Performancing Metrics

سود سالانه بانکی از سود ماهانه رقیبان هم عقب ماند | اتاق خبر
کد خبر: 446942
تاریخ انتشار: 28 شهریور 1399 - 23:44
درحالی که در شش ماه اول سال جاری بورس ۲۳۲ درصد، سکه ۱۱۸ درصد، طلا ۱۰۱ درصد و دلار ۷۹درصد سوددهی داشته‌اند، نرخ سود سالانه بانکی همچنان ۱۶ درصد است. آیا وقت افزایش سود سپرده بانکی نرسیده است؟

به گزارش اتاق خبر، به نقل از تجارت‌نیوز، درحال حاضر کارشناسانی از جمله بهاءالدین حسینی هاشمی پیشنهاد می‌کنند که نرخ سود بانکی حداقل تا اندازه تورم افزایش پیدا کند تا بانک‌ها موفق به جذب سپرده بیشتر و ممانعت از حرکت نقدینگی به سوی سایر بازارها شود.

این درحالی است که به نظر کارشناسانی از جمله کامران ندری، سیاستگذار نه تنها اقدامی برای جذب سپرده‌ها نکرده است بلکه با افزایش پایه پولی و آسانتر کردن خلق پول برای بانک‌ها، تمایل آن‌ها به جذب سپرده‌ را کمتر هم کرده است.

دست آخر هم نتیجه این شده است که امسال رکورد خلق پول دهه 90 شکسته شده و نسبت پول به نقدینگی به 19 درصد رسیده است.

به اعتقاد کارشناسانی از جمله میثم خسروی تبدیل دائم بخش بیشتر نقدینگی به پول از جایی آغاز شد که نرخ بهره بانکی منفی به آن داده شد. چرا که در این حالت طبیعتا سپرده‌ها به سمتی می‌رود که بتواند ارزش خود را حفظ کند و سود کسب کند. خروجی این ماجرا هم التهاب در بازار دارایی‌ها است. علاوه بر این وقتی ترکیب نقدینگی به نفع پول تغییر می‌کند می‌تواند تورم‌زایی بالاتری داشته باشد چون سرعت گردش آن بالاتر است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید