گام اول اجرایی شدن بسته حمایتی خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری است | اتاق خبر
کد خبر: 68069
تاریخ انتشار: 24 تیر 1393 - 22:45

اتاق نیوز - رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی ایران اولین گام برای اجرایی شدن بسته حمایتی دولت برای خروج غیرتورمی از رکود را فاصله گرفتن بانک‌ها از بنگاه‌داری دانست و گفت: برخی از این بانک‌ها روال و رویه‌شان بحران‌زا بوده است و تضمینی برای اجرای سیاست دولت وجود ندارد.

مسعود گل‌شیرازی  در گفت وگویی در مورد بسته حمایتی دولت برای خروج از رکود تورمی به این نکته اشاره کرد که این بسته به موضوع جدیدی اشاره نمی‌کند اما توجه به سرمایه‌گذاری و تأمین مالی بنگاه‌ها در این بسته پررنگ تر دیده شده است.

وی با بیان اینکه تأمین مالی بنگاه‌ها به بانک‌ها وابسته است، افزود: اتفاقی که طی چند سال گذشته افتاده آن است که ظهور و بروز شرکت‌های وابسته به بانک‌ها عملاً بانکها را از سیاست‌های پولی کشور دور کرده است؛ موضوعی که مکرراً توسط اتاق بازرگانی تذکر داده شده بود.

بانک‌ها رقیب بخش خصوصی در شرایطی نابرابر

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی ایران چالش اصلی بخش تولید را تأمین مالی توسط بانکها دانست و افزود: از اواخر سال 88 به این سمت بنگاه‌های بانک‌ها در شرایطی نابرابر تبدیل به رقیبی برای بخش تولید شده‌اند.

تضمینی برای اجرای سیاست‌های حمایتی دولت وجود ندارد

گل‌شیرازی گام اول اجرایی شدن بسته حمایتی دولت را خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری دانست و گفت: بخشنامه هفته گذشته رئیس کل بانک مرکزی بر این نکته تأکید دارد که بانک‌ها باید طی یک برنامه سه ساله از این وضعیت خارج شوند که نشانگر آن است که سیاستگذاران پولی کشور به این موضوع رسیده‌اند که بنگاه‌داری بانک‌ها مخل بنگاهداری در کشور شده است اما از آن طرف، برخی از این بانکها روال و رویه‌شان بحران‌زا بوده است و تضمینی برای اجرای سیاست دولت وجود ندارد.

 

120 شرکت زیرمجموعه یک بانک/ بنگاه‌های کوچک از بانک‌ها چیزی عایدشان نمی‌شود

وی افزود: الان یک بانک بیش از 120 شرکت در نسل اول و دوم برای خود ایجاد کرده و بنگاه‌های کوچک و متوسط عملاً در این رقابت برای تأمین مالی چیزی عایدشان نمی‌شود. در عین حال، نظارت بانک مرکزی باید سازمان‌یافته باشد تا اگر بانکها تخلف کردند، تضمینی برای برخورد وجود داشته باشد، نه آنکه فعالان اقتصادی به روال سال‌های گذشته مانند توپ بین بانک مرکزی و بانک عامل پاسکاری شوند تا جایی که برخی فعالان اقتصادی همچنان بر سر نرخ تسویه‌حساب تسهیلات ارزی با همین بانکها دارای اختلاف هستند و کسی از حقوق‌شان دفاع نمی‌کند. اگر دنبال رونق هستیم باید به فعال اقتصادی این اطمینان را بدهیم که از او حمایت خواهیم کرد.

سهم خواهی بانک‌ها در عرصه سرمایه گذاری

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران همچنین به این نکته اشاره کرد که رخنه‌های بانک‌ها حتی در سرمایه‌گذاری هم مشاهده می‌شود و عملاً شاهد سهم‌خواهی بانکها در عرصه سرمایه‌گذاری شده‌ایم که در میان‌مدت و بلندمدت سرمایه‌گذاری کشور را تهدید می‌کند.

 

صدور بخشنامه‌های متناقض در برابرسیاست‌های حمایتی دولت

وی بخشنامه اخیر بانک مرکزی در مورد افزایش نسبت مالکانه بانکها جهت اعطای تسهیلات به 25 درصد را ناقض سیاست‌های اخیر دولت دانست و گفت: هنوز چند روزی از اعلام بسته سیاستی دولت برای خروج از رکود تورمی نگذشته که نهادها بخشنامه و دستورالعمل‌های مغایر با این بسته صادر می‌کنند و ای کاش دولت در تدوین اینگونه بسته‌ها نظر مشورتی بخش خصوصی را هم بگیرد.

 

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید