Performancing Metrics

پیش بینی بورس امروز ۲۹ شهریور ۱۴۰۲ | اتاق خبر
کد خبر: 458278
تاریخ انتشار: 29 شهریور 1402 - 09:21
بورس روز گذشته (سه شنبه) روند نزولی داشت؛ بورس امروز (چهارشنبه) به کدام سمت می‌رود؟!

 به گزارش اتاق خبر به نقل از فرارو :بورس تهران در روند معاملات روز گذشته ۲۸ شهریورماه شاهد افت تراز کمتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت ریزش تراز شاخص کل بود. دیروز تمام شاخص‌های اصلی بازار‌سهام بورس و فرابورس ایران ریزش تراز داشتند و ارزش معاملات خرد به یکی از کمترین سطح‌های سال جاری خود رسید.

به گزارش اکو ایران، افت ۲۱ درصدی ارزش معاملات خرد در کنار خروج پول حقیقی در معاملات دیروز نشان از انتظار بازار سهام نسبت به مشخص شدن روند پیش‌روی ارز در بازار آزاد داشت.

روز گذشته (سه‌شنبه) شاخص‌های سهامی فرابورس ایران مشابه شاخص‌های بورسی تماماً قرمزپوش بودند و شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن که در بورس تهران نزدیک به ۳ صدم درصد بود؛ در بازار فرابورس ایران رقم ۱۴ صدم درصدی داشت. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار اول فرابورس با ۷۴ صدم درصد ریزش به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص هم‌وزن با ۵۵ صدم درصد افت تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت قند و شکر با ۱۷.۴ میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت ساخت محصولات فلزی با ۹.۴ میلیارد تومان و صنعت منسوجات با ۴.۶ میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۶۸.۶ میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با ۵۲.۵ میلیارد تومان و صنعت فلزات اساسی با ۴۷.۵ میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی ۳۰ روز اخیر بورس

دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام سطح ۴ همتی را از دست داد و با ریزش نزدیک به هزار میلیارد تومان در رقم ۳ هزار و ۵۵۵ میلیارد تومان متوقف شد. سطح ۵ همتی ارزش معاملات خرد روز شنبه هفته قبل از دست رفت و بازار سهام به سرعت سطح ۴ همتی را نیز از دست داد. با شروع صعودی هفته جاری در روز یکشنبه سطح ۴ همتی بار دیگر به دست آمد، اما دیری نیافت که روند نزولی شاخص‌ها، این سطح از ارزش معاملات را نیز از بین برد.

جریان پول حقیقی که روز یکشنبه این هفته پس از کاهش مالکیت حقیقی در ۶ روز معاملاتی پی در پی شکسته شد؛ روز دوشنبه بار دیگر خروج پول حقیقی از سهام را به ثبت رساند. روند معاملات سهامی که به نظر می‌رسید روز یکشنبه تغییر کرده است؛ دوشنبه به روند روز‌های میانی هفته قبل شبیه بود. روز یکشنبه ۱۰۹ میلیارد تومان پول حقیقی به سهام وارد شد و ۶۰۹ میلیارد تومان نیز از صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت خارج شد. دوشنبه خالص جریان پول حقیقی در سهام منفی ۴۰۲ میلیارد تومان بود و ۱۰۸ میلیارد تومان از مالکیت حقیقی صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت نیز کاسته شد. دیروز نیز روند دوشنبه تدوام داشت و ۳۴۳ میلیارد تومان پول حقیقی از سهام و ۷۱ میلیارد تومان از صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمدثابت خارج شد.

روز شنبه هفته گذشته، بازار سهام تغییر جهت داشت و ارزش صف‌های خرید سهام روز شنبه به نسبت روز انتهای هفته دوم شهریور ماه کاهش ۶۲ درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش ۵۶ درصد رشد کرده بود. دوشنبه ۲۰ شهریور ماه ارزش صف‌های خرید سهام به نسبت روز یکشنبه ۴۸ درصد رشد کرد و ارزش صفوف فروش نیز ۶۱ درصد ریزش داشت. ارزش صف‌های فروش تا چهارشنبه هفته قبل افزایش داشت، اما با شروع هفته جاری در روز یکشنبه، ارزش صف‌ها ریزش کرد. دیروز، اما ارزش صف‌های خرید با ۲۰ درصد افزایش به ۱۵۰ میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز با ۲۸ درصد رشد تا ۱۶۶ میلیارد تومان بالا آمد.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از ۲۳.۴ میلیون تومان روز دوشنبه تا ۲۱.۲ میلیون تومان ریزش داشت. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی افزایش داشت و از ۲۳.۶ میلیون تومان به ۲۵.۵ میلیون تومان رسید. با این اوصاف پس از چندین نوسان ضعیف در قدرت خریدار و فروشنده حقیقی، افزایش عرضه حقیقی سهام باعث رشد شکاف میان این دو معیار شده است.

پیش بینی بورس امروز چهار‌شنبه

با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز چهار‌شنبه در تداوم رکود معاملاتی دیروز آغاز خواهد شد. روابط بین الملل این روز‌ها موجب شده تا بازار‌های ازاد ارز و طلا نیز رکودی شوند و چشم‌ها به تأثیرات منابع آزاد شده ایران در قطر باشد. به نقل از صدا و سیما، «پس از اعلام خبر واریز پول‌های مسدود شده بانک مرکزی ایران در کره جنوبی به حساب‌های ایرانی در بانک‌های قطر، قیمت دلار در بازار غیررسمی حدودا ۳۰۰ تومان کاهش یافته‌است. قیمت سکه تمام بهار آزادی هم بیش از ۳۰۰ هزار تومان در مقایسه با روز گذشته کاهش یافت.» رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین نیز دیروز مدعی شد؛ «پول‌های ذخیره شده در چین، جزو ذخیره ارزی بانک مرکزی بوده و قابل خرج مجدد نخواهد بود. از ۲۳ میلیارد دلار ذخیره شده در خارج از کشور، حدود ۶ میلیارد دلار آن از کره جنوبی وصول شده است. تا چند روز آینده مقدمات انتقال ۱۰ میلیارد دلار دیگر هم فراهم می‌شود.»

تاثیر قیمت نفت بر بورس

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح ۳ تا ۵ همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افت تراز ضعیف شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی و اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی، ولی اندک پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت محتمل است. صفوف خرید سهام اندکی کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح ۲۲ میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای ۲۴ میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً ریزش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمالاً شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن بورس و فرابورس افزایش یابد.

 
 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید