انتقاد یک عضو اتاق بازرگانی از جایگاه ایران در فضای مجازی | اتاق خبر
کد خبر: 76539
تاریخ انتشار: 15 شهریور 1393 - 17:29

اتاق نیوز - نایب رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: درصد بهره‌برداری ما در زمینه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال به حداقل بهره برداری بسیاری از کشورهای دنیا هم نمی‌رسد و حقیقتا در فضای مجازی اقتصادی که در دنیا اتفاق افتاده جایگاه چندانی نداریم که نشان دهنده جای خالی بخش خصوصی است.

محسن جلال‌پور در مراسم  افتتاح دومین نمایشگاه بین المللی فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال گفت: این نمایشگاه حاصل یک تعامل سه جانبه است و برگزاری نمایشگاه و واگذاری آن به بخش خصوصی می‌تواند اتفاق مبارکی باشد.

جلال‌پور ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط تنگاتنگی که با اتاق بازرگانی داشته سبب شده است دومین نمایشگاه با حضور بخش خصوصی پررنگ‌تر از گذشته برگزار شود. وزیر ارشاد با امضای این تفاهم جدیت این حوزه را به واگذاری نمایشگاه به بخش خصوصی می‌رساند.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران درباره فعال‌تر شدن تشکل‌های خصوصی در این نمایشگاه گفت: شاید این نقصی که در کشور طی سال‌های گذشته در زمینه اقتصاد و فرهنگ وجود داشته همین امر است که ما عقب هستیم و امیدواریم با این اقدام روند رو به جلویی داشته باشیم.

وی افزود: در دهه‌های گذشته بیشتر دولت متولی این برگزاری بوده و هیچگاه واگذاری نمایشگاه به بخش خصوصی اتفاق نیفتاده است و این نشانگر این بود که در بخش اقتصاد و فرهنگ حرکتی را نبینیم و فقط آن چیزی که می‌توان برداشت کرد بیش از این جرقه‌ای بیش نبوده است. کاری که فیلمسازان ما می‌کنند و خودشان شخصا وارد کار می‌شوند. اما چه صادراتی بهتر و چه فناوری در عرصه اقتصاد آوردن بهتر از اینکه کمتر از سه میلیون دلار هزینه کنید و بیش از چند صد میلیون دلار برگشت ارز داشته باشید.

جلال‌پور با اشاره به جدیت دولت یازدهم و وزارت ارشاد نسبت به پرداختن به این مقوله اظهار کرد: واگذاری این نمایشگاه به بخش خصوصی نوید بخش روزهای آینده است که می‌تواند حرکت جدیدی در این عرصه به وجود آورد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران همچنین با اشاره به این اقدام دولت مطرح کرد: حضور بخش خصوصی و فعالان بخش خصوصی در زمینه آنچه توانایی دارند جدی گرفته نشده است. از جمله‌ی آن واگذاری همین نمایشگاه است که امروز دولت یازدهم و وزارت ارشاد جدی به این امر پرداخته‌اند.

جلال‌ پور با اعتقاد بر اینکه در بخش فضای مجازی و بهره‌برداری اقتصادی در منطقه بسیار عقب هستیم‌، مطرح کرد: درصد بهره‌برداری ما در این زمینه به حداقل بهره‌برداری بسیاری از کشورها نمی‌رسد و بایستی حرکت رو به جلویی را داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از این مراسم گفت: اگر در یک سال اخیر دقت کرده باشید فضای وایبری که چندان هم فضای توسعه یافته‌ای نیست بسیاری از تشکل‌های ما چقدر توانسته‌اند در سرعت عمل و کمتر کردن هزینه‌ها موثر باشد نگاه به اینکه فضای مجازی چقدر می‌تواند در اقتصاد کشور موثر باشد‌ و با حضور این مجموعه‌ها می‌تواند هم پا بگیرد و هم رشد کند‌، چقدر می‌توانیم به فضای اقتصادی بین المللی وصل شویم؛ همه این مسائل باید در نمایشگاه پرداخته شود.

نایب رییس اتاق بازرگانی همچنین با اشاره به اینکه میزان برگزاری نمایشگاه به دلیل بالا بودن سرعت تکنولوژی نباید سالانه باشد، عنوان کرد: برگزاری این نمایشگاه‌ها باید ماهیانه باشد و ما بایستی خلعی را که به جد در این زمینه داریم دنبال کنیم در این فضایی که در دنیا در این زمینه وجود دارد متاسفانه در حال حاضر ما هیچ حرفی برای گفتن نداریم

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید