ارائه آمار قاچاق سیگار از منابع غیررسمی، نادرست است | اتاق خبر
کد خبر: 79770
تاریخ انتشار: 1 مهر 1393 - 17:19

اتاق نیوز - مدیرکل مبارزه با قاچاق کالاهای هدف ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گفت: مطابق ماده 16 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مرجع رسمی اعلام آمار برآورد حجم قاچاق و کشفیات سیگاراین ستاد بوده در نتیجه اعلام هرگونه آمار توسط اشخاص دیگر غیررسمی و عواقب آن متوجه شخص ارایه دهنده آماراست.

 مدیرکل مبارزه با قاچاق کالاهای هدف ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز این مطلب را در پاسخ به ادعای مدیرعامل شرکت دخانیات در مورد قاچاق 4 هزارو 500 کامیون سیگار به کشورعنوان کرد.

«معصوم نجفیان» درمورد قاچاق سیگار به کشورگفته بود که در سال 1392 تعداد 65 تا 66 میلیارد نخ در کشور مصرف شده است که 19 میلیارد نخ تولید داخل ، 18 میلیارد نخ تولید عاملیت های صنعتی و مشارکتی ، 9 میلیارد نخ واردات رسمی و 20 میلیارد نخ سیگارهم به صورت قاچاق وارد کشور شده است.

به گفته وی، 25 درصد مصرف داخلی که ارزشی 11 میلیارد دلاری دارد از مبادی ورودی کشور قاچاق تامین می شود.

نجفیان افزوده بود: برای ورود 20 میلیارد نخ سیگاری که به صورت قاچاق وارد کشور می شود حدود 4 هزار و 500 کامیون لازم است.

«عباس نخعی» افزود: ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام اینگونه آمار از سوی شرکت های خصوصی از جمله دخانیات را خلاف واقع دانسته و انتشار آن را به قصد تشویش افکار عمومی قابل پیگیری می داند و در مراجع صالحه پیگیری خواهد کرد.

وی با تاکید براینکه لازم است به مراکز برنامه ریزی فرصت ساماندهی داده شود، گفت: در طول سال های گذشته (تا سال92) که امور محوله با شرکت دخانیات بوده به خصوص در طول سال های 89تا 91 نرخ قاچاق این کالا زیر 20 درصد ثبت نشده است.

مدیرکل مبارزه با قاچاق کالاهای هدف ستاد خاطرنشان کرد:درطول سال هایی که شرکت دخانیات امور مربوط به انحصار دخانیات درکشور را انجام می داد علیرغم هشدارهای ستاد مرکزی مباررزه با قاچاق کالا و ارز برای تامین تقاضای بازار مصرف، سالانه بین 20 تا 30 درصد کسری در واردات و تولید داشتیم که از طریق قانونی تامین نمی شد.

نخعی بااشاره به تلاش های ستاد به منظور تامین تقاضای مصرف سیگار در کشور گفت : ستاد برای کاهش مصرف سیگار نیز اهتمام ویژه ای داشته است .

وی به جلسه هشتادم ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشاره کرد و گفت:دراین جلسه ستاد از وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی خواست که برآوردی از میزان تقریبی مصرف سیگار در کشور ارایه کند که البته این موضوع تا سال 92 به نتیجه نرسید.

نخعی ادامه داد:درسال 1392 و پس از پیگیریهای ستاد به صورت محدود طرحی در سطح تهران بزرگ به اجرا درآمد که مطابق آن به صورت جامعه نمونه آماری بیشترین میزان مصرف سیگار 5/54 میلیارد نخ برآورد شد.

مدیرکل مبارزه با قاچاق کالاهای هدف ستاد گفت:براساس برآوردهای ستاد درپی اجرای این طرح میزان قاچاق سیگار درسال 92 درحدود 5 میلیارد نخ یعنی حدود 10 درصد از مصرف آن در کشور تخمین زده می شود که البته این عدد نیز مورد تایید ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیست.

وی گفت: نظر ستاد در این ارتباط انجام طرحی پژوهشی در سراسر کشوراست تا با توجه به متغیرهای موجود نزدیک به واقعیت باشد و سپس اعلام رسمی در این مورد انجام شود.

مدیرکل مبارزه با قاچاق کالاهای هدف ستاد بهترین راه حل در این رابطه را اقدامات همزمان مواردی از قبیل «برآورد میزان مصرف»، «اعلام برنامه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای کاهش تقاضا و ارائه آمار میزان سالانه کاهش یا افزایش مصرف از سال 1385 به بعد»، «مدیریت واردات و تامین کسری نیاز کشوراز طریق همه شرکت های واجد شرایط» و «الزام وارد کنندگان به تولید در داخل کشور» دانست.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید