به گزارش  اتاق خبر به نقل از اکوایران، یک بانک دولتی در هند که کاربری اصلی‌اش دور زدن تحریم‌ها است، به دنبال افزایش تجارت با روسیه با استفاده از روپیه برای پرداخت است و انتظار دارد با قطع دسترسی مسکو به سیستم مالی جهانی، شاهد معاملات بیشتری باشد.

بنابر گزارش بلومبرگ، بانک UCO که خرید نفت خام ایران توسط هند را اداره می‌کرد و میلیاردها دلار پرداخت‌های مسدود شده را مدیریت می‌کند، اکنون یک بانک کلیدی است که تجارت با روسیه تحریم شده را به روپیه تسهیل می‌کند. این بانک سال گذشته با بهبود درآمد حاصل از بهره وام‌ها و گسترش تجارت جهانی، سود بی سابقه‌ای را ثبت کرد.

سوما سانکارا پراساد، مدیر عامل این بانک، گفت: «در سه تا چهار ماه گذشته، بانک یو‌سی‌او 23 تراکنش بین شرکت‌های روسیه و هند را به روپیه انجام داده است که ارزش هر معامله بیشتر از 10 میلیون روپیه (120،730 دلار) بوده است. او پیش بینی‌ای در مورد گسترش تجارت با روسیه به روپیه ارائه نکرد.

پراساد در مصاحبه‌ای با بلومبرگ گفت: «تجارت از هر دو طرف در حال حاضر آغاز شده است و ما انتظار داریم که با گذشت زمان افزایش یابد. تجارت ما فقط با کالاها و شرکت‌هایی انجام می‌شود که در لیست تحریم نیستند.»

در حالی که هند به دنبال مقابله با کسری تجاری با روسیه است که در سال مالی گذشته به 43 میلیارد دلار رسید، این تحول خبری خوشایند برای دولت دهلی‌نو است که سعی دارد مسکو را متقاعد کند تا پرداخت‌های تجاری را به روپیه تسویه کند.

روسیه در گذشته به دلیل نوسانات نرخ ارز تمایلی به پذیرش پول هند نداشت و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور در اوایل این ماه گفت که میلیاردها روپیه روسیه در بانک‌های هند گیر کرده است. اما در حالی که تحریم‌ها در حال افزایش است، مسکو گزینه‌های کمتری نسبت به قبل دارد و با ادامه جنگش در اوکراین به پول نقد نیاز دارد.

حساب ویژه

بانک یو‌سی‌او تراکنش‌ها را از طریق یک حساب روپیه ویژه نزد بانک گازپروم روسیه تسهیل می‌کند، بانکی که به عنوان واسطه برای برداشت و سپرده‌گذاری برای شرکت‌های روسی عمل می‌کند. بانک گازپروم یکی از کانال‌های اصلی برای پرداخت‌های فروش  نفت و گاز روسیه است.

حساب ویژه روپیه بانک هندی در بانک گازپروم، فعلاً پرداخت‌های نفت خام را شامل نمی‌شوند. این حساب توسط شرکت‌های روسی جهت پرداخت برای کالاهای هندی، از کالاهای مهندسی و چرمی گرفته تا چای و تجهیزات پزشکی استفاده شده است.

بانک مرکزی هند سال گذشته به بانک‌های هندی اجازه داد تا حساب‌های ویژه‌ای را با بانک‌های سایر کشورها باز کنند تا مبادلات تجاری خود را به روپیه تسویه کنند و کشور را از شوک‌های ارزی جهانی مصون نگه دارند. مجوز افتتاح این حساب‌ها به بانک‌های 18 کشور از بریتانیا و اسرائیل گرفته تا آلمان و سریلانکا داده شد.

پراساد گفت که این بانک مستقر در کلکته در حال مذاکره با سایر بانک‌های روسیه برای افتتاح این حساب‌های ویژه است و در پروسه دریافت مجوز است. در حال حاضر، یو‌سی‌او تنها با بانک گازپروم معامله می‌کند، بانکی که تحریم‌های غربی شدیدتر از این را هم دور می‌زند تا از ادامه جریان گاز روسیه به اروپا اطمینان حاصل کند.