تعادل عرضه و تقاضا در بورس تهران | اتاق خبر
کد خبر: 68724
تاریخ انتشار: 30 تیر 1393 - 13:44
   
در بازار امروز بورس تهران شاخص کل بورس به روند صعودی خود ادامه داد و عرضه و تقاضا در بازار متعادل شد.

ایسنا- بورس اوراق بهادار تهران امروز نیز به روند متعادل خود ادامه داد و با رشد 142 واحدی شاخص مواجه شد و به کانال 73 هزار و 890 واحد رسید.به این ترتیب بازار سرمایه به دلیل حمایت صورت‌گرفته، در کف بودن قیمت‌ها، نزدیک شدن به پایان ماه مبارک رمضان و نیز برگزاری مجامع بورس توانست از رشد برخوردار شده و با تعادل به کار خود پایان دهد.

در بازار امروز روند عرضه و تقاضا متعادل بود و شرکتهای اندکی در رشد شاخص تاثیر گذاشتند به طوری که شرکتهای هلدینگ خلیج فارس،پتروشیمی فناوران و صندوق بازنشستگی موجبات رشد شاخص را فراهم کردند این در حالی بود که وزنه منفی شرکتهای مطرحی چون نفت و گاز پارسیان،غدیر،سرمایه گذاری سایپا،تاپیکو،ایران خودرو دیزل،گروه بهمن و پارس خودرو بیشتر بود و مانع از رشد بیشتر شاخص بورس شد.

این در حالی است که در بازار امروز محصولات شیمیایی، مواد دارویی و مخابرات از شرکتهای تاثیر گذار در شاخص بورس بودند.

در بازار امروز همچنین نمادهای وابسته به گروه خودرو با فشار فروش روبرو شده و نمادهای بسیاری از گروه خودرو به قعر جدول نزدیک شدند اما در پایان معاملات صف های فروش گروه خودرو جمع آوری شده اما نمادهای گروه کماکان قیمت منفی دارند.

همچنین در بازار روز دوشنبه شرکتهای گروه صنعتی بارز، توسعه صنایع بهشهر و سرمایه گذاری ساختمان ایران از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شده و لیزینگ رایان سایپا و فولاد امیرکبیر کاشان بیشترین تقاضای فروش را از آن خود کردند.

در بازار امروز میزان خرید و فروش حقیقی‌ها تقریبا متعادل بود به طوری که در بازار امروز سرمایه‌گذاران حقیقی از صنایعی چون حمل و نقل، ساخت محصولات فلزی و سرمایه‌گذاری خارج شده و به صنایعی چون محصولات دارویی، فلزات اساسی و فرآورده های نفتی وارد شدند.

علاوه بر این سرمایه گذاران حقیقی 280 هزار و 922 میلیون سهم خریداری کرده و در مقابل 287 هزار و 368 میلیون سهم فروختند؛در مقابل سرمایه گذاران حقوقی نیز118 هزار و 346 میلیون سهم خریداری کرده و در مقابل 111 هزار و 900 میلیون سهم فروختند.

در مجموع در بازار امروز حجم معاملات کاهش یافت و تنها 117 میلیو ن سهم به ارزش 46 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت و ارزش بازار سرمایه به 345 هزار میلیارد تومان رسید.

 
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید