانه مدیریت واحدهای غیر دولتی پستی

در راستای بهره گیری از توان بخش خصوصی و توسعه بازارهای هدف، حجم قابل توجهی از خدمات در حوزه های قبول، جمع آوری و توزیع در قالب نمایندگی های پستی روستایی و شهری، دفاتر پیشخوان و ICT روستایی،   پیمانکاران قبول بخش غیردولتی و... ارائه می گردد. این سامانه با هدف استفاده از ظرفیت های IT و بانک های اطلاعاتی موجود و اعمال کنترل و نظارت هوشمند و الکترونیکی با استفاده از توان متخصصین حوزه پستی و بازرگانی طراحی شده است.

در فاز نخست، این سامانه اطلاعات واحدهای غیردولتی را گردآوری و در فاز بعدی با اتصال به بانک اطلاعات نرم افزارهای جامع قبول و سیستم یکپارچه مبادله و توزیع، امکان اخذ گزارش آنلاین عملکرد این واحدها در ابعاد مختلف عملیاتی و مالی نظیر محاسبه دقیق حق السهم کارمزدهای متعلقه (گزارشات تسهیم) را میسر خواهد کرد. تسریع در پرداخت حق السهم واحدهای غیردولتی، ایجاد شفافیت مالی و رضایت ذینفعان از جمله اهداف این سامانه الکترونیکی است.

بهره برداری از سامانه جامع رسیدگی به غرامات پستی

در راستای تحقق منشور حقوق شهروندی و جلب رضایت مشتریان شبکه پستی، سامانه جامع رسیدگی به غرامات پستی با هدف تسریع در فرآیند استیفای حقوق مصرف کننده، کاهش هزینه های عملیاتی، ایجاد شفافیت و کاهش بروکراسی اداری با بهره مندی از ظرفیت های IT توسط شرکت ملی پست راه اندازی شد. بر اساس مکانیزم طراحی شده در این نرم افزار تمامی واحدهای اجرایی مکلف به پرداخت غرامت قانونی به شاکیان ظرف مدت کمتر از ۴۸ ساعت هستند. فرآیند عملیاتی سیستم با رویکرد ایجاد پرونده های الکترونیکی طراحی گردیده است.

راه اندازی سیستم پرداخت الکترونیک هزینه مرسولات با دستگاه های m-pos

این سیستم به منظور ایجاد تسهیلات لازم جهت پرداخت هزینه مرسولات COD بالاخص محصولات تجارت الکترونیک به مشتریان به صورت online و در محل تحویل طراحی گردیده است. از طریق دستگاه های m-pos و ارتباطات ایجاد شده بین این دستگاه ها و سامانه همراه نامه رسان و همچنین ایجاد شبکه ارتباطی اختصاصی همراه (APN)، مشتریان شبکه پستی در صورت تمایل بجای پرداخت هزینه به صورت نقدی می توانند به راحتی توسط این سیستم هزینه های مربوطه را از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب پرداخت کنند.

از مزایای این سامانه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 پرهیز در دریافت مبالغ نقدی از مشتریان،   تسهیل در تسویه مبالغ کالاهای تجارت الکترونیک، ‌ امکان ارسال اتوماتیک مبالغ دریافتی از طریق سامانه همراه نامه رسان به دستگاه های m-pos و کاهش وابستگی به عوامل انسانی در پرداخت وجوه،   امکان تسویه حساب آنلاین نقاط پستی، افزایش رضایت مشتریان و متصدیان پستی، ‌ امکان پیگیری و رصد الکترونیکی پرداخت های انجام شده، کاهش ضریب خطا در تبادلات مالی، افزایش ضریب نفوذ پرداخت های الکترونیکی در سرویس های پستی، افزایش امنیت در تبادلات مالی نامه رسان ها.

بهره برداری از فاز اول و دوم سامانه جامع مدیریت رهسپاری

به منظور ساماندهی اطلاعات مربوط به وسائط نقلیه و خطوط پستی، سامانه جامع تحت وب مدیریت رهسپاری کشور طراحی و پیاده سازی گردیده است. هدف از طراحی این نرم افزار ساماندهی آمار و اطلاعات انواع وسائط نقلیه اعم از سبک و سنگین در سطح شبکه، ثبت اطلاعات شناسنامه های خطوط پستی اعم از دولتی و پیمانکاری، مدیریت هزینه های خطوط و هزینه یابی است.

پروژه تجهیز دفاتر ICT روستایی منتخب از محل اعتبارات USO

در راستای اجرای تکالیف قانونی مندرج در اساسنامه شرکت ملی پست مبنی بر توسعه ارایه و بهبود خدمات پایه پستی و ارایه خدمات غیر پایه پستی در مناطق محروم و کم برخوردار، طرح خرید تجهیزات تخصصی پستی شامل: رایانه، بارکد اسکنر، بارکد پرینتر، لایو اسکن و اسکنر تخت از محل اعتبارات USO با هدف تجهیز این دفاتر به منظور بسترسازی ارایه خدمات پستی و نیابتی برخی از دستگاه ها نظیر: ثبت احوال، ثبت اسناد و... و. صورت پذیرفت.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید