Performancing Metrics

توقف تولید دانش‌بنیان تجهیزات بومی نقشه‌برداری به دلیل عبور | اتاق خبر
کد خبر: 452882
تاریخ انتشار: 5 تیر 1401 - 08:56
یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در حالی که اقدام به راه‌اندازی خط تولید صنعتی تجهیزات بومی نقشه‌برداری در کشور کرده است که شرکت برق منطقه‌ای تهران از ادامه فعالیت این شرکت به دلیل عبور کابل برق ممانعت به عمل آورده و تخریب این کارخانه را با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیک

به گزارش  اتاق خبر به نقل از ایسنا، بومی سازی جی‌پی‌اس‌های دستی و ایستگاهی و تجهیزات نقشه‌برداری از زمینه‌های تحقیقاتی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان است که با همکاری گروهی از دانش آموختگان دانشگاهی در طی سال‌ها مطالعه به آنها دست یافتند.

این شرکت در ادامه فعالیت خود با مجوز منطقه ویژه آزاد ویژه فرودگاه پیام با اجاره زمینی اقدام به ساخت کارخانه‌ای برای تولید صنعتی این تجهیزات کردند، ولی از سوی شرکت برق منطقه‌ای تهران چالش‌هایی برای ادامه حیات این شرکت ایجاد شده است.

شهاب پورصالح، مدیر عامل یکی از شرکت‌های دانش بنیان در گفت‌وگو با ایسنا، زمینه تحقیقاتی این شرکت را طراحی و تولید کلیه تجهیزات نقشه‌برداری دانست و گفت: GPS‌های ایستگاهی و تجهیزات نقشه برداری و  "توتال استیشن‌ها" و سایر تجهیزات نقشه‌برداری اعم از سه پایه، شاخص و ... از جمله محصولات تولیدشده در این شرکت است که تاکنون این محصول به کشور وارد می‌شده است.

پورصالح اضافه کرد: ما یک تیم تحقیقاتی داریم که حدود ۱۰ نفر از نخبگان و دانش‌آموختگان کشوری هستند و در حال بومی‌سازی تجهیزات نقشه برداری هستند ضمن آنکه تلاش شده است در این مطالعات نوآوری‌هایی نیز در این دستگاه‌ها داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه محققان این شرکت تاکنون موفق به بومی‌سازی تجهیزات وارداتی نقشه‌برداری شده‌اند، اظهار کرد: این شرکت دانش بنیان در سال ۹۹ برای تولید و بومی‌سازی تجهیزات نقشه برداری در کشور با هدف صادرات آنها در منطقه ویژه اقتصادی پیام، زمینی را به مساحت ۲۲۰۰ متر مربع در اختیار گرفت و شروع به احداث کارخانه دانش‌بنیان در تولید تجهیزات نقشه‌برداری در کشور کرده است که تاکنون ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

توقف تولید دانش‌بنیان تجهیزات بومی نقشه‌برداری به دلیل عبور

پورصالح با تاکید بر اینکه از  ۲۲۰۰ متر زمین دریافت شده در حدود هزار و ۹۰۰ متر آن ساختمان‌سازی در ۳ طبقه کاملا مجزا و مطابق استانداردهای اروپایی مجهز به پیشرفته‌ترین تجهیزات از قبیل خطوط تولیدی پیشرفته و اتاق‌های تمیز صورت گرفته است، ادامه داد: این سازه ساخته شده برای تولید صنعتی تجهیزات نقشه برداری است که در نوع خود در جهان در این صنعت بی‌نظیر است.

توقف تولید دانش‌بنیان تجهیزات بومی نقشه‌برداری به دلیل عبور

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان با تاکید بر اینکه سازه این کارخانه تاکنون ۹۰ درصد پیشرفت داشته است، ادامه داد: در حالی که این کارخانه آماده بهره‌برداری است، مشکلی از سوی امور انتقال نیروی استان البرز زیر مجموعه شرکت برق منطقه‌ای تهران برای ما ایجاد شده که به نظر می‌رسد باید این سازه را تعطیل کنیم؛ چرا که شرکت برق منطقه‌ای تهران، بعد از آنکه ما در این محوطه با مجوز منطقه ویژه اقتصادی فرودگاه پیام اقدام به ساختمان‌سازی کردیم، بعد از یکسال متوجه شده کابل برق فشار قوی ۶۷ هزار ولت از یک متری آن عبور می‌کند.

توقف تولید دانش‌بنیان تجهیزات بومی نقشه‌برداری به دلیل عبور

وی اضافه کرد: بر اساس ادعایی که از سوی شرکت برق منطقه‌ای تهران اعلام شده، دولت مالک حریم کابل‌های برق تا شعاع دو متری است.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان، اظهار کرد: این در حالی است که ما نقشه‌های سازه این کارخانه را به منطقه ویژه اقتصادی فرودگاه پیام ارائه و مجوزهای لازم را دریافت کردیم و بر اساس آن اقدام به ساختمان‌سازی شد و بعد از حدود یک سال کار مداوم، "امور انتقال نیروی استان البرز" متوجه عبور این کابل از این منطقه شده است.

وی یادآور شد: به ما اعلام شد که پیمانکار با دریافت ۵۵۰ میلیون تومان، اقدام به جابه‌جایی این کابل خواهد کرد و این سوال مطرح می‌شود که زمینی که استیجاری است، چرا ما باید این مبلغ را برای جابه‌جایی کابل برق پرداخت کنیم. همچنین به ما اعلام شده که در اطراف ساختمان کارخانه، دیوار نسازیم و این امر با توجه به گران قیمت بودن قطعات و تجهیزات تولیدی ما امکان‌پذیر نیست. مگر کارخانه‌ای در جهان وجود دارد که دیوار نداشته باشد؟

پورصالح اضافه کرد: این زمین به صورت اجاره ۲۵ ساله از سوی منطقه ویژه اقتصادی فرودگاه پیام در اختیار این شرکت قرار داده شده است که بعد از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی، اعلام شد که کابل ۶۷ کیلوولت فشار قوی در مجاورت این کارخانه است و درخواست تخریب دیوار کارخانه را دارند، یعنی به جای جمع‌آوری کابل درخواست تخریب دیوار کارخانه را دارند.

این محقق حوزه فناوری تاکید کرد: تاکنون برای ساخت این محوطه ۲۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و حدود ۱۵ میلیارد تومان جهت واردات تجهیزات زیر ساختی برای راه‌اندازی این کارخانه پرداخت شده است.

توقف تولید دانش‌بنیان تجهیزات بومی نقشه‌برداری به دلیل عبور

پورصالح با بیان اینکه با راه‌اندازی این کارخانه زمینه اشتغال دانش‌بنیان حداقل حدود ۴۰ نفر از دانش آموختگان کشور فراهم خواهد شد و حداقل حدود ۱۰ میلیون دلار سالانه صرفه‌جویی ارزی برای مملکت در پی خواهد داشت، اظهار کرد: این کارخانه در سه طبقه ساخته شده که بخشی از طبقه اول به الکترونیک و تولید محصولات الکترونیکی و اپتیکی اختصاص یافته است و بخش دیگر آن به تجهیزات صنعتی اختصاص دارد.

مجری طرح اضافه کرد: طبقه دوم این کارخانه نیز به محیط دانشگاهی تبدیل خواهد شد تا در آن با برگزاری دوره‌های پودمانی آموزش‌های لازم را به فعالان این عرصه ارائه دهیم. این اولین کارخانه جامعی است که کلیه تجهیزات نقشه‌برداری از قبیل تجهیزات جانبی تا دستگاه‌های پیشرفته در آن تولید می‌شود که متاسفانه با این اقدام، اجرای این برنامه‌ها ناکام خواهد ماند.

وی اضافه کرد: همه این اقدامات در حالی است که متاسفانه به علت عبور کابل برق فشار قوی از زمین این شرکت، علی‌رغم سرمایه‌گذاری‌های زیادی که شده و خرید تجهیزات خارجی در شرایط تحریم، با ایجاد چالش‌هایی از سوی شرکت برق منطقه‌ای تهران، عملیات اقتصادی بنا به درخواست آنها و منطقه ویژه اقتصادی فرودگاه پیام، متوقف شده است و به این ترتیب عبور این کابل، زمین مورد بهره برداری ما را از حیز انتفاع، ساقط کرده است.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان ابراز امیدواری کرد که با دلسوزی مسؤولان،‌ کارخانه این شرکت دانش‌بنیان که در نوع خود در ایران و غرب آسیا بی‌نظیر است و می‌تواند در صورت راه‌اندازی حداقل سبب سالی ۱۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی شود و نقش مهمی هم در صادرات حتی به کشورهای اروپایی ایفا کند، با رفع مشکلات، هر چه زودتر به بهره‌برداری برسد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید