Performancing Metrics

فرونشست تهران به ۲۴ سانتی‌متر در سال رسیده است | اتاق خبر
کد خبر: 452169
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1401 - 17:15
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه و مسکن اعلام کرد
رئیس بخش زلزله و فرونشست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی می‌گوید: به واسطه تشدید استخراج آب‌های زیرزمینی و کاهش نفوذ در لایه‌های آب‌دار زمین در تهران، فرونشت زمین در پایتخت به ۲۴ سانتی‌متر در سال رسیده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، رئیس بخش زلزله و فرونشست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نسبت به خطر فرونشست در تهران و احتمال به خطر افتادن زیرساخت و ریزش ساختمان‌ها هشدار داد.

دستگاه‌های متولی بخش آب و محیط‌زیست کشور نسبت به‌پیش رو بودن سال تنش شدید آبی و خشک‌سالی بی‌سابقه در سال جاری هشدار داده‌اند.

ریزگردهای روزهای اخیر در استان‌های غربی نیز گفته می‌شود از نتایج خشک‌سالی بهار امسال در عراق و انتقال گردوغبار همراه با باد از این کشور به تهران و برخی استان‌های دیگر کشور است.

با توجه به اینکه بارندگی‌ها، هم منبع تغذیه سفره‌های زیرزمینی و هم منبع تغذیه منابع آبی سطحی از جمله رودخانه‌ها و دریاچه‌های پشت سدهاست، در دوره کم‌بارشی، چاره‌ای جز استفاده بیش‌ازحد از منابع آب زیرزمینی و درنتیجه تشدید پدیده فرونشست باقی نمی‌ماند.

فرونشست زمین علیه بناهای تاریخی

سید محمد بهشتی رئیس سابق پژوهشکده میراث فرهنگی نیز اخیراً نسبت به ترک‌خوردگی تعدادی از آثار تاریخی ارزشمند و فاخر کشور که در طول اعصار و قرون سالم مانده بودند، هشدار داده است.

هشداری که نشان می‌دهد نه‌تنها زیرساخت‌های حمل‌ونقل و ساختمان‌های عمومی و شخصی از ترک‌خوردگی در برابر پدیده فرونشست در امان نیستند، بلکه حتی آثار تاریخی که بعضاً ثبت جهانی هم دارند، در پی تشدید پدیده فرونشست دچار ترک‌خوردگی، شکستگی و آسیب شده‌اند و حتی از احتمال خطر ریزش و انهدام نیز در امان نیستند.

بهشتی با بیان اینکه فرونشست زمین بر اثر برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی رخ می‌دهد، افزود: اکنون بنا به اطلاعات وزارت نیرو احداث چاه‌های عمیق از سال ۱۳۳۵ در کشورمان رواج پیدا کرده و رفته‌رفته به ذخیره‌های آب در سفره‌های آب زیرزمینی تجاوز شده است.

برخی کارشناسان محیط‌زیستی معتقدند حتی در صورت بستن همه چاه‌های برداشت آب، بازهم ۸۰۰ سال طول می‌کشد تا وضع آب‌های زیرزمینی به ۷۰ سال قبل بازگردد.

رئیس بخش زلزله و فرونشست مرکز تحقیقات راه و مسکن: کاهش شدید منابع ورودی آب‌های زیرزمینی، عامل تشدید فرونشست پایتخت

در همین راستا علی بیت‌اللهی رئیس بخش زلزله و فرونشست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تأکید بر اینکه فرونشست زمین با افت سطح آب‌های زیرزمینی رابطه مستقیم دارد، اظهار کرد: به‌طور متوسط در ۵۰ سال اخیر در هر سال بین نیم تا یک متر سطح آب‌های زیرزمینی کاهش یافته است.

وی افزود: مجموع آب‌های زیرزمینی که از دست داده‌ایم و جبران نشده، ۱۳۵ کیلومتر مکعب است که سطح بسیار بزرگی است.

بیت‌اللهی یادآور شد: در پی کاهش آب‌های زیرزمینی، فرونشست رخ می‌دهد؛ وقتی آب بین لایه‌های زمین را می‌کشیم، این لایه‌ها روی هم می‌خوابند و در پی آن، لایه‌های فوقانی نیز آرام‌آرام نشست می‌کند که در سطح زمین خود را به شکل فرونشست، فرو چاله و دیگر نتایج آن نمایان می‌شود.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تصریح کرد: بیلان (تراز ورودی و خروجی آب‌های زیرزمینی) در حال حاضر منفی است که به معنی کمتر بودن میزان منابع زیرزمینی نسبت به استخراج آنهاست؛ باید برای جلوگیری از تشدید این موضوع، منابع ورودی آب‌های زیرزمینی تقویت شود که مهم‌ترین منبع آن بارندگی است؛ اما متأسفانه در سال جاری آبی در مقایسه با سال‌های آبی اخیر، ۱۵ تا ۲۰ درصد ورودی کمتری به منابع آب‌های زیرزمینی داریم.

بیت‌اللهی گفت: وقتی حجم آب‌های سطحی مانند رودخانه‌ها کم می‌شود، فشار بیشتری به سفره‌های زیرزمینی وارد می‌آید؛ زمانی در تهران ۹۰ درصد منابع آبی از محل آب‌های سطحی تأمین می‌شد اما در حال حاضر کمتر از ۵۰ درصد آن را تشکیل می‌دهد و بیشتر به سمت استفاده از آب‌های زیرزمینی حرکت کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: این حجم از فشار به آب‌های زیرزمینی به تشدید پدیده فرونشست منجر شده است. این پدیده عمدتاً در جنوب و جنوب غرب تهران متمرکز است که در حال پیشروی به سمت مناطق مرکزی و شرق تهران است.

رئیس بخش زلزله و فرونشست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر فرونشست تهران به سالانه ۲۴ سانتی‌متر رسیده است، بیان کرد: «استخراج آب‌های زیرزمینی برای تأمین آب شرب یا آبیاری فضاهای سبز» و «همچنین شبکه فاضلاب تهران» دو مانع اصلی نفوذ به لایه‌های آب‌دار زمین در تهران هستند.

به گفته بیت‌اللهی، نتایج تشدید پدیده فرونشست ممکن است در تخریب زیرساخت‌های حمل‌ونقلی، ساختمان‌ها و بسیاری از سازه‌های دیگر، «نمود» پیدا کند.

 
 

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید