Performancing Metrics

احیای ۸۰۰ واحد صنعتی راکد در استان اصفهان/ناترازی انرژی؛ مشکل صنایع استان | اتاق خبر
کد خبر: 459934
تاریخ انتشار: 2 اسفند 1402 - 10:29
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان با بیان اینکه یکی از اولویت‌های دولت احیا و فعال‌سازی واحدهای صنعتی راکد است، گفت: از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم تاکنون، بیش از ۸۰۰ واحد صنعتی راکد در استان با استفاده از امکانات ستاد تسهیل، دستگاه‌های اجرایی،

 به گزارش اتاق خبر به نقل از رسول سواری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در سال رشد تولید، تیمی از همکاران و مشاوران شرکت، چالش‌ها و موانع تولید در شهرک‌های صنعتی استان را بررسی  کردند که در نتیجه این مطالعه، سه عامل منابع انسانی، تأمین انرژی و لجستیک به‌عنوان چالش‌های اصلی شرکت‌های صنعتی شناسایی شد.

وی افزود: یکی از چالش‌های واحدهای صنعتی که در رشد تولید نیز تاثیرگذار است، کمبود نیروی انسانی ماهر در رده‌های مختلف شغلی از کارگر ساده تا تکنسین‌های  فنی و مدیریتی است. 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان با بیان اینکه باید مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها به سمت آموزش مهارت‌محور حرکت کنند، بیان کرد: برای رفع این چالش، برنامه‌ریزی‌هایی برای  آموزش در حوزه‌های مختلف مهارتی، مدیریتی، حقوقی، بازاریابی و... انجام دادیم تا نیروهای شاغل در واحدهای صنعتی، آموزش‌های مهارتی  لازم را فرابگیرند.

سواری تصریح کرد: بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی  به دلیل نداشتن مهارت کافی، نمی‌توانند با استفاده از فرصت‌های موجود در بازار کار مشغول به کار شوند؛ لذا شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان برای رفع  مشکل فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و از سوی دیگر، کمک به تأمین نیروی انسانی ماهر موردنیاز شرکت‌های کوچک و متوسط، مذاکراتی با دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی انجام داد و شرایطی فراهم شد تا فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها بتوانند با آموزش مهارت‌های لازم  وارد بازار کار شوند تا کمبود نیروی انسانی واحدهای تولیدی و صنعتی رفع شود. البته برای رفع چالش بلندمدت نیروی انسانی، باید تمهیداتی توسط سیاست‌گذاران برای تربیت نیروی انسانی ماهر اندیشیده و اجرایی شود تا در آینده بنگاه‌های اقتصادی با چالش کمبود نیروی انسانی در رده‌های مختلف شغلی مواجه نشوند.

ناترازی انرژی؛ مشکل صنایع استان 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان با اشاره  به چالش انرژی واحدهای صنعتی، بیان کرد: کمبود و ناترازی انرژی، یکی دیگر از مشکلات و چالش‌های اصلی واحدهای تولیدی و صنعتی است.

سواری افزود: این ناترازی باعث شده تا واحدهای صنعتی در تابستان با محدودیت برق و در زمستان با محدودیت گاز و حتی برق مواجه شوند که این موضوع، در کنار مشکل کمبود آب، چالشی برای واحدهای صنعتی شده است.

وی با بیان اینکه نیروگاه‌های خورشیدی راهکاری برای رفع چالش برق شرکت‌های صنعتی است، افزود: علاوه بر نیروگاه‌هایی که در بخش‌های مختلف با مساعدت استانداری در حال تولید برق هستند، در شهرک‌های صنعتی نیز شرایطی فراهم شده تا نیروگاه‌ها و حتی شهرک‌های خورشیدی ایجاد شود تا از این طریق بتوانیم تا حدودی ناترازی برق را کاهش دهیم و یا رفع کنیم. 

سواری، در خصوص قطعی گاز صنایع استان، گفت: هر چند استان اصفهان شرایط خوبی از لحاظ ذخیره‌سازی گاز دارد، اما چون مسئولیت انتقال گاز به سراسر کشور را برعهده دارد، در مواقعی و به خصوص در فصل سرمای سال گاز مصرفی صنایع با محدودیت‌ها یا افت فشار مواجه خواهد شد که این سیاست باعث کاهش و یا توقف تولید می‌شود که تلاش کردیم با توجیه واحدهای صنعتی برای مدیریت مصرف برق و گاز و رعایت الگوی مصرف و افزایش بهره‌وری، چالش ناترازی انرژی را تا حدود زیادی کاهش دهیم.

ضرورت توجه به صنعت لجستیک در استان 

وی با اشاره به صنعتی بودن استان، گفت: در استان اصفهان  نزدیک به ۱۰۰ شهرک و ناحیه صنعتی مستقر است که این مراکز برای حدود ۲۰۰ هزار نفر  اشتغال‌زایی ایجاد کرده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان با انتقاد از کمبود امکانات لجستیکی، اظهار کرد: شرکت‌های تولیدی و صنعتی برای جابه‌جایی مواد اولیه و محصولات به بازارهای هدف داخلی و صادراتی و جابه‌جایی نیروی انسانی، نیاز به امکانات لجستیکی  اعم از وسایل حمل‌ونقل زمینی، هوایی و ریلی،  بارانداز و... دارند که  این  ظرفیت در حال حاضر در استان فراهم نیست.           

سواری، تصریح کرد: در سفر اخیر رئیس‌جمهور به استان اصفهان، مجوزهایی برای تجهیز و واردات خودرو و اتوبوس برقی داده شد تا شرکت‌های صنعتی بتوانند نوسازی حمل‌ونقل را انجام دهند، اما  در زمینه  امکانات حمل و جابه‌جایی مواد اولیه و بار تاکنون اقدامات اجرایی انجام نشده و نیاز است برای افزایش ظرفیت و امکانات لجستیکی تدابیری توسط مسئولین اندیشیده شود.

حرکت به سمت شهرک‌های تخصصی

سواری، با بیان اینکه تأسیس شهرک‌های تخصصی توجیه فنی و اقتصادی و ارزش‌افزوده بیشتری برای استان خواهد داشت، بیان کرد: تلاش کرده‌ایم به سمت بهره‌برداری شهرک‌های تخصصی حرکت کنیم، لذا در سال‌های اخیر بهره‌برداری از شهرک فراوری مواد معدنی، شهرک کیف، کفش و پوشاک، شهرک صنایع دارویی و همچنین شهرک شیمی پارک اصفهان پیش‌بینی‌ شده است که به‌عنوان پیشران‌های اقتصادی در استان فعالیت کنند.

راه‌اندازی سامانه الکترونیکی  پاسخگویی

مدیرعامل شهرک‌های صنعتی استان در رابطه پاسخگویی به تقاضاهای ارباب‌رجوع، گفت: با راه‌اندازی سامانه پاسخگویی الکترونیکی، بیش از ۹۰ درصد خدمات مورد نیاز متقاضیان به‌صورت غیرحضوری انجام می‌شود. این موضوع باعث شده سالیانه حدود ۵۰ هزار از مراجعات حضوری به سازمان کاهش یابد و متقاضیان بدون نیاز به مراجعه حضوری بتوانند خدمات مورد نیاز خود را از طریق سامانه الکترونیکی ثبت و پیگیری کنند.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید