Performancing Metrics

گردشگری و اقتصاد به زبان ساده | اتاق خبر
کد خبر: 446559
تاریخ انتشار: 10 شهریور 1399 - 16:11
مرکز پژوهش‌های اتاق ایران بروشور اقتصادی شماره 48 را منتشر کرد
مرکز پژوهش‌های اتاق ایران، چهل و هشتمین شماره بروشور «اقتصاد به زبان ساده» را با موضوع «گردشگری و اقتصاد» منتشر کرد. در این بروشور، ضمن تشریح اهمیت بخش گردشگری در اقتصاد، تلاش شده است تصویر از تأثیر صنعت گردشگری بر اقتصاد جهانی ترسیم شود و وضعیت گردشگری د

به گزارش اتاق خبر، به نقل از اتاق ایران،به‌منظور آشنایی هرچه بیشتر علاقه‌مندان با مفاهیم اقتصادی و به‌کارگیری صحیح این موارد در تحلیل‌های اقتصادی، ایده تهیه و ارائه بروشورهایی با عنوان «اقتصاد به زبان ساده» در معاونت اقتصادی اتاق ایران مطرح شده و توسط مرکز پژوهش‌های اتاق ایران به اجرا درآمده است. در شماره چهل‌وهشتم این مجموعه، به موضوع «گردشگری و اقتصاد» پرداخته شده است.

در این بروشور ضمن تشریح جایگاه و سهم گردشگری در اقتصاد، تأثیر این صنعت بر اقتصاد جهانی و وضعیت کشورهای مختلف در مواجهه با ظرفیت‌های آن مورد بررسی قرار گرفته است.

اهمیت بخش گردشگری در اقتصاد

تحقق رشد اقتصادی همراه با تغییر و تحولات کیفی که نهایتاً به توسعه اقتصادی منجر می‌شود، همواره مورد توجه اقتصاددانان و سیاست‌گذاران بوده است. دراین‌ارتباط، یکی از سازوکارهای توسعه موردتوافق ملل جهان، توجه به بخش سفر و گردشگری است. این بخش که به یکی از حوزه‌های پرطرفدار کسب‌وکار تبدیل شده از ظرفیت‌های بالایی در راستای خلق آثار مطلوب اقتصادی، اجتماعی، زیست‌محیطی و تحقق اهداف توسعه پایدار برخوردار است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر سفر و گردشگری به‌صورت مؤثر به کار گرفته شود، می‌تواند به نیرویی در جهت افزایش صادرات، جذب سرمایه‌گذاری، تقویت تولید ناخالص داخلی، ایجاد اشتغال و به‌طورکلی موفقیت اقتصادی در کشورهای درحال‌توسعه و توسعه‌یافته تبدیل شود. ازاین‌رو می‌توان گفت در دنیای امروز، گردشگری یک فرصت مهم اقتصادی است که دولت‌ها می‌توانند از ظرفیت‌های آن در راستای دستیابی به اهداف خود ازجمله کسب درآمدهای ارزی، افزایش رشد اقتصادی، کاهش بیکاری و ... استفاده کنند.

تصویری از تأثیر گردشگری بر اقتصاد جهانی

بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ذر سال 2019، تعداد گردشگران بین‌المللی با 4 درصد رشد نسبت به سال قبل به 1.5 میلیارد نفر رسیده که به‌واسطه صرف هزینه‌های مربوط به غذا، حمل‌ونقل، خرید سوغات و ... از سوی گردشگران اثراتی عام بر اقتصاد جهان و کشورهای میزبان گذاشته‌اند که در چهل و هشتمین بروشور اقتصاد به زبان ساده مورد بررسی قرار گرفته است.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید