Performancing Metrics

واردات به‌ نحوی باید انجام شود که به تولید ضربه نزند | اتاق خبر
کد خبر: 457636
تاریخ انتشار: 28 تیر 1402 - 13:08
­علی آبادی، وزیر صمت گفت: راهبرد خودم را در فعالیت‌های کاری، ارتباط و تعامل کامل و نزدیک با دانشگاه قرار دادم، زیرا تنها راه موفقیت، همکاری با دانشگاه است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  بازار، عباس علی‌آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت، در سی‌ونهمین اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور که در محل دانشگاه علم و صنعت برگزار شد با اشاره به اینکه نتیجه تعامل بین صنعت و دانشگاه‌های کشور در شرکت مپنا باعث شد تا دستاوردهای عظیمی در این شرکت اتفاق بیافتد، یادآور شد: نخستین خواهش بنده از مدیران دانشگاه‌های کشور این است که می‌بایست با ایجاد شرایط ویژه، جلوی مهاجرت دانشجویان گرفته شود، زیرا بحث بسیار مهمی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایران ظرفیت‌های انسانی بزرگ و نخبه‌ای دارد، ادامه داد: بزرگترین ثروت کشور، نیروی انسانی است و اگر هرکالایی در ایران با دنیا ارزش رقابتی داشته باشد، همین نیروی انسانی نخبه و ارزشمند است.

علی آبادی با اشاره به اینکه از پیچش پنج‌گانه‌ای که در برنامه‌هایش قرار دارد، برای سیاست‌گذاری در وزارت صمت بهره‌مند می‌شود، افزود: براساس بر اسناد بالادستی و ۸ برنامه راهبری، سیاست‌هایی را برای وزارت صمت تدوین و استخراج کردیم که قرار است در سطح صنعت ترویج و دنبال شود.

علی‌آبادی با تاکید بر اینکه اگر ساختار منسجمی برای حمایت و پشتیبانی از این سیاست‌ها ایجاد نکنیم، نمی‌توانیم این برنامه‌ها را اجرایی کنیم، تصریح کرد: با توجه به شرایط ارزی کشور، باید جهت‌دهی توسعه اقتصادی بر پایه رشد صنعتی پایدار، صادرات محور، در کنار تامین نیاز کشور با تمرکز بر محصولات و خدمات دارای فن‌آوری متوسط و پیشرفته و ارزش افزوده بالا، شکل بگیرد. مطمئنا واردات به‌نحوی باید انجام شود که به تولید ضربه نزند و به‌عنوان تنظیم‌گر عمل کند.

وی در این خصوص اضافه کرد: معتقدم امروز در یک پیچ تاریخی قرارداریم و فرصتی استثنایی برای‌مان ایجاد شده تا با جایگزینی خودروهای برقی که ظرفیت خوبی در مورد آن در کشور وجود دارد، اساسا به سمت نوآوری فن‌آورانه حرکت کنیم تا در دنیا بدرخشیم.

وزیر صمت افزود: اتخاذ سیاست‌های درون‌زا و برون‌گرا در بیانات مقام معظم رهبری مشهود است و ایشان همیشه به بنده تاکید می‌کردند که به سمت خلق در داخل کشور و عرضه به خارج کشور حرکت کنید. این موضوعات مستلزم تغییر رویکرد در آموزش از مقاطع اولیه تا تکمیلی است. به‌نظر من باید این رویکرد از دبستان شروع شود تا دانش‌آموزان بدانند چگونه باید خلق کنند و نه اینکه تنها برای یادگیری برخی موضوعات، درس می‌خوانند و در نهایت جسارت و نهایت ورود به عرصه‌های بین‌المللی را بدست آوردند.

وی با اشاره به اینکه برای توسعه زیرساخت‌ها نیازمند تعاملات و ارتباطات بین‌المللی هستیم، افزود: توسعه زیر ساخت‌های تجاری و افزایش سهم کشور از تجارت بین‌المللی به کمک بهره‌گیری حداکثری از دیپلماسی تجاری – اقتصادی، برنامه راهبردی دیگرمان در وزارت صمت است که توسعه زیر ساخت‌های نرم‌افزاری و تجارت الکترونیک توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و چابک، ابزار مناسبی برای تحقق این اهداف را فراهم خواهد کرد.

علی‌آبادی، از بازآفرینی و اصلاح حکمرانی بخش صنعت و معدن با تاکید بر تنظیم‌گری، تسهیل گری و نظارت و کاهش تصدی‌گری به‌عنوان راهبرد دیگر در وزارت صمت نام برد و یادآور شد: در سال‌های اخیر به جای سیاست‌گذاری و تسهیل‌گری برای صنایع، مجموعه‌های صنعتی و دانشگاه‌ها، دنبال تصدی‌گری بوده‌ایم که باید این مساله از طریق برنامه‌های اشاره شده، اصلاح شود.

مشکل اصلی کشورمان بهره‌وری است

وی اضافه کرد: مشکل اصلی کشورمان بهره‌وری است، زیرا خام‌فروشی به معضل بزرگی برای کشور تبدیل شده است. همه می‌دانیم از نظر ظرفیت‌های تولیدی، اقدامات بزرگی در کشور در حوزه‌های مختلف رقم خورده، اما متاسفانه در تولید، در مصرف، در انتقال و در توزیع، بهره‌وری بسیار پائین است؛ مشکلاتی که باعث از بین رفتن انگیزه‌ها برای بهره‌وری شده است.

وزیر صمت، توسعه هدفمند صنعت و معدن به کمک شرکت‌های مادر و هسته‌های اصلی زنجیره ارزش آنها، در راستای افزایش بهره‌وری و رقابت‌پذیری در سطح بین‌المللی را از برنامه‌های راهبردی دیگرش در وزارت صمت برشمرد و تاکید کرد: براساس این راهبرد، باید به سمت اصلاح زنجیره ارزش برویم.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها با اقدامات فن‌آورانه می‌توانند کمک کنند تا کشور از این وضعیت خارج شود، اضافه کرد: حمایت از نوآوری و ارتقای قابلیت‌های فن‌آورانه با تمرکز بر تحول دیجیتال، انقلاب صنعتی نسل چهارم، برقی‌سازی و اتوماسیون هوشمند از دیگر برنامه‌های راهبردی‌مان است که بر اصل حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان و بومی تاکید دارد و از بحث‌هایی است که می‌تواند محور ارتباط صنعت و دانشگاه باشد.

علی‌آبادی متنوع‌سازی ابزارهای تامین مالی بنگاه‌های تولیدی و توسعه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی را راهبرد مهم دیگری برشمرد و خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری، موضوع و چالش مهمی است که همه ساله در مجمع جهانی اقتصاد روی آن تاکید بسیاری می‌شود، اما کشورمان از این محل صدمات بسیاری خورده است.

وی در ادامه اضافه کرد: مطمئنا تغییر قانون و تدارک ابزارهای مالی پیشرفته و مدرن، می‌توانند از زمینه‌های همکاری دیگر بین دانشگاه‌ها و صنعت در این راستا باشد.

وزیر صمت حرکت به سمت ارز تک نرخی، حذف قیمت‌گذاری دستوری و هدفمند کردن یارانه‌های پنهان در زنجیره ارزش صنایع را از دیگر راهبردهای این وزارتخانه برشمرد و تصریح کرد: یکی از مشکلات‌مان در کشور، در حوزه ارز است، زیرا در حال حاضر ۳ نرخ ارز داریم، در چنین شرایط، باید اقتصاد به‌نحوی عمل کند تا نوسانات قیمت ارز منطقی شده و به حداقل برسد، زیرا بالا و پائین رفتن قیمت غیر منطقی ارز، در بازار ایجاد التهاب می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ناترازی می‌تواند مشکلات بسیاری را ایجاد و موجبات سرخوردگی اقتصادی و مهاجرت افراد نخبه را فراهم کند، اظهار کرد: پیشبرد طرح برون‌گرایی اقتصاد، اصلاح ساختار، حذف تدریجی ارز چند نرخی، حذف یارانه‌های فسادزا و حذف قیمت‌گذاری دستوری در زنجیره تولید تا مصرف، از دیگر راهبردهای‌مان در وزارت صمت است. مطمئنا اصلاح نظامات و ساختارهای صنعتی و تجاری کشور و توسعه روابط تجاری خارجی موجب ایجاد اشتغال متناسب با خروجی‌های دانشگاه‌ها در کشور می‌شود.

علی‌آبادی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند نقش اساسی و حیاتی را در اجرای این سیاست‌ها و برنامه‌ها ایفا کنند، گفت: تعامل و همکاری دولت، صنعت و دانشگاه در پروژه‌ها و کمیسیون‌های مشترک، می‌تواند زمینه موفقیت‌های بزرگ را رقم بزند.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید