تحلیل بازرگانان از تجارت بهاره ایران | اتاق خبر
کد خبر: 68572
تاریخ انتشار: 29 تیر 1393 - 17:53

اتاق نیوز - در نشست کمیسیون تجارت اتاق تهران از آخرین وضعیت تجارت خارجی ایران در سه ماه نخست امسال رونمایی شد و علاوه بر آن فعالان اقتصادی نسبت به مشکلات پیش آمده در مرزهای تجاری شرقی و غربی کشور و ترافیک خروج کالاها از این مناطق ابراز نگرانی کردند.

در نشست این هفته کمیسیون تجارت محمود بهشتیان مشاور رییس کل گمرک ایران از تراکم غیرعادی کامیون ها در مرزهای شرقی و غربی کشور خبر داد. به گفته وی، در مرز ماهور که راه ارتباط تجاری ایران با افغانستان است به دلیل آنکه افغان ها محموله های نفتی ایران را رد کرده اند، حجم توقف و ترافیک کامیون های حمل مواد نفتی به طور چشمیگری افزایش یافته که ماندگاری آن به نفع تجارت کشور نیست.

بهشتیان افزود: مدتی است که مقامات گمرکی افغانستان مدعی شده اند که گازوئیل ارسالی از ایران به این کشور، زیر استانداردهای لازم است و از این رو به این بهانه اجازه ترخیص کامیون های حامل مواد نفتی را نمی دهند.

به گزارش اتاق تهران ، او همچنین از توقف عبور و مرور در مرز بازرگان، یکی از مرزهای تجاری غرب ایران خبر داد و گفت: مرز بازرگان نیز از هر دو طرف به فاصله 20 کیلومتر بسته است به این دلیل که گمرک کشور ترکیه اجازه ترخیص کامیون های حامل کالاهای چینی که از ایران ترانزیت شده است را نمی دهد.

به گفته بهشتیان، مرزهای زاخو و ابراهیم خان که دروازه عبوری کالاها بین دو کشور ترکیه و عراق است، به دلیل مسائل امنیتی و تحرکات اخیر داعش در عراق، بسته شده و حجم ترافیک بالایی از کامیون در این دو مرز نیز دیده می شود.

 

افزایش تعرفه ها از سوی ترکیه

محمد مروج از اعضای انجمن نساجی ایران نیز در این نشست، از اقدام اخیر دولت ترکیه در افزایش 22 درصدی تعرفه واردات الیاف پلی استر از ایران خبر داد. به گفته وی، این اقدام ترکیه منجر به کاهش شدید صادرات این ماده اولیه در صنعت نساجی خواهد شد.

در همین زمینه، رییس کمیسیون تجارت از ارسال نامه و درخواست فعالان اقتصادی به گمرک ایران و سازمان توسعه تجارت برای بررسی این مشکل و رایزنی با مقامات ترکیه خبر داد.

آیا دولت نرخ ارز آزاد را رسمی می‌داند؟

مجیدرضا حریری نایب رییس کمیسیون تجارت نیز به اتفاقات اخیر بازار خودرو و مواجهه شورای رقابت و خودروسازان اشاره کرد و خواستار موضع گیری اتاق بازرگانی در این زمینه شد.

به گفته وی، اتفاقات اخیر منجر به آشفتگی در بازار خودرو شده است و دو نهاد و دستگاه دولتی نیز به این آشفتگی دامن زده اند. اشاره حریری به شورای رقابت و کارخانه های خودروسازی است که به گفته وی هر دو این دستگاه ها دولتی هستند.

حریری در بخش دیگری از سخنانش به بخشنامه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر فروش محصولات پتروشیمی در بورس به نرخ ارز آزاد اشاره کرد و گفت: این اقدام دولت را می توان در این راستا تحلیل کرد که دولت یازدهم، نرخ ارز آزاد را به عنوان نرخ رسمی قبول دارد. وی با بیان اینکه خواسته فعالان اقتصادی، تک نرخی شدن ارز است افزود: انتظار بخش خصوصی این است که مبنا شدن ارز به نرخ آزاد تنها برای برخی کالاها استثنا نباشد و به تمام تصمیم گیری ها اقتصادی نیز تعمیم داده شود.

 

تصویب نظام‌نامه اعطای تسهیلات صندوق توسعه ملی

محمدرضا شجاع الدینی عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی که عضو دولتی کمیسیون تجارت اتاق تهران نیز است، در این نشست از ملغی شدن تفویض برخی اختیارات هیات امناء صندوق توسعه ملی به هیات عامل این صندوق خبر داد. به گفته وی، در دولت گذشته برخی از اختیارات هیات امناء به هیات عامل تفویض شده بود که با تصمیمات اخیر، این حکم ملغی شده است و از این رو، هیات امناء در دوره جدید اختیارات بیشتری خواهد داشت.

شجاع الدینی همچنین از تصویب نظام نامه اعطای تسهیلات ارزی و ریالی و تعیین اولویت های تخصیص اعتبارات در صندوق توسعه ملی خبر داد.

وی در عین حال اعلام کرد که صندوق توسعه ملی سرانجام موفق به امضای قرارداد با 19 بانک عامل برای اعطای تسهیلات ریالی به متقاضیان شده است.

 

درخواست برای واگذاری غرفه اکسپوی میلان

اسدالله عسگراولادی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه مراحل واگذاری و تکمیل غرفه ایران در اکسپوی 2015 میلان در دست اجرا است، از آمادگی بخش خصوصی برای در اختیار گرفتن بخش بازرگانی این غرفه خبر داد و خواستار آن شد تا کمیسیون تجارت اتاق تهران طی نامه ای رسمی به سازمان توسعه تجارت و شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران به عنوان متولیان حضور ایران در اکسپوی میلان، این تقاضا و آمادگی را اعلام کند.

 

انتقاد از شورای رقابت

رییس کمیسیون تجارت نیز با اشاره به بخشنامه اخیر وزارت صنعت،معدن و تجارت و حواشی که این بخشنامه به همراه داشته، گفت: واحدهای تولیدکننده پتروشیمی در حالی مواد اولیه را با نرخ ارز دولتی خریداری می کنند که محصولات خود را به نرخ ارز آزاد در بازار می فروشند که این ظلم به صنایع پایین دستی پتروشیمی است. وی افزود: فعالان اقتصادی و بخش خصوصی به طور جد خواستار بازنگری و تجدیدنظر دولت و در عین حال لغو این بخشنامه هستند.

بهرامی ارض اقدس در بخش دیگری از سخنانش به موضوع خودرو و حواشی پیش آمده در بازار این صنعت اشاره کرد و با بیان اینکه شورای رقابت باید از دست دولت خارج و تصمیم گیران آن از بخش خصوصی باشند، اضافه کرد: رییس جمهور نیز معتقد است که خودروهای داخلی که پس از 30 سال حمایت های دولتی به دست مصرف کنندگان می رسد در شأن مردم ایران نیست.

 

گزارشی از عملکرد تجارت خارجی در بهار 93

در ادامه این نشست، بررسی عملکرد سه ماهه تجارت خارجی کشور در دستورکار فعالان اقتصادی و بازرگانان قرار گرفت.

محمود بهشتیان با در دست داشتن آخرین آمار صادرات و واردات بهار امسال، حجم صادرات غیرنفتی کشور طی این مدت را 25.5 میلیون تن و به ارزش حدود 11.5 میلیارد دلار اعلام کرد. به گفته وی، این میزان از لحاظ وزنی 16.67 درصد افزایش و از حیث ارزش با 20 درصد رشد نسبت به مدت سه ماه نخست سال گذشته مواجه بوده است.

مشاور رییس کل گمرک ایران به ترکیب عمده ترین محصولات صادراتی طی این مدت نیز اشاره کرد و افزود: مهم ترین کالاهای صادراتی ایران در سه ماهه نخست امسال میعانات گازی به وزن 5.7 میلیون تن و ارزش 3 میلیارد و 700 میلیون دلار بوده است. به گفته وی، میعانات گازی به تنهایی 32 درصد ارزش صادرات غیرنفتی ایران را طی این مدت دارا بوده است.

وی تصریح کرد که صادرات میعانات گازی در سه ماه نخست امسال از حیث وزنی 140 درصد و از لحاظ ارزشی 78 درصد در مقایسه با مدت سه ماهه نخست سال گذشته رشد داشته است.

او در عین حال دومین محصول عمده صادراتی ایران را محصولات پتروشیمی اعلام کرد که حجم وزنی صادرات این محصولات طی مدت سه ماه اخیر به میزان 3 میلیون و 824 هزار تن و به ارزش 3 میلیارد و 67 میلیون دلار بوده است.

بنابراین، طبق آمار اعلام شده از سوی گمرک ایران، از 11.5 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی ایران طی بهار امسال نزدیک به 7 میلیارد دلار آن شامل صادرات میعانات گازی و محصولات پتروشیمی بوده است.

چین، عراق، امارات، هند و ترکیه مهم ترین کشورهای بازار صادراتی ایران طی مدت سه ماه اخیر امسال بوده است.

در بخش واردات نیز آنگونه که مشاور رییس کل گمرک ایران اعلام کرد، عمده ترین کالاهای وارداتی شامل گندم به ارزش 751 میلیون دلار، وسایل نقلیه با موتور پیستونی و حجم 1000 تا 1500 سی سی به ارزش 433 میلیون دلار، برنج به ارزش 371 میلیون دلار، ذرت به ارزش 374 میلیون دلار و کنجاله سویا به ارزش 291 میلیون دلار بوده است.

به این ترتیب، طی بهار امسال حجم عمده کالاهای وارداتی ایران شامل محصولات خوراکی و مواد غذایی بوده است.

بهشتیان ارزش واردات ایران طی این مدت را 12 میلیارد و 600 میلیون دلار اعلام کرد که به گفته وی این میزان شامل واردات خودرو نمی شود.

عمده ترین کشورهای واردکننده کالا به ایران نیز طی این مدت امارات، چین، هند، ترکیه و کره جنوبی بوده است.

 

از تخفیف در واردات خودرو تا افزایش واردات پوشاک

مشاور رییس کل گمرک ایران در بخش دیگری از سخنان خود به بخشنامه ای اشاره کرد که دست کم یک ماه و نیم پیش به تصویب هیات دولت رسیده و طی آن واردات خودرو از مناطق آزاد مشمول تخفیف شده است.

اسدالله عسگراولادی نیز در تحلیل تجارت خارجی کشور، تصریح کرد که کشور امارات جزو هفت کشور بازار صادراتی ایران نباید محسوب شود چرا که کالاهایی که از ایران به مقصد این کشور صادر می شود در این کشور مصرف نشده و به کشورهای دیگر صادرات مجدد می شود.

وی عنوان کرد که دولت امارات اصرار دارد که در ری اکسپورت ( صادرات مجدد) کالاهای ایرانی پروانه صادراتی حتما به نام امارات باشد. عسگراولادی همچنین خبر داد که کشور ترکیه نیز به تازگی روال کشور امارات را برای کالاهای صادراتی ایران در پیش گرفته و این کشور نیز محصولات وارد شده از ایران را به نام کشور ترکیه به سایر بازارها صادر می کند.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران نیز در این نشست از رکود در بازار پوشاک کشور خبر داد و گفت: این رکود به دلیل افزایش قیمت ها و تضعیف واحدهای تولیدکننده به وجود آمده و از این رو، واردات در این حوزه به شکل فزاینده ای توجیه پذیر شده است. به گفته مهدی یکتا، اختلاف ارز مبادله‌ای و بازار آزاد در پیدایش رکود و در عین حال افزایش واردات پوشاک نقش داشته است.

وی همچنین به موضوع قاچاق پوشاک اشاره کرد و گفت: به تازگی بخش نساجی وزارت صنعت، معدن و تجارت بحث منفک کردن موضوع تعرفه ها با پدیده قاچاق را دنبال کرده و مسولان این بخش معتقد هستند که افزایش یا کاهش تعرفه ها نباید با قاچاق ارتباطی داشته باشد.

 

آمادگی برای برگزاری همایش صادرات

بخش پایانی نشست کمیسیون تجارت اتاق تهران به بررسی آخرین تصمیمات اتخاذ شده پیرامون برگزاری همایش صادرات غیرنفتی که قرار است اواخر مرداد ماه جاری توسط اتاق بازرگانی تهران برپا شود اختصاص پیدا کرد.

تاریخ پیشنهادی اتاق تهران برای برپایی این گردهمایی که از آن به عنوان یکی از برزگترین همایش های صادراتی کشور یاد می شود، 27 مرداد ماه جاری است در حالی که تاریخ قطعی منوط به موافقت سازمان توسعه تجارت شده است. به گفته رییس کمیسیون تجارت اتاق تهران، این همایش با حضور مقامات دولتی، فعالان اقتصادی و بخش خصوصی،صاحب نظران و کارشناسان اقتصادی با حضور برافراشته نگاه داشتن پرچم صادرات غیرنفتی در ایران برگزار می شود.

 

 

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید