تنش‌زدایی با ابزار گازرسانی | اتاق خبر
کد خبر: 54276
تاریخ انتشار: 28 بهمن 1392 - 10:15
دکتر محمدرضا خباز*

در برنامه پنجساله چهارم که دولت‌های نهم و دهم اجرای آن را برعهده داشت، باید دو پالایشگاه گاز اضافه می‌شد تا این دو پالایشگاه گاز بتواند نیازهای داخلی کشور را برطرف کند. به‌ویژه با سرمای استثنایی که در سال 86 به‌وجود آمد، یکی از وزرای دولت دهم به‌نام آقای نوذری تمام تلاش خود را به‌کار برد تا بتواند این مشکل را حل کند.

به‌نحوی که هفته‌ای یکبار مستقیما از عسلویه و روند اجرای کارها بازدید می‌کردند تا به این وسیله زیرمجموعه ذیربط به اهمیت کار بیشتر پی برده و احساس کنند که مساله جدی است.

ازآنجا که سیاست و روش دولت‌های نهم و دهم این بود که طی 8 سال، 4 وزیر نفت انتخاب کرد و اقدام به عزل آنان می‌کرد بنابراین اتفاقی که انتظارش می‌رفت و شرایطی که باید به‌وجود می‌آمد، محقق نشد و درنهایت آن دو پالایشگاه شکل نگرفت درصورتی که همه می‌دانند بهترین شرایط سرمایه‌گذاری به‌دلیل داشتن درآمدهای ارزی آن سال‌ها بود ولی بی‌ثباتی درمدیریت و عدم دلگرمی به کارهای ریسک‌پذیر باعث شد که این اتفاق نیفتد. امسال هم در اثر طولانی‌شدن سرمای شدید و افت فشار گاز در بعضی از شهرستان‌ها با کمبود گاز مواجه بودیم که مردم مناطق خراسان‌مرکزی، رضوی، کاشمر و خلیل‌آباد نیز از کمبود گاز رنج بردند. آنچه اتفاق افتاده اینکه دولت دهم به استناد برنامه پنجساله چهارم به وظیفه‌ قانونی خودش عمل نکرده است. از طرف دیگر باید کاری می‌کردند تا منابع مشترک که بین ما و کشورهای همسایه ماست و به‌وسیله آنها پرسرعت استفاده می‌شود و نمی‌توانیم به اندازه آنها ازاین منابع بهره‌برداری کنیم. با سرمایه‌گذاری ما نیز از این منابع استفاده کنیم.

رئیس‌جمهور نیز در جلسه مشترک بین دولت و مجلس یادآور شدند که آیا تجاوز به یک خاک و گرفتن قسمتی از خاک مهم است؟ طبیعی است که همه می‌گویند مهم است و در هشت سال دفاع مقدس عالی‌ترین جانفشانی‌ها را کردیم که یک وجب از خاک کشورمان را دراختیار دشمنان قرار ندهیم و آنچه گرفته بود را پس گرفتیم ولی میادین مشترک ما که کمتر از خاکمان نیست اگر مهم‌تر از خاک نباشد، به اندازه خاک ماست ولی سال‌هاست دراختیار کشورهای همسایه است که بعضا از آنها علیه سیاست‌های ما نیز استفاده می‌کنند.

از آنجا که با وجود دراختیار داشتن فرصت طلایی سالانه 200، 300 میلیارد دلار درآمدهای نفتی و غیرنفتی کار شایسته‌ای انجام نگرفت، دولت دکتر روحانی تمام تلاش خود را به‌کار می‌برد که با درآمد بسیار کم بتواند هر چه زودتر فازهای تکمیلی را نیز راه‌اندازی کند تا بعد از چندین سال ما نیز بتوانیم از منابع مشترکمان استفاده کنیم. بدیهی است اگر از این منابع مشترک درست استفاده کنیم، علاوه بر اینکه تامین گاز داخل کشور اتفاق خواهد افتاد و هیچ‌گونه دغدغه‌ای برای آینده در سرما نخواهیم داشت، می‌توانیم از بعد سیاسی و اقتصادی نیز درآمد فوق‌العاده‌ای کسب کنیم.

این درآمد هم به رشد و بالندگی کشور ما خواهد انجامید و هم از نظر سیاسی کشورهایی که منبع تامین انرژی‌شان از کشور ما باشد، طبیعتا نمی‌توانند با ما روش خصمانه‌ای داشته باشند. پس باید هرچه زودتر گاز ایران بتواند نیاز اروپا و کشورهای همسایه را مرتفع کند؛ یکی از کارهای بسیار اساسی که وزیر نفت بیشترین وقت خود را روی آن سرمایه‌گذاری می‌کند دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی و به‌ویژه حضور هیات فرانسوی در ایران که به برانگیخته شدن خشم استکبار جهانی انجامید، است که نشان‌دهنده به‌کارگیری تمام تلاش دولت تدبیر و امید است تا بتواند عقب‌افتادگی‌ها را جبران کند. از آنجا که ترکیه نیز نیمه اروپایی و همسایه غربی ماست و مشترکات فراوانی با این کشور داریم، طبیعتا گاز می‌تواند یکی از راه‌های برقراری صلح و دوستی مدام، بی‌وقفه و همیشگی بین ما باشد. ارتباط ما با کشورهای همسایه باید قوی‌تر از قبل باشد هرچند طبیعی به‌نظر می‌رسد که این ارتباط ممکن است براساس مصلحت و اقتدار اتفاق بیفتد. دولت نیز خوشبختانه دراین بخش قدم‌های موثری برداشته که امیدواریم بتوانیم با ارائه گاز به ترکیه زمینه موفقیت‌های آتی کشورمان را نیز فراهم کنیم.

* نماینده سابق مجلس

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید