Performancing Metrics

سنگ اندازی وزیر برای واردات محصولات کشاورزی | اتاق خبر
کد خبر: 458719
تاریخ انتشار: 8 آبان 1402 - 15:34
وزیر جهادکشاورزی ارائه مجوز واردات محصولات کشاورزی و نهاده‌ها را منوط به خرید محصولات مشابه داخلی از سوی بازرگانان اعلام کرد.

به گزارش  اتاق خبر به نقل از اکوایران، محمدعلی نیکبخت وزیر جهادکشاورزی در جلسه شورای معاونین و سازمان‌های تابعه درباره برنامه این وزارتخانه برای واردات محصولات کشاورزی گفت: حمایت از تولید داخل سرلوحه برنامه‌های ماست و باید صنعت و بازرگانی در خدمت تولید داخل قرار گیرد و بازرگانان برای کسب مجوز واردات و ثبت سفارش تعهد خرید محصول داخلی ارایه دهند. این موضوع در مرکبات، دانه‌های روغنی، چای، برنج و دیگر کالاهای کشاورزی تولید داخل مورد توجه قرار گیرد . 

او در واکنش به انتقاد وزارت صمت در مورد توقف واردات روغن گفت: واردکنندگان روغن خام و دانه روغنی برای واردات موظف به خرید دانه داخلی هستند.

دستور  تداوم جوجه‌ریزی 

نیکبخت در بخش دیگری از صحبت‌هایش تداوم افزایش تولید و جوجه‌ریزی را عامل مدیریت عرضه و تقاضا عنوان کرد و گفت: روند موفقیت‌آمیز تنظیم بازار مرغ در ماه‌های پیش‌رو با توجه به حجم بالای مصرف این ماده غذایی در کشور، منوط به حفظ میزان مرغ پای کشتار با کمک همه عوامل دخیل از جمله بازرگانی و تامین به موقع نهاده است.

او افزود: باید بازسازی ظرفیت‌های تولید انجام شود و تا پایان اسفند سال جاری تجهیز در جوجه‌ریزی مادر و اجداد سرعت گرفته و شرایط پایداری تولید مرغ کشور برای سال نو و ماه مبارک رمضان تداوم یابد.

وزیر جهادکشاورزی به تولید گوشت قرمز نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به زمان‌بر بودن ایجاد چرخه صنعتی در تولید گوشت قرمز، شرکت پشتیبانی امور دام با رویکرد جدید در تولید قراردادی برای کوتاه شدن دست سوداگران و برچیدن واسطه‌ها از مسیر تولید تا سفره، بازار آن را به ثبات خواهد رساند که ورود به واحدهای صنعتی، پرواری‌بندی، عشایری و بنگاه‌های اقتصادی برای انعقاد قرارداد تولید گوشت و دام نرینه برای کشتار از جمله این راهکارها است.

500 طرح صنعتی نیمه‌کاره

وزیر جهادکشاورزی از لزوم خودکفایی در تامین کود مورد نیاز کشاورزی سخن گفت و عنوان کرد: بیش از ۳۰ کارخانه برای تولید کود پتاس و فسفات در کشور ایجاد شده است و با توجه به فراوانی معادن پتاس می‌توانیم در این ماده علاوه بر تامین نیاز داخل، صادرکننده آن هم باشیم.

او  در بخش دیگری از صحبت‌هایش به معطل ماندن طرح‌های صنعتی اشاره کرد و گفت: بیش از ۵۰۰۰ طرح صنعتی نیمه کاره با ۴۰- ۹۵ درصد پیشرفت کار به ارزش ۳۰۰ هزار میلیارد تومان معطل مانده که این طرح‌ها برای بهره‌برداری نیازمند ۱۸۰ همت است.

به گفته نیکبخت، این طرح‌ها در صورت اختصاص منابع می‌تواند با فراوری ۳۰ میلیون تن محصول کشاورزی از خام فروشی جلوگیری کرده و با ایجاد اشتغال و خلق ثروت، ارزآوری قابل توجه از طریق صادرات فراورده را برای کشور فراهم کند.

او افزود: کشاورزی مزیت مطلق نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی کشور، حتی بخش خدمات دارد و می‌توان با به‌کارگیری سرمایه مردمی و ترغیب دولت به اختصاص منابع برای احیای طرح‌های بزرگ معطل مانده با تعهد ایجاد اشتغال و ثروت در میان مدت، گام بزرگی در توسعه کشور برداشت.

برنامه خودکفایی در ۵ محصول 

وزیر جهادکشاورزی در پایان به سرعت بخشیدن به آموزش و ترویج در واحدهای خدمات کشاورزی اشاره کرد و بر اجرای برنامه خودکفایی در ۵ محصول راهبردی؛ گندم، برنج، جو، پنبه و شکر و افزایش ضریب خودکفایی در سایر محصولات کشاورزی با شروع فصل زراعی جاری تاکید کرد

نظرات
ADS
ADS
پربازدید