عدم استفاده واحد های تولیدی از تسهیلات تبصره 28 تا 6 ماه آینده | اتاق خبر
کد خبر: 6313
تاریخ انتشار: 4 مهر 1390 - 11:24
اتاق نیوز- بیش از یک ماه از ابلاغ آئین نامه بانک مرکزی مبنی بر بخشش جرایم و تقسیط بدهی های معوق تولید کنندگان و صنعتگران می گذرد. اما گویا اجرای این بخشنامه درعمل با مشکل مواجه شده تا آن جا صدای اعتراض فعالان بخش خصوصی بلند شده است.آن ها این عدم هماهنگی  بین بانک مرکزی و سیستم بانکی کشور را نشان از وجود آشفتگی در نظام بانکی کشور می دانند و خواهان اجرا بخشنامه ایی هستند که از سوی رئیس کل بانک مرکزی به بانک ها ابلاغ شده است.این عدم هماهنگی و آشفتگی فقط مختص تهران نیست و در دیگر استان ها  هم وضع به همین منوال است. کیوان کاشفی رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه  در گفتگو با خبرنگار اتاق نیوز  درخصوص اجرای این بخشنامه در کرمانشاه با بیان این که به ظاهر عزم محکمی برای اجرا کردن این بخشنامه در بانک ها وجود دارد؛اظهار داشت: بانک مرکزی با دادن اختیار به بانک ها آن ها را موظف به بخشش 6 درصدی جرایم  دیرکرد و نیز تقسیط بدهی های صنعتگران کرد. اما بانک ها در این خصوص سلیقه ایی عمل می کنند. وی با اشاره به  این که در این خصوص فراخوان زده ایم و تا کنون حدود 300نفر ثبت نام کرده اند؛خاطرنشان کرد:تقریبا تمام این 300 نفر صلاحیت لازم برای استفاده از تبصره  28 قانون بودجه را دارند؛اما متاسفانه با نک ها به دلایل متفاوت از زیر بار این قضیه شانه خالی می کنند. ابتدا دلیل آن ها این بود که بخش نامه ای ازسوی  بانک مرکزی به آن ها ابلاغ نشده است ودر خواست یک آیین نامه یا بخش نامه جدید داشتند؛اما بعد از این که شیوه نامه برایشان ارسال شد ؛گفتند این شیوه نامه جدید نیست.! وی افزود:اما باز هم پیگیری های خود را ادامه داده  و جلساتی با حضور معاون استانداری برگزار کردیم.در نهایت قرار بر این شد  تا پس از بررسی همه واحد ها ،واحد هایی را که  نیاز بیشتری دارند به بانک ها معرفی کنیم. وی دراین خصوص اضافه کرد: با وجود این ،به دلیل این که بانک ها اجباری در اجرای این بخشنامه ندارند؛رسیدن به نتیجه مطلوب سخت است  و بعید به نظر می  رسد؛ واحدهای تولید و صنعتی  بتوانند تا 6 ماه آینده از این تسهیلات استفاده کنند. رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه همچنین عنوان کرد:ما در خواست ها را بر اساس بانک ها تفکیک کرده ایم ودر همین هفته با حضور نماینده بانک ،نماینده استانداری و سایر دستگاه های اجرایی جلسه ایی ترتیب داده و در صورت توافق ،صورتجلسه برای هیات مدیره بانک عامل فرستاده می شود. البته بعضی بانک ها همکاری خوبی دارند .برای مثال بانک کشاورزی اعلام کرده است؛ به بدهی های زیر 100 میلیون رسیدگی خواهد کرد.اما بعضی بانک ها هم مشکل تراشی می کنند و مثلا می گویند متقاضی تقسیط بدهی باید وثیقه جدید پرداخت کند.بعضی از بانک ها هم بخش خدمات را شامل این تبصره نمی دانند. در مجموع نمی توان یک فرمول واحد را برای همه بخش ها تجویز کرد بلکه باید تک به تک و طی پروسه طولانی مدت به آن ها رسیدگی کرد.
کاشفی با اشاره به این که تا کنون تقسیطی صورت نگرفته است ؛گفت:هر چند توافقاتی در این زمینه صورت گرفته اما هنوز هیچ واحدی از تقسیط ها استفاده نکرده است.چنانچه بانک ها دراین خصوص با واحد های تولید همکاری کنند ؛بسیاری از مشکلات این واحد ها حل خواهد شد. بر اساس قوانین بانکی ما، واحد های تولید دارای معوقه ؛نمی توانند از بانک های دیگر تسهیلات دریافت کنند،اما در صورت تقسیط، واحد ها از حالت بحران خارج شده ومی توانند از بانک های دیگر تسهیلات بگیرند.
کاشفی  تصریح کرد: البته بنگاه های اقتصادی در این خصوص باید توجیه شوند و با انگیزه حل مشکل به این قضیه ورود پیدا کنند. هر چند ممکن است در پرداختن به این موضوع  کارهای غیر قانونی هم انجام شده باشد اما باید این را مد نظر داشت که بسیاری از بنگاه  های اقتصادی ما درشرایط نامطلوبی قرار دارند. همان طور که می دانید اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها اثرات سنگینی بر بخش تولیدی کشور وارد کرد و اکنون بسیاری از این واحد ها با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند که باید به آن ها کمک شود. منتظر ابلاغ شیوه نامه به بانک هاهستیم همچنین عبدالحکیم ریگی رئیس اتاق بازرگانی زاهدان هم در این خصوص به خبرنگار اتاق نیوز گفت:بعد از ابلاغ این نامه  از سوی بانک مرکزی به بانک ها  عده ایی از تولید کنندگان استان با مراجعه به  اتاق بازرگانی مشکلات خود را مطرح و درخواست استمهال بدهی های خود را عنوان کردند.بنابر این به منظور رفع مشکلات این قشر با ارسال نامه به ارگان های ذی ربط خواهان برگزار جلسه ایی در این زمینه  شده ایم و هنوز پیگیری ها در این خصوص ادامه دارد. وی درباره  نحوه همکاری بانک ها هم اظهار داشت:بانک ها از همکاری در این خصوص سر باز      می زند اما درآخرین نشست  اتاق ایران قرار شد  تا بانک مرکزی برای حل این مشکل شیوه نامه ایی را فراهم کند تا اتاق های بازرگانی و بانک ها بر اساس آن کار خود را پیگیری کنند. ریگی با بیان این که تا کنون 40 نفر از فعالان اقتصادی زاهدان درخواست های خود رابه اتاق  ارایه داده اند؛تصریح کرد: تا زمانی که شیوه نامه به دستمان برسد؛کار خاصی نمی توانیم انجام دهیم همان طور که گفتم بانک ها در این خصوص اظهار بی اطلاعی می کنند. وی خواستار نگاه حمایتی بانک ها شد و گفت: در شرایطی که کشور بحران های سخت اقتصادی را پشت سر می گذارد ؛نگاه حمایتی بانک ها  به بخش خصوصی  در نهایت رونق اقتصادی و شکوفایی کشور را در پی خواهد  داشت و انتظار ما از بانک ها این است که این فرصت را از بخش خصوصی نگیرند. انتهای پیام  
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید