Performancing Metrics

هزینه برق ۸۵ درصد تهرانی‌ها کمتر از ۶۰ هزار تومان است | اتاق خبر
کد خبر: 445153
تاریخ انتشار: 16 تیر 1399 - 14:15
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران گفت: حدود ۸۵ درصد مشترکان خانگی در شهر تهران به طور متوسط ماهیانه کمتر از ۶۰ هزار تومان هزینه قبض برق پرداخت می‌کنند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، حسین صبوری امروز در نشستی خبری با بیان این‌که شبکه برق دو بخش دارد، اظهار کرد: مسئولیت امنیت بخش عمومی برعهده شرکت توزیع برق و درواقع صنعت برق است، اما بعد از لوازم اندازه‌گیری، رعایت استانداردها برعهده مشترکان قرار داده شده، با این وجود یکی از برنامه‌های جدی ما در کنار تامین برق پایدار توجه به ایمنی شبکه است که تاکنون برنامه‌های متعددی را در این زمینه انجام داده‌ایم.

وی ادامه داد: برای مراکز بزرگ تجاری و مکان‌هایی که شرایط خاصی دارند، به صورت دوره‌ای بازدید صورت می‌گیرد. در بحث بازار بزرگ تهران نیز با هماهنگی مسئولان امنیتی – قضایی و اصناف تهران اقداماتی انجام شده، به گونه‌ای که تاکنون برای ۶۰ مجتمع تجاری بزرگ کارهای ایمن‌سازی شبکه عمومی با هماهنگی صاحبان مراکز تجاری صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران با بیان این‌که در بخش عمومی سعی شده که طبق نظارت و استانداردها کارها صورت گیرد، اظهار کرد: بعضا دیده می‌شود که مشترکان الزامات را انجام نمی‌دهند که همین مساله منجر به وقوع حادثه می‌شود. تاکنون حوادثی که در تهران شاهد آن بودیم به دلیل شبکه عمومی نبوده لذا لازم است تا مشترکان نسبت به رعایت نکات ایمنی توجه داشته باشند.

وی ادامه داد: خواهش من این است که تمام مراکز اداری و تجاری که محل رفت و آمد عموم مردم است، از یک کارشناس و پیمانکار مورد تایید شرکت توزیع برق استفاده کند، تذکرات را جدی بگیرند و بدانند که همکاران ما آماده مشاوره رایگان با این افراد هستند.

صبوری با اشاره به وضعیت شبکه برق تهران گفت: بیش از ۴.۵ میلیون مشترک در تهران وجود دارد که ۷۵ درصد مشترکان را بخش خانگی تشکیل داده‌اند و باید گفت که بیش از ۴۰ درصد انرژی شهر تهران توسط مشترکان خانگی مصرف می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران با بیان این‌که سالانه بیش از ۱۰۰ هزار مشترک جدید به مشترکان تهران اضافه می‌شوند و معادل ۵۰۰ میلیارد تومان برای بهینه سازی شبکه برق تهران در هر سال به منظور توسعه بهینه سازی هزینه می‌شود اظهار کرد: با توجه به فرارسیدن فصل گرما، پیک مصرف کشور به صورت جهشی افزایش می‌یابد و به همین دلیل تمام تاسیسات صنعت برق برای رفع نیاز وارد مدار هستند.

صبوری تاکید کرد: اوج پیک از ۱۵ خردادماه تا ۱۵ شهریورماه است و به عبارتی دیگر ۳۰۰ ساعت سال زمان بحرانی مصرف برق شناخته شده که برای پاسخ به این مساله دو راهکار وجود دارد؛ راهکار اول این است که سالانه پنج درصد به ظرفیت برق کشور اضافه شود که با توجه به هزینه بالای اجرای این کار چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. یکی دیگر از راهکارها مدیریت مصرف شناخته شده که طی سال‌های اخیر نیز مورد توجه بوده است.

به گفته وی تا سال ۱۳۹۶ پیک شهر تهران چهار درصد رشد داشت اما از سال ۱۳۹۶ تا امروز با برنامه‌ریزی‌هایی که در بخش مدیریت مصرف صورت گرفت متوسط رشد از چهار درصد به ۱.۵ درصد کاهش یافته است.

ساعت اوج بار ۱۲ تا ۱۶ و ۲۰ الی ۲۳

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران با اشاره به لزوم صرفه‌جویی در مصرف برق اظهار کرد: مدیریت مصرف به معنای کم مصرف کردن نیست بلکه باید صرفه‌جویی در مصرف صورت بگیرد و خواهش ما این است که مشترکان در ساعت اوج بار ۱۲ تا ۱۶ و ۲۰ الی ۲۳ از وسائل برقی پرمصرف استفاده نکنند و با توجه به این‌که ۵۰ درصد پیک شهر تهران مربوط به سیستم‌های سرمایشی است، لازم است تا مشترکان با قراردادن کولرهای گازی روی ۲۵ درجه سانتیگراد و کولر آبی روی تند ۲۰ درصد از میزان مصرف برق خود را کاهش دهند.

صبوری با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه مدیریت مصرف برق در تهران اظهار کرد: با ۲۲ هزار مشترک بزرگ صنعتی، تجاری، مسکونی و اداری در قالب اجرای طرح‌های مدیریت مصرف قرار گذاشته‌ایم تا این واحدها مولدهای ۱۶۰ مگاوات را وارد مدار کنند و نسبت به کاهش مصرف اهتمام داشته باشند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران اضافه کرد: امسال ۲۰۰ سازمان بزرگ دولتی با بار ۴۷ مگاوات را در دستور کار قرار داده‌ایم تا با اجرای طرح اینترنت اشیاء روی سیستم‌های سرمایشی این سازمان‌ها کنترل وسائل برقی سرمایشی را در اختیار خود قرار دهیم. علاوه بر این ۸۸۰ مولد اضطراری دولتی و کنتور هوشمند با ۱۶۰ مگاوات در دستور کار قرار گرفته است و امیدواریم امسال با اجرای این طرح‌ها بتوانیم تابستان را پشت سر بگذاریم.

بیش از ۷۰ درصد مشترکان خانگی الگوی مصرف را رعایت می‌کنند

وی با اشاره به طرح‌های تشویقی در نظر گرفته شده، ادامه داد: در بخش کشاورزی اگر مشترکان در اوج مصرف برق بتوانند از شبکه استفاده نکنند ۲۰ ساعت بعدی هزینه برق آنها رایگان خواهد شد. در بخش مشترکان پرمصرف خانگی نیز قصد داریم آنها را به سمت خوش مصرف‌ها پیش ببریم. البته در حال حاضر نیز ۷۰ درصد مشترکان خانگی الگوی مصرف را رعایت می‌کنند و برای کسانی که امسال نسبت به سال گذشته زیر الگو مصرف داشتند پاداش خوش مصرفی لحاظ شده است.

کاهش تلفات به ۶.۲ درصد تا پایان سال ۹۹

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران با بیان این‌که در سال ۱۳۹۸، شش میلیارد تومان پاداش خوش مصرفی پرداخت شد، اظهار کرد: ۴۱ درصد برق تهران توسط مشترکان خانگی مصرف می‌شود و ما از این ظرفیت برای مدیریت مصرف استفاده خواهیم کرد که براساس تجربیات سال‌های گذشته موفق نیز بوده‌ایم.

صبوری با اشاره به میزان تلفات شبکه برق تهران اظهار کرد: شرکت توزیع برق تهران بزرگ حداقل تلفات را دارد و برای کاهش تلفات نیز برنامه‌ریزی کرده است، به گونه‌ای که از ۹.۲ درصد در سال ۱۳۹۲ برنامه‌ریزی شده که در پایان سال ۱۳۹۷ این عدد به ۶.۲ درصد کاهش یابد و در واقع این موضوع یک موفقیت بزرگ در صنعت برق است.

طلب ۴۰۰ میلیارد تومانی از مشترکان

وی در خصوص میزان طلب شرکت توزیع برق تهران گفت: حدود ۴۰۰ میلیارد تومان از مجموع مشترکان اعم از صنعتی، خانگی، تجاری و دولتی طلب داریم که عمده آن مربوط به شهرداری‌ها و سازمان‌های دولتی است.

متوسط خاموشی در تهران به ۸۰ دقیقه می‌رسد

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران اظهار کرد: در سال ۱۳۹۸ به طور متوسط به ازای هر مشترک ۱۸۰ دقیقه خاموشی در تهران داشتیم که تا پایان سال این عدد را به ۸۰ دقیقه خواهیم رساند. علاوه بر این در سال ۱۳۹۵ واگذاری یک انشعاب حدود ۱۸ روز زمان می‌برد که قرار است در پایان سال ۱۴۰۰ فرآیند کار را به یک روز کاهش دهیم.

صبوری با بیان این‌که با حذف قبوض میزان ترددها به مراکز خدماتی کاهش یافته است، ادامه داد: ۳۰ میلیون قبض در طول سال تولید و توزیع می‌شد که اکنون به صورت پیامکی مشترکان می‌توانند از میزان هزینه قبوض خود مطلع شوند. علاوه بر این سالیانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تردد برای اخذ خدمات برق صورت می‌گرفت که در حال حاضر ۹۵ درصد خدمات به صورت غیرحضوری انجام می‌شود و تا پایان سال این عدد به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.

وی با اشاره به اهمیت هوشمندسازی گفت: ۸۵ هزار مشترک دارای کنتور هوشمند هستند که ۴۰ درصد انرژی تهران را مصرف می‌کنند، از این‌رو ۴۰ درصد انرژی تهران از راه دور قرائت و پایش می‌شود و خود این مشترکان می‌توانند به صورت آنلاین از میزان مصرف خود مطلع شوند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران با اشاره به اتوماسیون شبکه گفت: ۴۰۰۰ نقطه شبکه تهران از راه دور قطع و وصل می‌شود که این مساله کمک جدی به مدیریت بار کرده است. علاوه بر این در تهران ۷۰۰۰ کیلومتر شبکه مسی هوایی وجود داشت که مبلمان شهر را بهم ریخته بود و مشکلات زیادی را نیز همراه داشت به همین دلیل با اجرای طرح جایگزینی کابل خود نگهدار ۳۰ درصد خاموشی‌های شهر تهران را کاهش داده‌ایم.

پیک شهر تهران ۵۲۰۰ مگاوات پیش‌بینی شده است

صبوری تصریح کرد: بیشترین پیک امسال در ۳۱ خردادماه صورت گرفت که حدود ۴۱۰۰ هزار مگاوات بود اما با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی و گرم شدن هوا به نظر می‌رسد که پیک شهر تهران به ۵۲۰۰ مگاوات برسد که هدف‌گذاری مدیریت ۶۰۰ مگاوات را کرده‌ایم.

۹۰۰ کیلووات پنل خورشیدی در بخش خانگی نصب شد

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران در پاسخ به سوال مبنی بر آخرین وضعیت نصب پنل‌های خورشیدی در بخش خانگی اظهار کرد: در بحث انرژی‌های خورشیدی دو بخش وجود دارد که یک موضوع سرمایه‌ گذاری‌های بزرگ است که عمدتا در استان‌های جنوبی صورت می‌گیرد، اما در استان تهران به دلیل کمبود فضا در بخش خانگی، اداری و تجاری از این مساله بهره برده‌ایم، به گونه‌ای که در حال حاضر حدود ۹۰۰ کیلووات پنل خورشیدی در بخش خانگی نصب شده است و با توجه به این‌که پتانسیل‌های خوبی در این حوزه وجود دارد می‌توانیم از این مساله بهره بیشتری ببریم.

وی اضافه کرد: سازنده‌های بزرگ به این سمت پیش رفته‌اند که نمای ساختمان‌ها را از پنل‌های خورشیدی استفاده کنند و از فواید این طرح بهره ببرند که در حال حاضر خیلی از سازندگان در حال اجرای این طرح هستند.

صبوری با بیان این‌که موقعیت شهر تهران به گونه‌ای است که شرایط سرمایه‌ گذاری‌های بزرگ را در حوزه تجدیدپذیرها ندارد، اظهار کرد: مشترکان دولتی، تجاری و خانگی می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند که تاکنون ۲۵۰۰ کیلووات از این ظرفیت استفاده شده و ۱۵۰۰ کیلووات دیگر نیز در حال اجراست و با توجه به این‌که تسهیلات خوبی برای این طرح در نظر گرفته شده استقبال از این طرح خوب بوده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر این‌که آیا طرح تعویض کولر گازی فرسوده در شهر تهران اجرا شده است، ادامه داد: این طرح بیشتر شامل حال شهرهای جنوبی کشور شده و تاکنون در این مورد ابلاغیه‌ای به ما نشده است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید