رایزنی برای مجاز شدن شرکت‌های کوچک در استفاده از اوراق صکوک | اتاق خبر
کد خبر: 76212
تاریخ انتشار: 12 شهریور 1393 - 18:19

اتاق نیوز- عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت:‌ یکی از نقص‌های اوراق صکوک این است که شرکت‌های کوچک و متوسط نمی‌توانند از این طریق تامین سرمایه کنند و فقط این شیوه برای شرکت‌هایی است که سرمایه بیش از 20 میلیارد تومان لازم داشته باشند که در حال رایزنی با شرکت فرابورس هستیم تا بتوانیم راهی برای استفاده واحد‌های کوچک و متوسط از این اوراق ایجاد کنیم.

مهدی رییس‌زاده در گفت‌وگویی به بررسی فرآیند استفاده از اوراق صکوک پرداخت و گفت: این ابزار حدود دو سال است که از سوی تعدادی از شرکت‌ها استفاده می‌شود و مزیت استفاده از اوراق صکوک برای تامین سرمایه این است که تحت تاثیر نوسانات بازار و نرخ تورم نیست.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین بحث‌هایی که برای این اوراق مطرح می‌شود ضامن اوراق است. کسانی که از این اوراق استفاده می‌کنند باید مطمئن باشند سودشان را در سررسید دریافت می‌کنند و از طرف دیگر پس از چهار سال اصل پول بازگشت داده می‌شود به همین دلیل یک بانک یا موسسه اعتباری باید ضامن این اوراق باشد.

رییس زاده افزود: در لایحه یک فوریتی خروج از رکود که دولت به مجلس داده یکی از بند‌هایی که قرار است مورد اصلاح قرار بگیرد همین مورد است. اگر نظام رتبه‌بندی شرکت‌ها برقرار شود این مشکل نیز حل می‌شود و بدون ضامن می‌توان از این اوراق استفاده کرد.

به گزارش ایسنا ، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: مزیت این اوراق این است که برخلاف وام‌های سیستم بانکی هزینه‌های جنبی ندارد و به اصل پولی که باید بازپرداخت شود هزینه‌ الحاقی افزوده نمی‌شود و تابع نوسانات بازار و نرخ تورم نیست.

 

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید