ناشران بورسی ملزم به افشای اطلاعات هستند | اتاق خبر
کد خبر: 411880
تاریخ انتشار: 22 خرداد 1397 - 19:58
با توجه به دستورالعمل جدید توقف و بازگشایی
یکی از ابعاد بسیار مهم در شفافیت اطلاعات، افشای به موقع آن است. در این راستا ناشرانی که به صورت پذیرفته شده یا درج شده وارد بازار سرمایه کشور می شوند، مطابق با دستورالعمل‌های موجود موظف هستند در بازه‌های زمانی مشخص نسبت به افشای اطلاعات خود اقدام کنند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، سازمان بورس و اوراق بهادار در کنار رسیدگی به تخلفات ناشران متخلف، از پاییز 1396 پس از عملیاتی شدن دستورالعمل جدید افشای اطلاعات، موارد مرتبط با بازه های زمانی قانونی و نیز موارد تاخیر در افشای اطلاعات برای ذینفعان ناشر مورد نظر (مدیر مالی، مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره) در قالب پیامک ارسال می گردد که نقش بسزایی در کاهش چشمگیر تاخیر در افشای اطلاعات داشته است.

در ذیل آمار مربوط به موضوع فوق همراه با توضیحات مرتبط ارایه می شود:

جدول زیر تعداد اطلاعیه‌های قابل انتشار در سامانه کدال همراه با وضعیت آنها، برای صورتهای مالی و گزارش فعالیت ماهانه به تفکیک زمانهای سررسید ارایه اطلاعات در 4 سال گذشته درج شده است.

برای اینکه اعداد فوق بتواند در بازه‌های زمانی ارایه اطلاعات قابلیت مقایسه داشته باشند، از تبدیل به درصد استفاده شده است.

ستون آخر مربوط به میانگین تاخیر در انتشار اطلاعات بر اساس تعداد روز است. در این ستون تاثیر تاخیر در اطلاعات منتشر نشده در نظر گرفته نشده است.

 

همانگونه که در نمودار 1 به وضوح قابل مشاهده است، درصد افشای اطلاعات به موقع از 32 درصد در فروردین 1393 به 86 درصد در اسفند 1396 افزایش یافته است که نشانگر اهتمام سازمان بورس و ناشران بر افزایش شفافیت در بازار سرمایه است. همچنین در خصوص عدم انتشار اطلاعات از 44 درصد در فروردین 1396 به 5 درصد در اسفند 1396 کاهش یافته است.

طبق آنچه در جدول فوق نیز قابل مشاهده است و نیز در نمودار 3 نشان داده شده است، در اسفند ماه 1396 از 487 اطلاعیه قابل انتشار، 86 درصد به موقع و بدون تاخیر منتشر شده اند، و 14 درصد باقی مانده نیز با میانگین تاخیر 3 روز منتشر شده اند که نشانگر تعهد ناشران در ارایه بموقع اطلاعات است.

چنانچه از نمایش اطلاعات در نمودار های ارایه شده، قابل مشاهده است در دو مقطع زمانی تغییر رفتار ناشران در انتشار به موقع اطلاعات قابل ملاحظه است. مقطع اول در تیر و مرداد سال 1395 که انتشار بموقع اطلاعات به سطح حدود 15% افت داشت و با تمهیدات سازمان بورس مبنی بر معرفی متخلفین به مراجع ذیصلاح پیگیری تخلفات در ماههای بعد از آن رشد چشمگیری در افشای بموقع اطلاعات رخ داده است. مقطع زمانی دوم مربوط به پاییز سال 1396 است که دستورالعمل جدید افشای اطلاعات به ناشران اعلام شد و پیگیری های لازم برای رعایت آن انجام شد و همانطور که در ابتدای گزارش اشاره شد، موعدهای افشای اطلاعات به ذینفعان ناشر اطلاع رسانی گردید تا از این طریق تعهد ناشر به افشای به موقع افزایش یابد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید