Performancing Metrics

خسارت ناآرامی های پاییز 1401 به اقتصاد ایران چقدر بود؟ / گزارش صندوق بین‌المللی پول را بخوانید | اتاق خبر
کد خبر: 458283
تاریخ انتشار: 29 شهریور 1402 - 09:35
روزنامه فرهیختگان نوشت:حوادث سال گذشته و تلاش یک‌ساله دشمنان نشان می‌دهد آنها همواره تلاش داشته‌اند تا اغتشاشات را از موضوعات اجتماعی به سمت موضوعات اقتصادی بکشانند؛ اما پشت پرده این ماجرا کاهش سرعت پیشرفت ایران و تعمیق مشکلات اقتصادی در کشور است.
 
به گزارش اتاق خبر به نقل از خبر آنلاین :صندوق بین‌المللی پول در گزارشی بیان می‌کند که اعتراضات و ناآرامی‌های اجتماعی اثر بلندمدتی بر روی اقتصاد کشورها دارد. بر اساس این گزارش اغتشاشات باعث تاثیر بر اقتصاد کلان و کاهش حداقل 1% تولید ناخالص داخلی در کشورها می‌شود. با در نظر گرفتن GDP 369.7 میلیارد دلاری ایران (بر اساس برآورد بانک جهانی در 2021) و با احتساب قیمت دلار، اغتشاشات در سال گذشته حدود 175 همت به اقتصاد ایران از طریق تأثیر بر تولید ناخالص داخلی ضربه زده است. در واقع کیک اقتصاد ایران امسال می‌توانست 175هزار میلیارد تومان بزرگ‌تر باشد.

این محاسبه بر اساس قیمت‌های ثابت سال 95 که مبنای محاسبه داخلی GDP است، بیش از 15 هزار میلیارد تومان خواهد بود. البته در نظر گرفتن قیمت‌های ثابت چندان نمی‌تواند واقعیت خسارت وارده را نشان دهد و بهترین محاسبه بر اساس قیمت‌های روز خواهد بود. بر این مبنا اگرچه رشد اقتصادی کشور در سال 1401 بر اساس گزارش مرکز آمار مثبت بوده است (4%) اما با توجه به برآوردها بدون اغتشاشات رشد اقتصادی ایران می‌توانست به بیش از 5% برسد. این امر حاکی از تلاش دشمن برای تأثیرگذاری بر روی اقتصاد ایران از طریق اغتشاشات است.

 

23302

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید