Performancing Metrics

از احمدی نژاد اصرار، از وزارت نفت انکار | اتاق خبر
کد خبر: 425155
تاریخ انتشار: 16 فروردین 1398 - 09:37
ماجرای بازنگشتن ۳۰ میلیارد دلار پول فروش نفت
اواخر سال گذشته، رئیس جمهور دولت‌های نهم و دهم اظهاراتی مطرح کرد مبنی بر اینکه دولت فعلی ۳۰ میلیارد دلار نفت فروخته و پولش را هنوز نگرفته است. موضوعی که با واکنش وزارت نفت مواجه شد؛ چون به اعتقاد آنها به جز یک محموله نفت، بقیه محموله ها اصلا به فروش نرسید

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، انتقاد از نرخ کنونی نفت و اینکه دولت فعلی ۳۰ میلیارد دلار نفت فروخته و هنوز پول آن را نگرفته است، جنجال برانگیزترین بخش‌های گفت‌وگوی محمود احمدی نژاد با یکی از رسانه‌ها بود. وی بر این موضوع اذعان کرده بود که "اگر همین امروز دولت را دست من بدهند، در شش ماه قیمت نفت برمی‌گردد به همان قیمت بالای ۱۰۰ دلار" و در پاسخ به این پرسش که چگونه این کار را می‌کند؟ اظهار کرده بود که "این دیگر فوت کوزه‌گری است. این هنر مدیریت بین‌الملل است. ما این همه تلاش کردیم، این طرف دنیا آن طرف دنیا، اعضای اوپک، در چندین جلسه با تک‌تکشان صحبت کردم، قیمت نفت را بالا بردیم، پولش را هم آوردیم و به مردم دادیم که بخورند. نوش جانشان، مال خودشان بوده. "

او با انتقاد از سیاست‌های نفتی دولت کنونی گفت: "متوسط قیمت نفت به ۵۵ دلار رسیده است. در هر بشکه ۵۰ دلار از جیب مردم ایران رفته، کجا رفته؟ به نفع چه کسی؟ به نظر من آمریکا باید خیلی از ماجرا پرت باشد که بخواهد با این شرایطی که در این چند سال بر اداره کشور حاکم شده، در ایران براندازی کند. آمریکا روزی ۱۲ میلیون بشکه نفت وارد می‌کند، ۱۲ میلیون ضرب در ۵۰ دلار می‌شود سالی ۲۲۰ میلیارد دلار سود! دیگر چه می‌خواهد؟ "
احمدی نژاد همچنین مدعی شد که دولت فعلی ۳۰ میلیارد دلار نفت فروخته و پولش را هنوز نگرفته است.

پاسخ وزارت نفت به اظهارات احمدی‌نژاد

اظهارات رئیس جمهور دولت‌های نهم و دهم، وزارت نفت را به واکنش واداشت؛ به طوریکه این وزارتخانه در جوابیه‌ای، دریافت نکردن ۳۰ میلیارد دلار پول نفت فروخته شده در پنج سال گذشته را کذب محض دانست و اعلام کرد که این موضوع هیچ پایه و اساسی ندارد. وزارت نفت به صراحت اعلام کرد که درآمد حاصل از فروش محموله‌های نفتی در سر رسید مقرر دریافت و به حساب‌های قانونی کشور واریز شده است.

در قسمتی از این جوابیه آمده است: "جناب آقای احمدی‌نژاد اعلام کرده‌اند که در دور گذشته تحریم‌ها، به صدها شرکت، نفت فروخته شده که یکی از آن‌ها بابک زنجانی بوده است. مزید اطلاع ایشان و افکار عمومی باید اعلام کنیم که در دور گذشته تحریم‌ها به هیچ وجه از سطح میانگین مجوزها و معافیت‌های بین‌المللی، نفت بیشتری فروخته نشد. همچنین در فروش‌های غیر متعارف هم به جز یک محموله، بقیه نتیجه‌ای بهتر از ماجراهای بابک زنجانی نداشت."

فقط فروش یک محموله نفت به نتیجه رسید

در پی پیگیری‌ها برای شفاف شدن این ماجرا، یک منبع آگاه اعلام کرد: فروش نفت در زمان تحریم، ماجرایی مشابه فروش نفت توسط ناجا بوده است. البته نه به این منظور که آن‌ها پول نفت را خورده باشند، اما بر خلاف ادعاهایی که مطرح می‌شود، مبنی بر اینکه حجم زیادی نفت به فروش رسید، هیچ‌کدام به سرانجام نرسید. واقعیت ماجرا این نیست.

وی افزود: در آن زمان به طور کلی فروش یک محموله نفت به نتیجه رسید اما محموله‌های دیگر به نتیجه نرسیدند. یا نتوانستند یا مانند ماجرای بابک زنجانی، در پرداخت پول آن دچار مشکل شدند. بسیاری از افراد نتوانستند محموله‌ها را به فروش برسانند و آن را برگرداندند.

این منبع آگاه تاکید کرد: اینکه می‌گویند تحریم را دور زدیم و نفت فروختیم، صحت ندارد. کسی نتوانست از میانگین معافیت‌ها بیشتر بفروشند و فقط فروش یک محموله به سرانجام رسید.

پول نفت را خوردند رفت!

از سوی دیگر بیژن زنگنه، وزیر نفت در آخرین نشست خبری خود در سال گذشته با اشاره به صحبت‌های رئیس‌جمهور دولتهای نهم و دهم در مورد فروش نفت در زمان تحریم، اظهار کرد: آنهایی که پول نفت را خوردند، خوردند رفت. کسی نیست دنبال کند. شرکت‌های خارجی ورشکست شده‌اند. برخی موارد را به دستگاه‌های دولتی سپرده بودند که غیرقانونی بود. پول ما را خوردند و ما بعداً متوجه شدیم.

وی با بیان اینکه برخی شرکت‌ها نیز خارجی بودند، افزود: این عددها قابل قیاس با بابک زنجانی نبود. بیش از دو میلیارد دلار به صورت نقد به بابک زنجانی داده بودند که به پیمانکار پرداخت کند، اما این کار را نکرد.

وزیر نفت با تاکید بر دروغ بودن اظهارات احمدی نژاد گفت: احمدی نژاد گفت قیمت نفت را به ۱۰۰ دلار می رساند، اما میزان صادرات نفت ایران را به صفر می‌رساند. می‌آید شش هولوکاست درست می‌کند، پارس جنوبی را تعطیل می‌کند تا قیمت نفت را به ۱۰۰ دلار برساند که به نفع بقیه است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید