تجار ایرانی 15میلیون دلار از ترکمنستان طلبکارند | اتاق خبر
کد خبر: 72724
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1393 - 09:03

اتاق نیوز - مسوول پیگیری مطالبات صادرکنندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و تجارت ایران و رییس اتاق خراسان شمالی گفت: تجار کشورمان بابت صدور کالا و خدمات به ترکمنستان 15 میلیون دلار مطالبات معوقه دارند.

محمد صمدی درگفت وگویی اظهارکرد: بیشترین مطالبات صادرکنندگان ایرانی از شرکت و موسسات غیردولتی و تجار ترکمنستانی است که با گذشت چندین سال هنوز وصول نشده است.

وی اضافه کرد: در مجموع 137 تاجر فعال در حوزه صادرات ایران از تجار و موسسات غیردولتی و دولتی این کشور مطالبات معوقه دارند.

عضو اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و تجارت و کشاورزی ایران گفت: از طریق وزارت امور خارجه ایران و اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و تجارت کشورمان، پیگیری هایی از طریق سفارتخانه ایران در ترکمنستان و سفارت این کشور در ایران برای دریافت مطالبات صورت گرفته است.

به گفته وی یک سوم از مطالبات تجار ایرانی از ترکمنستان مربوط به تجار استان خراسان شمالی است.

صمدی ابراز امیدواری کرد: با رایزنی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مطالبات تجار ایرانی هر چه زودتر نقد شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن، تجارت و کشاورزی خراسان شمالی گفت: در نشست میزترکمنستان در استان نیز مطالبات تجار ایرانی پیگیری می شود.

صمدی میزان صادرات خراسان شمالی به ترکمنستان را حدود 50 میلیون دلار در سال اعلام کرد که 30 درصد مجموع صادرات استان به این کشور است.

به گفته وی در سال های اخیر با سفر تجار خراسان شمالی به هندوستان، صادرات تجار این استان به این کشور رشد یافته و از 20 درصد سال های قبل به حدود 50 درصد در چهار ماه نخست امسال رسیده است.

وی برخی سخت گیری ها از سوی دولت ترکمنستان را عامل اصلی در کاهش مبادلات تجاری استان خراسان شمالی به این کشور دانست.

 *بازارچه مرزی پرسه سو در کما

رییس اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن وتجارت و کشاورزی استان خراسان شمالی گفت: با وجود رایزنی وزارت امور خارجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان بازگشایی بازارچه پرسه سو در استان خراسان شمالی با ترکمنستان منتفی است.

صمدی افزود: کشور ترکمنستان با ایجاد بازارچه جدید در مرز ایران مخالفت کرده و چهار بازارچه فعلی در مرز ایران و ترکمنستان را برای مبادلات تجاری با کشورشان کافی می داند.

وی اضافه کرد: اگرچه رایزنی برای بازگشایی بازارچه پرسه سو از سوی سفارت ترکمنستان در تهران در حال انجام است، ولی به نظر می رسد وزرای خارجه و بازرگانی ترکمنستان نیز تصمیم گیرنده اصلی پیرامون این بازارچه نیستند.

نمایشگاه اختصاصی ایران در ترکمنستان اواخر بهمن ماه سال جاری به مدیریت اتاق بازرگانی این استان برگزار می شود.

محمد صمدی افزود: مدیریت این نمایشگاه پس از یکسال باردیگر با پیگیری مسوولان استانی به استان خراسان شمالی واگذار شده است.

به گفته وی دراین نمایشگاه تمام تجار ایرانی می توانند با دریافت غرفه حضور فعال داشته و کالاهای خود را به فروش برسانند.

 جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان حدود یکهزارو 200کیلومتر مرز زمینی و آبی با یکدیگر دارند که از این میزان 300کیلومتر در استان خراسان شمالی است.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید