امسال 20میلیارددلار نیاز داریم | اتاق خبر
کد خبر: 64795
تاریخ انتشار: 31 خرداد 1393 - 09:59

شرق: رییس مجلس و وزیر نفت از فاز 12 پارس‌جنوبی بازدید کردند. علی لاریجانی در نشست مشترکی با مدیران صنعت نفت گفت: در بودجه سال 93 تمهیدات خوبی برای کمک به فعالیت‌های وزارت نفت در نظر گرفته شد که از این امکان بتوانند پروژه‌ها را فعال کنند. او با انتقاد از روند اختصاص منابع به پیشرفت پروژه پارس‌جنوبی افزود: این بخش‌های نفتی افتخارآمیز است و با توجه به گزارش‌هایی که ارایه شد، در سال‌های گذشته کارها به اندازه کافی پیشرفت نکرده و تصمیماتی گرفته شد که پروژه‌ها پخش شدند و زمانبندی نادرستی داشتند، این انسان را نگران می‌کند و مایه تاسف است که با صرف 30میلیارددلار هنوز نتوانسته‌ایم از اکثر فازهای پارس‌جنوبی بهره‌برداری کنیم.

۲۰میلیارددلار برای توسعه پارس‌جنوبی

وزیر نفت هم در خلال این نشست گفت: امسال به 10میلیون‌دلار برای پارس‌جنوبی نیاز داریم و اگر فرصت امسال را از دست بدهیم در سال‌های بعد اثر خود را نشان می‌دهد. در حالی که ما باید تمام فازهای پارس‌جنوبی را حداکثر ظرف سه‌سال آینده تمام کنیم و این 17 فاز، باید برای ما سالانه 50میلیارددلار درآمد ایجاد کند. بیژن زنگنه افزود: در ۱۷ فاز متعارف پارس‌جنوبی تاکنون بیش از ۳۰میلیارددلار هزینه شده و برآورد می‌کنیم حدود ۲۰میلیارددلار دیگر نیاز داریم تا ظرف سه الی سه‌سال‌ونیم آینده تمام شود. او اضافه کرد: با اینکه تاکنون بیش از 30میلیارددلار هزینه شده، اما هنوز گازی به شبکه اضافه نشده است. البته مقدار کمی اواخر سال گذشته در فاز 15 اضافه شد، اما پیمانکاران قول دادند که در پایان امسال بیش از صدمیلیون‌مترمکعب را در فازهای 12، 15، 16، 17 و 18 تزریق کنیم.

وی با بیان اینکه فازهای پارس‌جنوبی را اولویت‌بندی کرده‌ایم، گفت: فازهای 12، 15، 16 ، 17 و 18 را به‌عنوان اولویت یک و 10 فاز دیگر را به‌عنوان اولویت دو در نظر گرفته‌ایم تا پروژه‌ها پیشرفت داشته باشند، اما این شبهه پیش آمد که ما برخی فازها را تعطیل کرده‌ایم در حالی که اینطور نیست چراکه قصد داشتیم امسال حداقل صدمیلیون‌مترمکعب گاز به شبکه تزریق کنیم به همین علت اولویت‌بندی کردیم.

وزیر نفت اضافه کرد: در حال حاضر نیز در تابستان کمبود گاز داریم در حالی که در این فصل باید ظرفیت اضافی را نیز شاهد باشیم و به این دلیل است که نیروگاه‌های ما نه‌تنها مایع مصرف می‌کنند بلکه هرروز ظرفیت بیشتری هم می‌خواهند. بنابراین باید با اولویت‌بندی گاز بیشتری تزریق کنیم تا در زمستان کمبود نداشته باشیم و در سال گذشته نیز در آخرین لحظه توانستیم تامین کنیم.  وی تصریح کرد: در کشور در طرح‌هایی که تا سال 84 از نظر مالی تامین شده بود یعنی همین 10 طرحی که در حال بهره‌برداری هستند، 300میلیون‌مترمکعب گاز برداشت می‌کنیم، اما در مقابل قطر بیش از 600میلیون‌مترمکعب برداشت می‌کند و بدتر آنکه تولید انباشته قطر بیش از 5/2 برابر ماست و ما باید در بخش گاز حتما این وضع را تغییر دهیم. بحث مدیریتی را تا جایی که می‌توانستیم برطرف کردیم، اما امسال با صدمیلیون‌مترمکعب مشکل ما حل نمی‌شود.

وزیر نفت با اشاره به فازهای 10گانه ابتدایی پارس‌جنوبی، گفت: تا سال 84 پنج فاز آن به مدار اضافه شده بود و فازهای 6، 7 و 8 نیز ساماندهی شده بود و نزدیک به 70درصد پیشرفت داشت و فاز 9 و 10 نیز 15درصد پیشرفت داشت، اما فازهایی که بعد از آن آغاز شده بود هیچ‌کدام به نتیجه نرسیده و دلیل آن هم یکی بحث مدیریتی و یکی هم بحث تامین مالی بوده که بعد از تحریم‌ها کار سخت‌تر شده است.  زنگنه با اشاره به مشکل منابع مالی، گفت: امسال به 10میلیون‌دلار برای پارس‌جنوبی نیاز داریم و اگر فرصت امسال را از دست بدهیم در سال‌های بعد اثر خود را نشان می‌دهد. در حالی که ما باید تمام فازهای پارس‌جنوبی را حداکثر ظرف سه‌سال آینده تمام کنیم و این 17 فاز، باید برای ما سالانه 50میلیارددلار درآمد ایجاد کند.  زنگنه خاطرنشان کرد: در حال حاضر 600واندی‌میلیون‌مترمکعب تولید گاز داریم که با اتمام این فازها تولید ما به هزارمیلیون‌مترمکعب می‌رسد و درواقع از نظر تولید از قطر جلو می‌زنیم و علاوه بر گاز مصرفی، اضافه نیز خواهیم داشت.

تولید ۷۲ درصد گاز کشور در عسلویه

در ادامه نشست، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: روزانه ۳۰۰میلیون‌مترمکعب گاز در میدان گازی پارس جنوبی تولید می‌شود که ۷۲درصد گاز مصرفی کشور را شامل می‌شود. علی‌اکبر شعبان‌پور با بیان اینکه پارس‌جنوبی بزرگ‌ترین میدان گازی جهان است اظهار کرد: این میدان گازی دارای 29 فاز گازی است که 16 فاز آن در سایت یک پارس در عسلویه شامل هشت پالایشگاه گازی و 13فاز دیگر شامل شش پالایشگاه در سایت دوم پارس در کنگان در حال اجراست.

ارزش تولیدات هر فاز پارس‌جنوبی 8/3میلیارددلار

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت‌ملی نفت ایران هم در این نشست گفت: ارزش تولیدات یک فاز استاندارد پارس‌جنوبی سالانه 8/3میلیارددلار است.  رکن‌الدین جوادی افزود: درآمدزایی مستقیم از محل توسعه میدان گازی پارس‌جنوبی تا پایان سال 92 بیش از 235میلیارددلار است.  وی با اشاره به تولید 12میلیاردمترمکعبی گاز در سال 81 از پارس‌جنوبی اضافه کرد: درسال گذشته (92) تولید سالانه از این میدان به 92میلیاردمترمکعب رسید و انتظار می‌رود تا پایان امسال این تولید به بیش از 100میلیاردمترمکعب برسد.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید