همایشی برای توسعه مناسبات تجاری تهران و مسکو | اتاق خبر
کد خبر: 77351
تاریخ انتشار: 18 شهریور 1393 - 16:45

 اتاق نیوز - رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه گفت: برای افزایش روابط تجاری ایران و روسیه آمادگی داریم به شرطی که دولت‌ها مشکلات بانکی، حمل‌ و نقل و روادید را برطرف کنند.

 اسدالله عسگر‌اولادی در یازدهمین همایش همکاری‌های ایران و روسیه خطاب به وزرای نفت و انرژی روسیه گفت: بیش از 600 نفر در این اجلاس برای توسعه روابط ایران و روسیه آمده‌اند. ما امروز اعلام آمادگی می‌کنیم و عاملیت این روابط تجاری را قبول می‌کنیم به شرطی که دولت‌ها بستر‌ها و تسهیلات لازم را فراهم کنند.

وی گفت: اگر بستر‌های لازم ایجاد شود می‌توان سال آینده این همایش را برگزار کنیم و حجم معاملات را نیز به چهار میلیارد دلار رساند.

به گزارش ایسنا ، عسگر‌اولادی گفت: امسال شصت‌وچهارمین سالی است که با روسیه تجارت می‌کنیم و امیدوارم از صدومین سال نیز بگذرد.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه اظهار کرد: اگر دولت‌ها مشکلات حمل‌ و نقل، نقل و انتقالات بانکی و مشکلات روادید بین دو کشور را برطرف کنند می‌توان این روابط را با حجم گسترده‌ای توسعه داد.

 **تشریح چگونگی توسعه روابط ایران و روسیه

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران به تشریح چگونگی توسعه روابط ایران و روسیه از نظر فعالان اقتصادی پرداخت.

محسن جلال‌پور گفت: ایران و روسیه هر دو در ساخت تمدن‌های بشری نقش داشتند و تجربه‌ موفقی از هم‌زیستی در قالب یک ملت را به جهان عرضه کردند. ایران امروزه در حال شکوفایی است و هر دو کشور نیاز دارند به تعاملات سیاسی خود افزایش دهند.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: هر دو کشور ذخایر معدنی زیادی دارند و از قطب‌های مهم انرژی فردا حساب می‌شوند.

جلال‌پور افزود: تاریخ ایران و روسیه فراز‌ و نشیب‌های زیادی را از سرگذرانده است اما تجربه نشان می‌دهد هرگاه خواسته‌اند که روابط تجاری با هم داشته باشند بسیار موفقیت‌آمیز عمل کردند.

وی بیان کرد: بخش خصوصی ایران احساس می‌کند روابط بین دو کشور وارد عرصه جدیدی شده است و در حال حاضر ایران و روسیه می‌توانند از همکاری‌های مشترک سود ببرند. نکته‌ مثبت دیگر این است که بازار‌های دو کشور در بسیاری از زمینه‌ها مکمل یکدیگر هستند. ایران در تولید محصولات باغی، میوه، سبزیجات، خشکبار، فرش، چرم و صنایع دستی اعتبار جهانی دارد. همچنین در قطعات اتومبیل و قطعات صنعتی نیز تولید‌کننده باکیفیتی است و می‌تواند به عنوان یک انتخاب درست در منطقه خزر برای فدراسیون روسیه باشد.

 **روس‌ها قیمت‌ کالاهای ایرانی را دیکته نکنند

معامله با روسیه پلی به سوی بازارهای جهانی است اما باید دقت شود که روس‌ها قیمت‌ها را دیکته نکنند و محصولات کشاورزی با آب‌بری بالا را صادر نکنیم چراکه در حال حاضر مدیریت بحران آب مهم‌تر از خروج رکود اقتصادی است.

احمد پورفلاح ،  رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران درباره صادرات 60 قلم کالای کشاورزی و محصولات غذایی طی درخواست روسیه به ایران گفت: در صادرات کالا به روسیه باید توان داخلی برای تولید کالاهای کشاورزی و بلند مدت بودن این بازار حتی را پس از عادی شدن شرایط بین المللی مدنظر قرار داد.

  وی خاطر نشان کرد: بخش خصوصی 98 درصد فعالیت‌های مربوط به کشاروزی را در اختیار دارد اما لازم است از طرف دولت هم زمینه‌های لازم فراهم شود تا به اهداف طراحی شده در اقتصاد برسیم.

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: در معامله با روسیه باید توصیه شود که معاملات تبدیل به مونوپل نشوند. همچنین روسیه فقط در شرایط بد سیاسی به سراغ ما نیاید تا این بازار تبدیل به یک بازار دائمی شود. همچنین به این علت که قدرت جهانی است، نباید قیمت‌ها را به ما دیکته کند. از طرف دیگر تولید و به تبع آن صادرات محصولات کشاورزی که آب بری بالایی دارند در شرایط بحران کم آبی فعلی نوعی تهدید به شمار می‌رود و باید با دقت در این مورد برنامه‌ریزی کرد.

وی افزود: یکی از برنامه‌های آینده اقتصادی این است که به دلیل کمبود آب از کشور‌های جماهیر شوروی سابق زمین اجاره کنیم و محصولاتی که آب‌بری بالایی دارند را در آنجا کشت کنیم چراکه در حال حاضر مدیریت بحران آب مهم‌تر از خروج رکود اقتصادی است.

پورفلاح در ادامه گفت: یک هیات تجاری آخر این هفته برای واردات کالا به روسیه اعزام می‌شوند. کالاهای مورد نظر برای واردات شامل مواد اولیه صنایع، پلیمر‌ها، ورقی‌ها و آلیاژ‌های فولادی است. البته شرط ما برای واردات کالا این است که از لحاظ قیمت با کشور‌های اروپایی رقابت کند.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید