قاچاق گسترده تلویزیون‌های دارای گیرنده ماهواره | اتاق خبر
کد خبر: 75182
تاریخ انتشار: 8 شهریور 1393 - 16:58

اتاق نیوز- رئیس اتحادیه لوازم خانگی با اشاره به قاچاق تلویزیون‌های دارای گیرنده ماهواره در بازارهای مرزی گفت: تولیدکنندگان داخلی طبق قانون می‌توانند فقط تلویزیون تولید کنند و قاچاق تلویزیون‌های دارای رسیور تولید داخل را تهدید می‌کند.

محمد طحان‌پور در نشست خبری سومین نمایشگاه عرضه لوازم خانگی خاطرنشان کرد: برای ارائه کالاهایی با برند معتبر و قیمت مناسب امسال برای سومین‌بار نمایشگاهی در جنوب مصلی برپا کرده‌ایم که 60 برند داخلی و 40 برند خارجی در آن شرکت می‌کنند.

وی گفت: از ورود برندهای بی‌کیفیت به نمایشگاه جلوگیری کرده‌ایم تا مردم بتوانند با خیال آسوده و اعتماد و همچنین تخفیف 5 تا 10 درصدی کالای خود را تهیه کنند.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی با اشاره به اینکه در سال 91 به دلیل مسائل اقتصادی که به وقوع پیوست در بازار التهاب ایجاد شد،تصریح کرد: سال 91 بدترین سال اقتصادی بود که با تغییر نرخ ارز نوسان قیمت به شدت مشاهده می‌شد و فروشندگان، واردکنندگان و حتی مردم از خرید کالا یا فروش پشیمان می‌شدند چراکه فروشنده کالا توانایی جایگزینی کالای فروخته شده را با قیمت بسیار بالاتر را نداشت و خریدار هم به دلیل آنکه نیازهای چند سال خود را تهیه نکرده پشیمان می‌شد.

طحان‌پور برندسازی تولیدات داخلی را نقطه ضعف تولید داخل دانست و افزود: باور غلطی بین مردم ایجاد شده که برندهای خارجی با کیفیت‌ترند در حالی که 90 درصد همین برندها با مشارکت کارخانه‌های داخل مونتاژ و تولید می‌شود و تا 2 سال آینده دانش فنی و تکنولوژی برندهای معتبر پرفروش خارجی را به طور کامل در داخل به دست می‌گیریم.

وی به این نکته اشاره کرد که برای واردات لوازم خانگی دولت باید تایید اتحادیه مربوطه را نیز جزو مراحل خود قرار دهد تا افراد این صنف وارد کار شوند، در عین حال اتحادیه بازار را رصد کرده و میزان عرضه و تقاضا متوازن باشد چراکه اکنون میزان عرضه بسیار بیشتر از تقاضا است. یک دلیل آن هم آرامش موجود در بازار است و مردم به اندازه نیاز مصرف خرید می‌کنند.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی همچنین با انتقاد از اجرای نصف و نیمه طرح شبنم گفت: اگرچه این طرح، طرح خوبی بود اما بد اجرا شد تا حدی که بارکدها به صورت فله‌ای چاپ می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: قاچاق بیشتر در کالاهای ریز لوازم خانگی اتفاق می‌افتد و در کنار آن افراد به اسم خانواده، کالا از بازارچه‌های مرزی برای فروش در واحدهای صنفی می‌خرند.

طحان‌پور همچنین با بیان اینکه قاچاق کولرگازی افزایش یافته است، افزود: از طرف دیگر در بازارچه‌های مرزی تلویزیون‌هایی که رسیور ماهواره در آنها تعبیه شده فروخته و در داخل توزیع می‌شود که دولت باید با ارائه راهکارهای مناسب جلوی چنین موضوعی را بگیرد چراکه علاوه بر مسائل خلاف قانون تهدیدی برای تلویزیون تولید داخل نیز محسوب می‌شود و طبق قانون و مصوبه مجلس تولیدکنندگان داخلی تنها تلویزیون تولید می‌کنند در صورتی که امکان و تکنولوژی ساخت آن فراهم است.

سومین نمایشگاه لوازم خانگی از 11 تا 14 شهریورماه در ضلع جنوب نمایشگاه مصلای تهران برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید