Performancing Metrics

بورس تغییر مسیر داد/پیش بینی بازار سهام امروز 19 تیر 1402 | اتاق خبر
کد خبر: 457545
تاریخ انتشار: 19 تیر 1402 - 11:23
معاملات دیروز بازار سهام نشان داد مقاومت 2.2 میلیون واحدی شاخص کل کار خود را به خوبی انجام داده و مانع رشد بیشتر بازار شده است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  اقتصادنیوز ، تا دو روز قبل با این تصور که شاخص کل بورس در برخورد با مقاومت خود فشار فروش سنگینی را تجربه نکرده، این امیدواری وجود داشت که بازار بتواند این مقاومت را بشکند و از آن عبور کند.

اما دیروز اتفاقی رخ داد که این امیدواری ها کمی کاهش یافت. البته همچنان عده ای از تحلیلگران بر این باورند که شاخص کل در حال بازگشت به خط روند شکسته شده خود است و پس از لمس کردن این خط روند، دوباره روند صعودی می گیرد. اما عده دیگری از تحلیلگران هم معتقدند که شاخص دوباره وارد فاز اصلاحی شده است.

سناریو خوشبینانه تحلیلگران تنها در این صورت تایید می شود که شاخص کل از محدوده فعلی، افت زیادی نکند و دوباره گارد صعودی بگیرد. در غیر این صورت باید گفت که شاخص مجددا برای مدتی وارد فاز اصلاحی و درجا زدن خواهد شد.

در انتظار گزارش های 3 ماهه شرکت ها

البته شرایط بورس به حدی متناقض است که هر لحظه ممکن است سناریو بدبینانه جای خود را به سناریو خوش بینانه بدهد و شانس صعود بورس بیشتر از احتمال افت آن شود.

یکی از مهم ترین موارد، انتشار گزارش های 3 ماهه شرکت ها است. شنبه شب یکی از شرکت های فولادی گزارش خوبی از عملکرد 3 ماهه خود منتشر کرد که انتشار این گزارش، امیدواری ها نسبت به بهبود وضعیت درآمدی شرکت ها را افزایش داد.

اما تا زمانی که سایر شرکت ها هم گزارش های 3 ماهه خود را منتشر نکرده اند نمی توان با اطمینان گفت که قطعا وضعیت شرکت ها بهبود یافته است.

دوباره رشد ارزش معاملات

اتفاقی که دیروز رخ داد و جنبه مثبت داشت، افزایش ارزش معاملات خرد بود. روز گذشته 6500 میلیارد تومان معامله خرد در بازار انجام شد که البته 500 میلیارد تومان از آن متعلق به نماد «وآیند» بود که پس از 22 ماه توقف، بالاخره بازگشایی شد.

حتی درصورتی که ارزش معاملات این نماد را هم از معاملات بازار خارج کنیم، باز هم شاهد انجام 6000 میلیارد تومان معامله خرد در بازار هستیم که نسبت به روز شنبه، حدودا 15 درصد افزایش داشته است.

البته برای امروز، با توجه به اینکه شدت عرضه ها در نیمه دوم زمان معاملات دیروز افزایش یافت، می توان افت شاخص ها در ابتدای بازار را متصور بود. اما درصورتی که ارزش معاملات خرد رشد کند، می توان امیدوار بود که بازار در نیمه دوم زمان معاملات وضعیت بهتری داشته باشد و متعادل تر دنبال شود.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید