به گزارش  اتاق خبر به نقل از اکوایران، رحیم زارع در نشست خبری امروز (12 بهمن) ضمن تشریح آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده، از تعیین مالیات بر واحدهای مسکونی و خودروهای لوکس خبر داد.

وی اظهار کرد: در لایحه دولت پیشنهاد شده که مالیات واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای مجاز که ارزش آن‌ها با احتساب عرصه و عیان بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان (همت) است، مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات دو در هزار شوند. کمیسیون تلفیق این را اضافه کرد که این مالیات شامل زمین‌های فاقد اعیانی و دارای کاربری مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر نیز می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ افزود: دولت در لایحه بودجه تنها مالیات مالیات واحدهای مسکونی و باغ ویلاها را آورده بود که کمیسیون تلفیق زمین‌های فاقد اعیانی و دارای کاربری مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر را به آن اضافه کرد.

زارع در تبیین این مساله گفت: اگر واحد مسکونی، باغ ویلا و زمین‌های فاقد اعیانی در شهرهای بالای صد هزار نفربه ارزش روز ۲۰ میلیارد تومان باشد، از پرداخت مالیات معاف است، اما اگر مثلا ۲۵ میلیارد تومان باشد، باید به ازای ۵ میلیارد تومان مازاد ۲ در هزار مالیات بپردازند. این مالیات بر عهده شخصی است که در ابتدای هر سال مالک باشد.

بر اساس گزارش ایسنا، وی به موضوع مالیات خودروهای لوکس نیز اشاره کرد و گفت: در لایحه دولت آمده که انواع خودروی سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی در اختیار مالکان اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی که قیمت روز خودروی آن‌ها بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است، نسبت به مازاد این مبلغ مشمول مالیات سالیانه خودرو به نرخ یک درصد می‌شوند.

زارع افزود: کمیسیون تلفیق این رقم را به ۳ میلیارد تومان برای ارزش خودرو افزایش داد؛ بنابراین طبق مصوبه کمیسیون اگر ارزش روز خودرویی ۳ میلیارد تومان باشد معاف از مالیات است و بالاتر از آن مشمول مالیات یک درصد می‌شود.