Performancing Metrics

طرح کاهش وابستگی به واردات نهاده‌های دامی در کشور اجرا می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 459389
تاریخ انتشار: 9 دی 1402 - 18:21
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه معاونت امور دام احمدرضا سیدعلیان از اجرای طرحی برای کاهش وابستگی به واردات نهاده های دامی خبر داد که قیمت محصولات پروتئینی را در بازار متعادل می‌کند.

 به گزارش اتاق خبر به نقل از خبرگزاری فارس، گروه اقتصادی: مدیرکل دفتر بهبود تغذیه معاونت امور دام، احمدرضا سیدعلیان، امروز از طرحی خبر داده است که می‌تواند تولید نهاده دامی را در کشور افزایش دهد و قیمت محصولات پروتئینی مانند گوشت و لبنیات که تا 70 درصد وابسته به نهاده است را نیز متعادل کند.

علیان گفته است در ۷ منطقه کشور شامل شمال، جنوب، شمال‌شرقی، شمال‌غربی، جنوب‌شرقی، جنوب‌غربی و مرکز کشور، فرآوری و بسته‌بندی گیاهان کم‌آب‌بر مقاوم به خشکی و شوری و پسماندها اجرا می شود سالانه 30 درصد محصولات کشاورزی به صورت ضایعات از بین ‌می رود که‌ می‌توان اینها را فرآوری و به عنوان خوراک دام استفاده کرد، ضایعات خشک شده گوجه فرنگی 21 درصد پروتئین دارد.

دو‌سوم نیاز دامداری‌ها انواع ذرت، کنجاله سویا و سایر کنجاله‌های مورد نیاز صنعت دام و طیور (سالانه تا 20 میلیون تن) از کشورهای دیگر وارد می‌شود که گاهی بانوسان‌های شدید قیمتی همراه است، سال گذشته به ارزش 7.5 میلیار دلار انواع نهاده دامی وارد کشور شد اما دامداران می‌گفتند به موقع دست دامدار نمی‌رسد.

 

آمارهای انتشار یافته از مرکز آمار نشان می‌دهد در آخرین ماه پاییزی امسال، گوشت گوسفند و گوساله به ترتیب با 136.6 و 129.5 درصد افزایش قیمت مواجه بوده‌ است.

وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است آب‌بر بودن محصولاتی مانند ذرت، مانع تولید مناسب در کشور است اما کارشناسان معتقدند ورود بخش تحقیقات و استفاده از ارقام مقاوم به خشکی و شوری و استفاده از گیاهان مقاوم می توان تولید را افزایش داد.

در این میان برخی هم معتقدند که می‌توان نسخه آمریکایی تغذیه دام که عمدتا ذرت و کنجاله است را تغییر داد زیرا نسخه را آمر‌یکا بر اساس مزیتی که در تولید این محصولات دارند برای سایر کشورها پیچیده‌ است.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید