Performancing Metrics

تولید داخل و تنظیم بازار، اولویت وزارت صمت | اتاق خبر
کد خبر: 420298
تاریخ انتشار: 26 آذر 1397 - 20:59
وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) اولویت‌های این وزارتخانه را حفظ وضع موجود در بخش تولید و اشتغال و همچنین تنظیم بازار و تامین مایحتاج مردم عنوان کرد و از تعریف ۱۰ پروژه ویژه در وزارت صمت که دو پروژه آن معدنی است، خبر داد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، امروز (دوشنبه) مراسم معارفه رئیس هیات عامل ایمیدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین فعالان معدنی برگزار شد.

در این نشست رضا رحمانی - وزیر صنعت، معدن و تجارت - اولویت اول این وزارتخانه را حفظ وضع فعلی اشتغال در کارخانه‌ها عنوان کرد و گفت: در شرایط اقتصادی فعلی حمایت از کالای ایرانی و حفظ تولید و اشتغال مورد تاکید مقام معظم رهبری، مقامات و مسئولان نظام است که باید برای آن ساختارهایی ایجاد کنیم.

وی افزود: به ویژه در ماه‌های اخیر که کشور مورد هجمه اقتصادی قرار گرفته و دشمن قصد دارد تولید ملی را با مشکل مواجه کند، حمایت از تولید داخل یک تکلیف محسوب می‌شود و نیازی به بخشنامه و ابلاغیه ندارد.

رحمانی بر تنظیم بازار و تامین نیازهای مردم به عنوان اولویت بعدی این وزارتخانه تاکید کرد.

وزیر صمت در ادامه از تعریف ۱۰ پروژه ویژه در بخش‌های مختلف این وزارتخانه خبر داد که دو پروژه از آن شامل تکمیل زنجیره ارزشی فلزات اساسی و توسعه معادن کوچک و متوسط، در بخش معدن تعریف شده است.  

وی با اشاره به کاهش خام‌فروشی در سال‌های اخیر، گفت: ظرفیت تولید فولاد در ابتدای دولت ۱۲۰ میلیون تن بود، اما این ظرفیت در حال حاضر به بیش از ۲۰۵ میلیون تن رسیده و نسبت به سال‌های اخیر متوازن‌تر شده است.

رحمانی با اشاره به اینکه نسبت به پتانسیل و منابع معدنی کشور، سهم معدن در اقتصاد ملی ناچیز است، اظهار کرد: اگر برای اکتشاف و سرمایه‌گذاری برنامه‌ای نداشته باشیم باقی حرف‌هایمان تنها شعار است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از تشکیل جلسه مشترک با وزارت راه و شهرسازی در راستای توسعه زیرساخت‌های دسترسی و بارگیری معادن خبر داد و گفت: منابع کشور ما کم نیست؛ بنابراین اولویت بخش معدن توسعه اکتشاف است.

به گفته وی، پیش‌بینی می‌شود در اکتشافات جدید حدود ۴۰۰ منطقه امیدبخش کشف شود که در بین آن‌ها دو یا سه معدن مگاسایز نیز وجود داشته باشد.

رحمانی همچنین با اشاره به لزوم جذب سرمایه‌گذاران خارجی با توجه به فاصله کشور با تکنولوژی روز دنیا، تصریح کرد: تمرکز تحریم‌های جدید بیشتر در بخش فولاد، خودرو و پتروشیمی است، در بخش معدن مانع جدی وجود ندارد.

وزیر صمت همچنین از امضای موافقت‌نامه‌ای با سازمان برنامه‌بودجه خبر داد که یکی از محورهای آن تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام است و در پی آن ۲۷۰ هزار شغل ایجاد خواهد شد.

وی همچنین یکی از ۱۰ پروژه تعریف شده در این وزارتخانه را مربوط به گسترش تولید محصولات داخلی عنوان کرد و گفت: سالانه حدود ۱۰ میلیارد دلار کالا وارد کشور می‌شود که این میزان به تفکیک نوع  کالا و استان‌ها مشخص شده تا برای ساخت داخل آن‌ها برنامه ریزی شود.

مهدی کرباسیان - رئیس سابق سازمان ایمیدرو - در پی اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان از این سمت کناره‌گیری کرد و برای مدتی اردشیر سعدمحمدی، قائم مقام وی و بعد از او جمشید ملارحمان، مشاور رئیس هیات عامل ایمیدرو در جایگاه سرپرست سازمان ایمیدرو منصوب شدند.

در نهایت روز گذشته وزیر صمت خداداد غریب‌پور را به این ریاست این سازمان منصوب کرد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید