قالیباف: به خودم نمره 10 می‌دهم | اتاق خبر
کد خبر: 66222
تاریخ انتشار: 11 تیر 1393 - 21:35

اتاق نیوز - از آنجایی که با توسعه اقتصادی می‌توان به توسعه فرهنگی و اجتماعی رسید، پررنگ شدن حضور بخش خصوصی در توسعه شهری و اجتماعی اهمیت می یابد.

غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دیروز درنشست مشترکی که در راستای امضای تفاهم نامه همکاری برای توسعه شهری شهردار تهران برگزار شد گفت: اگر‌ ما به دنبال توسعه هستیم باید بگویم که توسعه اقتصادی بر توسعه فرهنگی و اجتماعی تاثیر گذاشته و رشد اقتصادی تمامی جوانب را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: توسعه اقتصادی تسهیل کننده حرکت رو به جلوی تمامی جوانب زندگی بشر از جمله مسائل فرهنگی و اجتماعی است.

شافعی با اشاره به این‌که تاثیر این موارد به حدی است که اگر روزی در کشور به توسعه اقتصادی مطلوب رسیدیم یقینا یکی از مشکلات شهرداری که حاشیه نشینی در اطراف شهرها است متفاوت از امروز می‌شود، اظهار کرد: تغییرات فرهنگی شهرداری و فعالیت آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

به گفته وی، نقش بازار در کارهای اجتماعی و فعالیت‌های فرهنگی از تاریخ بسیار کهنی برخوردار است و در موسسات نیکوکارانه همیشه ردپای فعالان بخش خصوصی دیده شده است.

شافعی با اشاره به این‌که حتی اتاق ایران در بین اعضای هیات نمایندگان خود برای نظم دادن به این فعالیت‌ها در درون خود انجمن نیکوکارانه‌ای را تشکیل داده است، بیان کرد: قالیباف نه یک عاقل صرف است نه یک عاشق صرف بلکه یک عاشق عاقل است.

رییس اتاق ایران در پایان با تاکید بر این‌که باید از ظرفیت‌های داخل استفاده کنیم نه این که آنچه داریم را از دیگران طلب کنیم گفت: لذا با کنار گذاشتن مسائل در کنار یکدیگر در می یابیم که توسعه شهری و بهبود فرهنگ واجتماع بدون در نظر گرفتن مسائل اقتصادی و حضور فعالان بخش خصوصی موثر نخواهد بود.

فاطمه دانشور عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و عضو شورای شهر تهران نیز دراین نشست با بیان این‌که تغییر رویکرد شهرداری تهران به توسعه شهری و اجتماعی بدون مشارکت بخش خصوصی امکان پذیر نیست گفت: در حال حاضر می خواهیم بنگاه‌ها و سازمان‌ها بر این مهم نظیر شهروندان تاثیرگذار شوند.

وی ادامه داد: چالش‌های اجتماعی که شهر تهران درگیر آن است می تواند با مشارکت اتاق بازرگانی برطرف شود.

دانشور در پایان با بیان این‌که بخش خصوصی باید با همکاری یکدیگر به سهم مشترک برای توسعه پایدار برسند گفت: قطعا قرار گرفتن این دو تشکل و سازمان درکنار یکدیگر می‌تواند در مسیر درست در توسعه اجتماعی قرار گرفت.

قالیباف: به خود نمره 10می‌دهم

از آنجایی که اگر تولید در کشوری نباشد دستیابی به استقلال نیز ممکن نیست باید تولید را تعریف کرده و با محور قرار دادن چهار اصل قدرت، ثروت، معرفت و منزلت به توسعه اجتماعی دست یابیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدباقر قالیباف شهردار تهران در نشست مشترک اتاق بازرگانی ایران و شهرداری تهران با تاکید بر این‌که کشوری که مولد نیست هرگز نمی تواند استقلال خود را حفظ کند گفت: ما باید بدانیم که تولید یعنی چه و چه چیزی را تولید می کنیم اما نکته قابل بیان این است که هر جامعه‌ای باید چهار محور تولید قدرت، ثروت، معرفت و منزلت را داشته باشد.

وی ادامه داد: باید بیان کرد که این چهار محور در کجا تولید می‌شود طبیعتا مکان تولید قدرت ، ثروت، معرفت و منزلت در مکان‌هایی است که انسان و محیط در آنجا به یکدیگر گره خورده اند.

قالیباف با تاکید بر این‌که هر چه این گره عمیق تر و دقیق‌تر شوند امکان تولید چهار محور قوت می یابد بیان کرد: مراکز جمعیتی، مرکز تولید قدرت، ثروت، معرفت و منزلت هستند و بدون شک منابع انسانی در این بین از همه مهمتر و موثرتر بوده و بدون آن تولید امکان پذیر نیست.

شهردار تهران ادامه داد: شهرهای بزرگ مهمترین مراکز تولید هستند البته اگر این شهرها در مدار درست خود قرار نگیرند به تولید فقر پرداخته که در نهایت ظلم ، فساد، تباهی و آدم کشی را به دنبال دارد.

به گفته وی ، اما اگر این شهرها در مدار درست قرار بگیرند به تولید قدرت ، ثروت، معرفت و منزلت منجر می‌شوند.

قالیباف با تاکید بر این‌که من بر این باور هستم که در کشور به توسعه پایدار نیازمندیم گفت: ولی در کشور ما فرهنگی حاکم است که دارای سابقه تاریخی بوده و باید بر لزوم تقویت همکاری مردم و دولت پافشاری شود.

شهردار تهران ادامه داد: با مذاکراتی که با دولت و مسوولین انجام شد به این نتیجه رسیدیم که انگیزه تولید باید بر پایه مردم و اقتصاد بازار انجام شود و مردم نیز این ظرفیت را داشته و هر دو با هم حرکت کنند وگرنه همان طور که نیم قرن می گوییم در حال توسعه هستیم نیم قرن آینده همچنان باید بگوییم ما کشوری درحال توسعه هستیم.

وی با بیان این‌که فرهنگ در جامعه ما مظلوم واقع شده است تصریح کرد: ما به آنچه هستیم افتخار نمی کنیم و نمره‌ای که به خود می دهیم 10 است ما هر کدام در گروه تنبل‌ها شاگرد اول هستیم.

قالیباف در ادامه افزود: کرایه‌های حمل ونقل عمومی برای اتوبوس‌ها که بین 400 تا 500 تومان است برای ما در حدود 1800 تومان تمام می‌شود.

به گفته شهردار تهران ، دو سوم اقتصاد در خدمات متمرکز و مابقی آن در صنعت و کشاورزی است بدیهی است که خدمات با محوریت بخش خصوصی توسعه می یابد.

وی در پایان با اشاره به این‌که هر چه به مرکز شهر در تهران نزدیک می شویم ارزش‌های قدرت ، ثروت، معرفت و منزلت بیشتر می شود گفت: ولی منطقه 12 منطقه اصلی هویتی ما در شهر تهران است و فرصت‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری در آن‌جا وجود دارد و ما باید این منطقه را به رسالت تاریخی خود برسانیم.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید