کاهش رفتارهای هیجانی؛ با اجرای شیوه جدید عرضه اولیه | اتاق خبر
کد خبر: 62086
تاریخ انتشار: 30 اردیبهشت 1393 - 10:14

 

 

مدیرعامل کارگزاری حافظ روش جدید کشف قیمت عرضه‌های اولیه را به نفع بازار و فعالان بازار سرمایه دانست و گفت: این روش به کشف قیمت منصفانه تر کمک می کند.

ایسنا- محمد اقبال نیا با بیان مطلب فوق درباره دستورالعمل جدید عرضه‌های اولیه فرابورس اظهار کرد: مشابه این شیوه در دنیا استفاده شده و از آنجایی که یک روش منطقی تر برای کشف قیمت است، جلوی رفتارهای هیجانی و شتاب زده سهامداران را می‌گیرد.

وی افزود: مراحل تدوین و ابلاغ دستورالعمل به خوبی انجام گرفته اما باید در مرحله اجرایی نیز مکانیزم ها به درستی تعریف شود تا مانع ایجاد مشکل در روند معاملات شود.

اقبال نیا اظهار کرد: ورود این روش به معاملات، زمینه رفع مشکلات احتمالی و بهینه کردن آن را ایجاد می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه تأکید کرد: کشف قیمت بر اساس سازو کار جدید، منصفانه تر و عادلانه تر است.

بنا به اعلام پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، در شیوه جدید عرضه اولیه نمادهای فرابورسی در ابتدا عرضه کننده یک دامنه قیمتی با نوسان 20 درصدی را به بازار اعلام می کند و خریداران در این دامنه قیمتی، سفارش خود را می گذارند. به عبارتی در دوره زمانی که تحت عنوان ثبت سفارش ( یک جلسه معاملاتی) است، مشتریان در این دامنه می توانند سفارش خریدهای خود را بگذارند و در پایان وقت جلسه معاملات بر اساس وضعیت سفارش های وارده، عرضه کننده به قیمتی که معمولاً کمترین قیمت تعیین شده است و در اصل می‌تواند کل عرضه را به فروش برساند و امکان عرضه کل وجود دارد، عرضه اولیه انجام می‌گیرد.

 

 

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید