Performancing Metrics

از عرضه‌های فرابورسی تا علت نوسان قیمت تسهیلات مسکن | اتاق خبر
کد خبر: 413800
تاریخ انتشار: 4 مرداد 1397 - 18:42
معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران می‌گوید هر چند که عرضه‌های فرابورس اخیرا با حجم کمی انجام شده اما تحرک مناسبی به بازار داده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، بهنام محسنی درباره قیمت تسهیلات مسکن در فرابورس ایران اظهار کرد: اگر حجم عرضه تسه به نسبت تقاضای موجود افزایش یابد، قیمت‌ها به سمت متعادل شدن پیش می‌رود.

 وی ادامه داد: سابقا صرفا بانک مسکن اوراق تسهیلات مسکن عرضه می‌کرد ولی در حال حاضر بانک ملی نیز اقدام به عرضه این اوراق کرده است. جدا از این موضوع مقدار عرضه‌هایی که در هر نماد انجام می‌شود و تقاضای آنها، نیز در نوسانات قیمت آنها تاثیرگذار است.

 معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران درباره اوراق تسهیلات مسکنی که به تازگی توسط بانک ملی عرضه می‌شود، گفت: از آنجایی که نماد این اوراق به تازگی در فرابورس ایجاد شده، معامله گران با آن نسبت به اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن آشنایی کمتری دارند. این موضوع نیز در مقدار عرضه و تقاضا و در نتیجه قیمت این اوراق تاثیرگذار است.

 وی ادامه داد: از طرفی شاید ذائقه افراد با توجه به سررسید این اوراق برای خرید آنها متفاوت باشد. همچنین بین اوراق بانک مسکنِ بانک مسکن و بانک ملی در نرخ‌های اعطای وام تفاوت‌هایی وجود دارد. جدا ازاین نکته، زوج‌های تهرانی حداکثر ۱۶۰ برگ اوراق تسه بانک مسکن می‌توانند خریداری کنند ولی حداکثر تعداد اوراق تسه بانک ملی که زوج های تهرانی می توانند تهیه کنند ۲۴۰ برگ است.

محسنی در پاسخ به اینکه نوسانات آیفکس در چند روز اخیر به کلیت بازار و اقتصاد ایران وابسته است، گفت: در حالت کلی نوسانات شاخص فرابورس مربوط به حوزه‌های مختلف پولی و مالی است. این موضوعات در بازه فرابورس هم تاثیرگذار است.

 وی درباره عرضه‌های اولیه در فرابورس ایرانی گفت: به نظر من این عرضه‌ها خون جدید در رگ‌های بازار است و تحرک خوبی را ایجاد می‌کند. بررسی‌های ما نشان می‌دهد که با عرضه‌های جدید تعداد کدهای معاملاتی بیشتر شده و سطح فعالیت تعدادی از کدهای قدیمی نیز افزایش یافته است. هر چند که حجم عرضه‌های اولیه که در فرابورس ایران انجام شد، کم بود، اما فکر می‌کنم ادامه روند آنها به بازار کمک کند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید