صادرات 450 میلیون دلاری ایران به افغانستان | اتاق خبر
کد خبر: 4195
تاریخ انتشار: 16 شهریور 1390 - 11:20

رئیس دبیرخانه توسعه عمران افغانستان از صادرات 449 میلیون دلاری ایران به افغانستان در 4 ماهه ابتدای امسال گفت: سازمان توسعه تجارت ایران پایش کالاهای صادراتی به لحاظ کیفیت را در دستور کار قرار داد.

مهرداد صدرزاده گفت: در 4 ماهه ابتدای سال 89 میزان صادرات ایران به افغانستان به 352 میلیون دلار رسید در حالی که امسال با رشد 37 درصدی این میزان به 449 میلیون دلار در این مدت صعود کرد.

رئیس دبیرخانه توسعه عمران افغانستان افزود: کالاهای صادراتی ایران به افغانستان به صورت کامل در حیطه صادرات غیرنفتی کشور است و آمار صادرات بنزین و گازوئیل در آن قرار نمی‌گیرد این درحالی است که در سال 81 میزان صادرات ایران به این کشور 130 میلیون دلار بوده که در پایان سال گذشته به 1.5 میلیارد دلار رسیده است.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود که میزان صادرات ایران به این کشور در سال جاری به 1.9 میلیارد دلار برسد چراکه آمار صادرات رشد خوبی را در 4 ماهه ابتدای سال جاری نشان داده است. از سوی دیگر، کل واردات افغانستان از دنیا 5 میلیارد دلار است که بر این اساس ایران توانایی دارد نیمی از این میزان را تامین کند و رقم صادرات خود به این کشور را به 2.5 میلیارد دلار برساند.

به گفته صدرزاده در گام اول برای دستیابی به چنین هدفی باید همه دستگاهها برای صادرات ایران به افغانستان بسیج شوند ضمن اینکه نگاه منفی تولیدکنندگان ایرانی به بازار این کشور نیز پاک شود.

وی در مورد میزان واردات ایران از افغانستان نیز گفت: ایران واردات خاصی از افغانستان ندارد و حجم واردات کشورمان از آن در سال گذشته به 20 میلیون دلار رسید که در مقایسه با صادرات 1 میلیارد و 500 میلیون دلاری، ناچیز است. البته زیرساختهای صنعتی ایران با افغانستان متفاوت است.

صدرزاده گفت: کیفیت کالاهای ارسالی ایران به افغانستان مناسب است و به تازگی هم سازمان توسعه تجارت ایران آنالیز کالاهای ارسالی از سوی تجار ایرانی به افغانستان را آغاز کرد تا صادرات کالای ایرانی به این کشور تحت نظارت باشد.

وی اظهار داشت: سازمان توسعه تجارت ایران از صادرات به افغانستان همانند ضوابط حمایتی از صادرات به سایر کشورها عمل می‌کند البته به دلیل اینکه افغانستان یکی از بازارهای هدف صادراتی ایران است میزان حمایتها اندکی ویژه‌تر است اما این حمایتها همچنان اندک است و اگر تقویت شود حضور ایران در این کشور پررنگتر خواهد شد.

رئیس دبیرخانه توسعه عمران افغانستان خاطرنشان کرد: در این میان نبود اطلاعات میان تجار ایرانی و افغان از جمله زمینه‌هایی است که کند کننده تجارت میان دو کشور است بر همین اساس در سفر سال گذشته معاون وزیر تجارت افغانستان به ایران این موضوع مورد بررسی قرار گرفت و راهکارهایی برای حل آن اندیشیده شد.

وی اظهار داشت: یکی از راهکارها تدوین کتاب جامع راهنمای خرید تجار و مسئولان ایرانی از افغانستان است که در قالب آن توانمندی تولیدی تجار شناسنامه دار به تجار افغان شناسایی شود.

صدرزاده گفت: بر این اساس پیش بینی می شود که سطح مبادلات تجاری دو کشور بعد از عملیاتی شدن این پروژه، به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

منبع: مهر

 

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید