Performancing Metrics

بی‌اعتنایی بورس‌های جهان به سقوط مجدد قیمت نفت | اتاق خبر
کد خبر: 441737
تاریخ انتشار: 9 اردیبهشت 1399 - 13:47
شاخص‌های بورسی در سراسر جهان با صعود به کار خود خاتمه دادند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، در شرایطی که ویروس کرونا روز به روز در سطح جهان پیشروی می‌کند و شمار مبتلایان و قربانیان در جهان کماکان رو به افزایش است، تلاش‌ها برای یافتن واکسن کرونا بیش از پیش شدت گرفته است.  

بانک مرکزی ژاپن در نشست خود وعده داد حمایت بیشتری از بازارهای مالی از طریق خرید بیشتر اوراق بدهی انجام دهد. این بانک متعهد شد تا ۱۵ تریلیون ین ( ۱۴۰ میلیارد دلار) از اوراق مختلف شرکت‌ها را خریداری کند. اکنون سرمایه گذاران منتظر اجرایی شدن بسته‌های حمایتی جدید توسط بانک‌های مرکزی اروپا و آمریکا هستند.

در آسیا پیش بینی می‌شود رشد اقتصادی کشورها برای نخستین بار در طول ۶۰ سال اخیر وارد محدوده منفی شود. در چین بخش بزرگی از فعالیت‌های تولیدی در استان‌های مختلف از سر گرفته شده اما رشد اقتصادی سه ماهه نخست امسال برای نخستین بار در نیم قرن اخیر منفی شده است. کره جنوبی نیز اعلام کرد رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه منتهی به مارس به منفی ۱.۴ درصد رسیده است.  

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا نسبت به کوچک شدن ۱۵ درصدی اندازه اقتصاد اروپا در نتیجه شیوع کرونا هشدار داده است. در شرایطی که مشخص نیست بازگشت به کار چه زمانی عادی خواهد شد، رشد اقتصادی کشورهای اروپایی به ویژه در اقتصادهای بزرگ تر با کاهش محسوس مواجه شده است؛ به ویژه در ایتالیا که اکنون میزان تولیدات صنعتی به کمترین سطح خود در طول ۱۱ سال اخیر رسیده و طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول اقتصاد این کشور حدودا یک دهم نسبت به اندازه سال قبل خود کوچکتر خواهد شد.

در آمریکا نیز ایالت جیورجیا احتمالا به نخستین ایالتی تبدیل خواهد شد که محدودیت های رفت و آمد را لغو خواهد کرد هر چند که دونالد ترامپ از مخالفتش با انجام چنین کاری خبر داد. شهرداران برخی از شهرها در ایالت نوادا از جمله در لاس وگاس نیز خواهان بازگشایی کامل کسب و کارها شده اند.  

استن شیپلی، تحلیل گر اقتصاد کلان در موسسه " ورکر ای اس ای" گفت: سرمایه گذاران نسبت به تداوم شیب نزولی بیماری امیدوار شده اند اما تا زمانی که اقتصادها به طور کامل بازگشایی نشوند، از ثبت جهش های بزرگ خبری نخواهد بود.  

تداوم بسته نگه داشته شدن واحدهای اقتصادی در سراسر جهان باعث شده است تا شرکت های بزرگ از بانک ها و خودروسازها گرفته تا شرکت های هواپیمایی زیان های سنگینی را در صورت سود و زیان سه ماهه نخست امسال خود اعلام کنند و بسیاری از کسب و کارهای کوچک و متوسط نیز با خطر ورشکستگی و اخراج نیروهایشان مواجه هستند.  در آلمان اتحادیه رستوران ها و هتلداری ها از دولت درخواست حمایت ۱۰ میلیارد یورویی برای جلوگیری از بیکاری بیش از ۲۰۰ هزار نفر شده است.  

هانا اندرسون، کارشناس ارشد بازار در بانک 'جی پی مورگان' گفت: کرونا کماکان اصلی ترین موضوع مورد توجه معامله گران است و هنوز زمان برگشت به وضعیت قبل از بحران مشخص نیست. در نتیجه یک روز شاخص صعودی شدن و روز دیگر شاهد نزولی شدن بازارها هستیم.  

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از در نظر گرفتن یک بسته ۴۶۰ میلیارد دلاری برای حمایت از بخش های مختلف اقتصاد این کشور نظیر صنعت نفت و خطوط هوایی خبر داده و از طرف دیگر ورود مهاجران جدید به آمریکا را به مدت ۶۰ روز تعلیق کرده است. بانک مرکزی آمریکا نیز میزان خرید اوراق قرضه روزانه خود را به ۴۶ میلیارد دلار در روز افزایش داده که یکی از سنگین ترین مداخلات روزانه این بانک در قرن اخیر محسوب می شود.

تاکنون بیش از سه میلیون و ۶۵ هزار و ۱۷۸ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۲۱۱ هزار و ۶۳۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۵۶ هزار و ۸۰۳ نفر، ایتالیا با ۲۶ هزار و ۹۷۷ نفر، اسپانیا با ۲۳ هزار و ۵۲۱ نفر، فرانسه با ۲۳ هزار و ۲۹۳ نفر و انگلیس با ۲۱ هزار و ۹۲ نفر بوده است.

در قاره سبز، رهبران اتحادیه اروپا سرانجام بر سر ایجاد یک صندوق نجات یک تریلیون یورویی به توافق رسیدند هر چند اختلاف در جزئیات باعث شد تا نهایی شدن آن به تابستان موکول شود. امانویل مکرون، رئیس جمهور فرانسه با تایید اختلافات بین کشورهای اروپایی گفته است که هنوز بر سر اینکه این صندوق به اعضا وام بدهد یا به آن ها کمک هزینه مقابله با کرونا اهدا شود، اختلاف نظر داریم.  

وی فوک هاو، کارشناس سرمایه‌گذاری در موسسه دی بی اس گفت: تا زمانی که اخبار متناقض باشند شاهد ادامه نوسانات بازار خواهیم بود. برای آن که روند بهبودی پایداری را شاهد باشیم باید از مرحله پیک بیماری عبور کنیم و اقتصادها را باز کنیم.  

بورس آمریکا

در وال استریت، بیشتر شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۵۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۴ هزار و ۱۳۳.۷۸ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۴۷ درصد صعود تا سطح ۲۸۷۸.۴۸ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با جهش ۱.۱۱ درصدی در سطح ۸۷۳۰.۱۶ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

هر چند دور تازه مذاکرات بین انگلیس و اتحادیه اروپا برای حل و فصل مساله برگزیت آغاز شده و قرار است این مذاکرات ویدیوئی به مدت دست کم سه هفته ادامه یابد، برخی از منابع آگاه در دولت انگلیس از تداوم اختلاف ها و پیشرفت بسیار کم در مذاکرات خبر داده اند.

میشل گوو، وزیر کابینه انگلیس با بیان اینکه انگلیس مایل به رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا بر سر روابط آینده است، این اتحادیه را متهم به نادیده گرفتن حقوق ماهی گیری انگلیس در آب های آزاد به عنوان کشوری مستقل کرده است. وی هم چنین از ارایه چارچوب زمانی برای حصول توافق پرهیز کرد و گفت: من پیشگو نیستم. فقط می توانم بگویم که پیشرفت هایی داشته ایم. 

اگر طرفین تا پایان امسال به توافقی مشخص نرسند، انگلیس بازار واحد اروپایی را نیز ترک خواهد کرد و روابط تجاری دو طرف کانال مانش تابع مقررات سازمان تجارت جهانی خواهد بود. دو طرف هم چنین تا ماه ژوئن برای رسیدن به چارچوب کلی فرصت دارند و در صورت منقضی شدن این مهلت می توانند با توافق یکدیگر آن را تمدید کنند.

 در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۶۴ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۵۸۴۶.۷۹ واحد بسته شد.

شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با جهش ۳.۱۳ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۰ هزار و ۶۵۹.۹۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با صعود ۲.۵۵ درصدی در سطح ۴۵۰۵.۲۶ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۷۸ درصد بالا رفت و به ۶۷۳۱.۸۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افت ۰.۱۹ درصدی تا سطح ۱۹ هزار و ۷۴۵.۳۳  واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۵۲ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۴۰۵.۳۰ واحد بسته شد.  در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" صعود ۰.۹۱ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۸۵۷.۵۰  واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۵۶ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۵۲۹۱.۹۰ واحدی به کار خود خاتمه داد.  در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی  بود.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها ریزشی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱۱.۵ درصد ریزش به ۱۱.۳۱ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۳.۴ درصدی به ازای ۱۹.۳۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با افت ۱.۱۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۶۹۳.۷۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۵۹ درصدی به ازای ۱۵.۲۵ دلار مبادله شد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید