Performancing Metrics

رکود در کمین اقتصاد اروپا | اتاق خبر
کد خبر: 453847
تاریخ انتشار: 9 مرداد 1401 - 08:46
پس از افزایش نرخ بهره در اروپا به گفته بسیاری از کارشناسان این منطقه در معرض خطر رکود اقتصادی قرار گرفته است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از اکوایران پس اینکه چندی پیش بانک مرکزی اروپا اعلام کرد نرخ بهره را افزایش خواهد داد، اظهار نظر های زیادی پیرامون آینده اققتصاد اروپا مطرح شد. این اقدام بانک مرکزی اروپا به دلیل کنترل تورم بی سابقه ای است که طی چند سال اخیر به دلیل مسائلی مانند جنگ اوکراین و روسیه و همچمین اپیدمی کرونا به وجود آمدده است. در همین راستا ایگنازیو ویسکو، سیاست‌گذار بانک مرکزی ایتالیا و عضو شورای راهبری بانک مرکزی اروپا هشدار داد که ممکن است رکود اقتصادی در اروپا رخ دهد. همچنین به گزارش بلومبرگ، ویسکو گفت: خطر رکود اقتصادی وجود دارد. وی افزود: اگر این اتفاق بیفتد، بانک مرکزی اروپا باید در مورد آنچه که باید انجام دهد بحث کند. رئیس بانک مرکزی ایتالیا گفت: تصمیم بانک مرکزی برای افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره در هفته گذشته، به سیاستگذاران این امکان را می‌دهد که اکنون در جلسات آتی انتخاب‌های وابسته به داده‌ها داشته باشند.

اتفاقی غیر منتظره در اقتصاد اروپا

بانک مرکزی اروپا پس از اینکه تورم منطقه یورو به بالاترین سطح خود رسید، نرخ بهره را برای اولین بار در بیش از یک دهه گذشته افزایش داد. تورم سالانه منطقه یورو در ژوئن به ۸.۶ درصد رسید که بسیار بالاتر از نرخ تورم دو درصدی بانک مرکزی اروپا بود. شورای راهبری بانک تصمیم گرفت سه نرخ کلیدی را بیش از حد انتظار به میزان ۵۰ واحد افزایش دهد و ابزار حفاظت از انتقال تی بی آی را تصویب کرد. بانک در بیانیه‌ای اعلام کرد که مناسب است، گام بزرگتری در مسیر عادی‌سازی نرخ سیاستی خود نسبت به آنچه در جلسه قبلی اعلام شده بود را بردارد.

بر این اساس، نرخ سود عملیات ریفاینانس اصلی و نرخ سود تسهیلات وام نهایی و تسهیلات سپرده به ترتیب به ۰.۵۰، ۰.۷۵ و ۰.۰۰ درصد از تاریخ ۲۷ جولای ۲۰۲۲ افزایش می‌یابد. همچنین در جلسات آتی، عادی‌سازی بیشتر نرخ بهره مناسب خواهد بود. از طریق  ابزار حفاظت از انتقال، بانک تاکید کرد که از انتقال موثر سیاست پولی پشتیبانی خواهد کرد و تضمین می‌کند که موضع سیاست پولی به آرامی در تمام کشورهای منطقه یورو منتقل می‌شود. ترکیش گزارش کرد، این بانک قصد دارد از طریق این ابزار جدید با «ضد تکه‌تکه شدن» مقابله کند تا خطر تجزیه منطقه یورو را مهار کند.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید