Performancing Metrics

خرید تضمینی گندم ۲۱ درصد کاهش یافت | اتاق خبر
کد خبر: 448755
تاریخ انتشار: 30 خرداد 1400 - 11:45
در پی بروز خشکسالی و قیمت‌گذاری پایین
مشاور عالی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی از کاهش ۲۱ درصدی خرید تضمینی گندم خبر داد و گفت: خشکسالی و تعیین قیمت پایین برای خرید گندم، موجب این کاهش شده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از اتاق ایران، قیمت خرید تضمینی گندم در سال 1400 برای هر کیلو 4 هزار تومان تعیین شده بود که پس از اعتراض‌ها و تاکید بر بالا بودن سطح تورم در کشور در نهایت با افزایش یک هزار تومانی به 5 هزار تومان رسید. این نرخ در سال 1399 رقم 2500 تومان بود.

با وجود اینکه در ابتدای سال جاری شاهد افزایش نرخ خرید تضمینی بودیم متاسفانه با توجه به شرایط خشکسالی موجود و از سویی بالا بودن سطح تورم و ناهماهنگی بین این نرخ و بهای تعیین شده برای خرید گندم، شاهد کاهش 21 درصدی میزان خرید نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم.

سید جعفر حسینی در خبرگزاری مهر با بیان اینکه میزان خرید تضمینی گندم تا روز چهارشنبه گذشته، به دو میلیون و ۵۹۰ هزار تن رسیده، از کاهش 21 درصدی میزان خرید نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داده است.

او درباره آخرین وضعیت پرداخت مطالبات گندمکاران نیز گفت: وجوه گندم کشاورزانی که تا ۱۷ خرداد لیست آنها به بانک ارسال شده، پرداخت شده است.

حسینی با بیان اینکه امسال وضعیت اقلیم و خشکسالی آسیب جدی به تولید گندم به ویژه تولید گندم دیم وارد کرده است، افزود: در کنار این مسئله تعیین قیمت پایین برای خرید تضمینی گندم، انگیزه کشاورزان را تحت تأثیر قرار داد و پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که برخی از کشاورزان گندم خود را تحویل دولت نخواهند داد.

او با اشاره به اینکه در سال جاری دولت مجبور است بخش زیادی از منابع ارزی را صرف واردات گندم کند، گفت: اگر دولتمردان ماه‌ها قبل که بخش خصوصی هشدار می‌داد در تعیین قیمت گندم هوشیارانه عمل می‌کردند، با چالش کمتری مواجه می‌شدیم.

 
 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید