بانک مرکزی تکلیف نرخ ارز را مشخص کند | اتاق خبر
کد خبر: 779
تاریخ انتشار: 9 خرداد 1390 - 11:58

وزارت بازرگانی از خود رفع تکلیف کرد

بانک مرکزی تکلیف نرخ ارز را مشخص کند

 نفیسه آفرین‌زاد - «دو دیدگاه در مورد نرخ ارز کشور وجود دارد. عده‌ای بر این عقیده‌اند، وقتی که ما در کشور واردات 85 درصدی کالاهای واسطه ای، نیمه ساخته و سرمایه‌ای داریم، هر گونه تغییر نرخ ارز می‌تواند به افزایش هزینه تمام شده کالاهای داخل و در نتیجه افزایش تورم منجر شود. عده‌ای دیگر هم معتقدند برای تسریع و توسعه صادرات باید نرخ ارز افزایش یابد. من به عنوان عضوی از مجموعه وزارت بازرگانی می‌گویم که ما در این بین، فقط از دیدگاه کارشناسی ذی‌ربط تبعیت می‌کنیم و مشخص کردن تکلیف قضیه نرخ ارز و چالش‌های آن، با بانک مرکزی است.»

این سخنان حمید صافدل است که اکنون ریاست سازمان توسعه تجارت و معاونت وزارت بازرگانی در این حوزه را برعهده دارد. او این سخنان را در حالی در نشست خبری پر و پیمان خود در پاسخ به پرسش خبرنگار «دنیای اقتصاد» مطرح کرد که هیچ پاسخ صریحی به این پرسش نداد که آیا طبق قانون و همان طور که از نام سازمان توسعه تجارت برمی‌آید، این سازمان وظیفه دارد که خواسته مسلم صادرکنندگان کشور یعنی افزایش نرخ ارز را پیگیری کند یا خیر؟

صافدل فقط به مطرح کردن دو دیدگاه موجود در مورد نرخ ارز در بخش واردات و صادرات بسنده کرد و گفت: من دیدگاه‌های موجود را مطرح می‌کنم؛ تصمیم‌گیری با ارگان دیگری است. او البته این را نیز گفت که مدلي كه درباره‌ نرخ ارز در كشورمان وجود دارد، مدل مديريت شناور است كه در سال‌هاي اخير نرخ ارز به صورت پلكاني تغييراتی داشته است.

بلاتکلیفی بسته حمایت از صادرات در کارگروه تحول اقتصادی

معاون وزير بازرگاني در ادامه درباره تكليف بسته حمايت از صادرات گفت: تاكيد كارگروه تحول اقتصادي تمركز بر بسته‌هاي حمايتي در بخش‌هاي توليد، كشاورزي و حمل‌و‌نقل است، اما سازمان توسعه تجارت نيز حمايت نرم‌افزاري از صادرات را در دستور كار خود دارد. البته كارگروه تحول اقتصادي هنوز بسته حمايت از صادرات را از دستور كار خود خارج نكرده اما معتقد است بايد از طريق ساير بسته‌ها به ویژه بسته حمایت از تولید به صادرات كمك كرد و بنابراين تکلیف این بسته هنوز در این كارگروه مشخص نشده است.

صادرکنندگان «سهامدار» می‌شوند

معاون وزیر بازرگانی در ادامه در مورد تکلیف معوقات جوایز صادراتی عنوان کرد: در پايان سال 89 مصوبه 400 ميليارد تومان سهام متعلق به دولت برای پرداخت به صادرکنندگان به عنوان جوایز صادراتی آنها صادر شد، اما چون اين مصوبه نياز به اصلاحات داشت، 80 ميليارد تومان رقم نقدي برای پرداخت بخشي از معوقات سال 88 در اختیار وزارت بازرگانی قرار گرفت. پس از آن نیز در نيمه ارديبهشت‌ماه سال‌جاري اصلاحات لازم روي مصوبه 400 ميليارد توماني سهام انجام شد و این مصوبه اکنون در اختيار سازمان خصوصي‌سازي برای اجرایی شدن قرار گرفته است.

او اعلام کرد: در بودجه سال 90 نیز، 110 ميليارد تومان براي جوايز صادراتي ديده شده است.

خروج میوه‌های لوکس از سبد ثبت سفارش

صافدل در ادامه از توقف ثبت سفارش 16 ردیف کالایی با درخواست وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت:‌ ثبت سفارش میوه‌های لوکس همچون به، زردآلو، شفتالو، کیوی، انار، عناب، تمشک، مويز، زرشک، شلیل و هلو متوقف شده است و این کالاها به دلیل افزایش تولید در داخل هم‌اکنون مجوز واردات نخواهند داشت. وی تصریح کرد:‌ در مورد سیب و پرتقال نیز در مقطعی از زمان صادرات و در مقطعی از زمان واردات داریم و بر همین اساس، در حال حاضر ثبت سفارش سیب و پرتقال ممنوع نیست و با ضوابط فنی و ابزارهای تعرفه‌ای کنترل می‌شود.

ريیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در عین حال از صدور مجوز ثبت سفارش واردات 8 نوع خودرو از سوی وزارت بازرگانی خبر داد. خودروهایی که به گفته او، نو بودن، داشتن نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش، ارائه گواهی از موسسه استاندارد، سازمان محیط زیست و سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت از ضوابط واردات آنها است.  

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید