Performancing Metrics

گریز از ابرتورم با کنترل اوضاع اقتصادی | اتاق خبر
کد خبر: 415011
تاریخ انتشار: 31 مرداد 1397 - 13:56
یک استاد دانشگاه مطرح کرد
یک استاد دانشگاه با بیان اینکه هر چه بیشتر پیش برویم، تورم در اقلام مصرفی خودش را بیشتر نشان خواهد داد، گفت که اگر اوضاع به همین شکل ادامه پیدا کند و نتوانیم فضا را کنترل کنیم، تورم در سال بعد خیلی بالاتر خواهد رفت.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، محمود باغجری- مدرس دانشگاه شهید بهشتی- با بیان اینکه تورم در حال حاضر هم خود را در بازار کالا نشان داده است، اظهار کرد: ما در حال حاضر در نقطه تلاقی دو محور افزایش حجم نقدینگی و نرخ ارز با تورم هستیم. هر کدام از این شرایط به خودی خود باعث ایجاد گرانی در بازار خواهد شد که حالا و با تلاقی این دو ویژگی نرخ ارز و حجم نقدینگی بالا باید انتظار تورم بیشتری را هم داشت.

وی با بیان اینکه تورم در حال حاضر هنوز به اندازه دلار  ۸۰۰۰ تومان بازار ثانویه افزایش نیافته است، اظهار کرد: تورم در حال حاضر متناسب با افزایش نرخ دلار در حدود ۶۰۰۰ تومان افزایش پیدا کرده و هنوز کمی دیگر مانده تا به دلار ۸۰۰۰ تومان برسد.

حذف صفر از پول ملی فعلا به صلاح نیست

این مدرس دانشگاه در ادامه با بیان اینکه در شرایط فعلی حذف یک صفر از پول ملی کمکی به شرایط نخواهد کرد، اضافه کرد: این قضیه چه بسا می‌تواند باعث بروز یک شوک هم شود. چرا که وضعیت فعلی بسیار حساس است و اقتصاد به خودی خود متلاطم است و اگر بخواهیم شوک دیگری به آن وارد کنیم، این می‌تواند باعث افزایش قیمت‌ها شود.

استقلال بانک مرکزی در این شرایط موضوعیت ندارد

وی همچنین با بیان اینکه استقلال بانک مرکزی در شرایط فعلی موضوعیت ندارد، اظهار کرد: در شرایط فعلی که دولت در درآمدهای نفتی و مالیاتی خود دچار مسائلی شده و درآمدهایش کمتر شده، حتی ممکن است بخواهد برای تامین هزینه‌های خود به سمت چاپ پول هم برود که در چنین شرایطی صحبت از استقلال بانک مرکزی خیلی مناسبتی ندارد. به نظر می‌رسد در شرایط فعلی بانک مرکزی باید تمرکز خود را بیشتر بر روی سیاست‌های مقابله با تورم بگذارد.

باغجری در پایان با بیان اینکه بانک مرکزی می‌تواند از قوه تفکر سایر اقتصاددانان هم استفاده کند، گفت: فرآیند انتخاب سیاستگذاری مطلوب در واقع باید فرآیند شکل‌گیری افکار مختلف از طیف‌های مختلف اقتصادی باشد. در حال حاضر باید بتوانیم تا سیاست‌های ارزی را به نحوی تنظیم کنیم تا بتوانیم از تلاطم‌های شدید اقتصادی جلوگیری کنیم.

گفتنی است در ماه های گذشته مباحثی پیرامون عدم استقلال بانک مرکزی مطرح بود و حتی بسیاری از معضلات پولی و بانکی کشور به این عدم استقلال نسبت داده می‌شد؛ از طرفی به خاطر وجود مسائل مربوط به تورم و التهابات بازار ارز مباحث مربوط به کاهش یک صفر از پول ملی هم کان‌لم‌یکن باقی مانده است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید