Performancing Metrics

ظریف: ایران و روسیه برای حفظ صلح در خلیج فارس و سوریه به همکاری ادامه می‌دهند | اتاق خبر
کد خبر: 436575
تاریخ انتشار: 9 دی 1398 - 23:25
در توییتی درباره دیدارش با لاوروف
وزیر امور خارجه کشورمان در توییتی تاکید کرد که ایران و روسیه برای حفظ صلح در خلیج فارس و سوریه به همکاری ادامه می‌دهند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان روز دوشنبه در توییتی با اشاره به دیدارش با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نوشت: مذاکرات پرثمری با وزیر امور خارجه، لاوروف در روسیه داشتم. ایران و روسیه برخلاف باقی کشورهایی که با ادعای جنگ‌افروزی "دفاعی" هزاران مایل از سواحل خود دور می‌شوند، برای برقراری صلح در سوریه همکاری می‌کنند و حال پیشنهاداتی مهم را برای حفظ صلح در خلیج فارس ارائه می‌کنند. ایستگاه بعدی من چین است.

محمد جواد ظریف در کنفرانس خبری مشترک با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود در مسکو گفت: ما درباره روابط دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی دیدگاه‌های مشترکی داریم و روابط دو کشور به صورت جامع در همه زمینه‌ها در حال پیشرفت است و در زمینه‌های بیشتری از جمله در حوزه تجارت دو جانبه و منطقه‌ای، استفاده از مکانیزم اوراسیا و استفاده از ارزهای ملی و جدا کردن دو کشور از وابستگی به دلار آمریکا همکاری داریم.

وی ادامه داد: همین‌طور همکاری در حوزه‌های حمل و نقل، انرژی و کریدورهای مشترک زمینه‌های کار چندجانبه و دوجانبه داریم. در سیستم برق با آذربایجان و روسیه و نیز با روسیه و ارمنستان و گرجستان همکاری داریم. هم‌چنین در ترانزیت با روسیه و آذربایجان. بنابراین همکاری‌های چندجانبه نیز دو کشور را به هم پیوند می‌دهد و خوشحالم روابط ما با روسیه از بهترین شرایط تاریخی‌اش عبور می‌کند.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره مسایل منطقه‌ای اظهار کرد: روابط خوبی برای پایان دادن به آلام مردم سوریه با هم داشتیم که این همکاری‌ها به روند آستانه منجر شد. این روند باعث شد بتوانیم کاهش تنش داشته باشیم و به خاطر همکاری‌های سه جانبه در آستانه توانستیم اولین روند سیاسی را بعد از چندین سال جنگ در سوریه شروع کنیم. کمیته قانون اساسی بسیار مهم است و امیدواریم این کمیته با جدیت و حسن نیت بتوانند کار را به پیش ببرند. ایران و روسیه در این زمینه تلاش‌های فراوانی کردند و همراه با ترکیه به این تلاش‌ها ادامه می‌دهیم. وضعیت در ادلب بسیار شکننده است و لازم است همکاری‌ها در زمینه آرامش در این شهر و پایان دادن به حضور تروریست‌ها ادامه یابد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید