Performancing Metrics

نقشه بایدن برای آشتی عربستان-اسرائیل | اتاق خبر
کد خبر: 452850
تاریخ انتشار: 5 تیر 1401 - 07:48
در آستانه سفر جو بایدن به عربستان سعودی برخی گزارش‌ها حاکی از تلاش آمریکا برای ایجاد ترتیباتی جهت عادی‌سازی روابط عربستان سعودی و اسرائیل است و بنا بر گزارش‌ها، اسرائیل ترتیبات امنیتی را برای اجازه انتقال دو جزیره استراتژیک از مصر به عربستان سعودی را پذیر

به گزارش اتاق خبر به نقل از  اکوایران، اواخر ماه گذشته، رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که بایدن در حال برنامه‌ریزی برای سفر به عربستان سعودی است که پس از ماه‌ها تنش در روابط در نتیجه خودداری ریاض از پیوستن به تحریم‌های غرب علیه روسیه به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین و امتناع پادشاهی از پمپاژ نفت بیشتر در بحبوحه افزایش شدید قیمت سوخت، رخ می‌دهد.

هفته گذشته، خبرگزاری میدل‌ایست‌آی نوشت بنا بر گزارش ها، اسرائیل ترتیبات امنیتی را برای اجازه انتقال دو جزیره استراتژیک از مصر به عربستان سعودی را پذیرفته است. در مقابل، عربستان سعودی حریم هوایی خود را به روی خطوط هوایی اسرائیل باز خواهد کرد. عربستان سعودی همچنین موافقت کرده است که تولید نفت خود را طی چند ماه آینده افزایش دهد و از توافق با اوپک و روسیه خارج شود.

سورپرایز خاورمیانه ای بایدن

تریتا پارسی معاون اجرایی موسسه کوئینسی بر این باور است که تلاش برای عادی سازی روابط بین عربستان سعودی و اسرائیل نشان می دهد که چگونه به نظر می رسد دولت بایدن می خواهد رویکرد سیاست خارجی حداکثری ترامپ در خاورمیانه را ادامه دهد.

پارسی با اشاره به توافقات عادی سازی بین اسرائیل و چهار کشور عربی (بحرین، مراکش، سودان و امارات متحده عربی) که با میانجیگری ترامپ انجام شده است، گفت: «من فکر می کنم منصفانه است که بگوییم برخی در دولت بایدن از حسادت ترامپ رنج می برند. آنها می خواهند در مورد توافق آبراهام از ترامپ پیشی بگیرند و تلاش می‌کنند تا عربستان سعودی، اسرائیل را به رسمیت بشناسد، علیرغم این واقعیت که اسرائیلی ها مطلقاً هیچ کاری برای حرکت به سوی صلح با فلسطینی ها انجام نداده‌اند».

پارسی به میدل‌ایست‌آی گفت که هدف فعلی برقراری و تنظیم مجدد روابط با عربستان سعودی بر توافق هسته‌ای اولویت دارد.

 

«بغداد یا ابراهیم»؛ دوراهی مهم خاورمیانه

 

در امتداد رویکرد ترامپ

امروز نیز خبرگزاری اکسیوس گزارش داد: به گفته چهار منبع آمریکایی که در مورد این موضوع مطلع شده اند، کاخ سفید در حال کار بر روی "نقشه راه برای عادی سازی" بین اسرائیل و عربستان سعودی پیش از سفر ماه آینده بایدن به خاورمیانه است.

این سفر می تواند نشان دهد که دولت بایدن به کمک به تقویت پیشرفت در گرم شدن روابط بین اسرائیل و جهان عرب پس از میانجیگری دولت ترامپ در توافقنامه آبراهام که منجر به عادی سازی توافقنامه بین اسرائیل و چهار کشور عربی شد، ادامه داده است.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید